BRATISLAVA. Rezort obrany, ktorý má najväčšie zastúpenie na tohtoročnom veľtrhu obrannej techniky v bratislavskej Inchebe, napriek finančným suchotám rozbehol dodávku dvoch malých dopravných lietadiel L-410. Jeden takýto stroj stojí približne 4 milióny eur, ale slovenské ministerstvo obrany nemuselo zaplatiť celú túto sumu.
"My sme v podstate vymenili staré lietadlá za nové," uviedol národný riaditeľ pre vyzbrojovanie MO SR Ľudovít Mikuška. Pri kúpe sa teda hodnota dvoch starých lietadiel rovnakého typu, ktoré odovzdali, odpočítala. "Peniaze, ktoré by sme vynakladali na údržbu týchto lietadiel v dlhodobom horizonte, by boli väčšie, ako nákupná cena nových," konštatoval Mikuška a dodal, že výmenu urobili z týchto pragmatických ekonomických dôvodov.
Prvé lietadlo už dostali, ďalšie preberú v nasledujúcich mesiacoch. Hoci ide o rovnaký typ, ako mali doteraz, kvalitatívne je to iné lietadlo. Napríklad v kokpite má navigačné a komunikačné prístroje, ktoré vyhovujú požiadavkám civilnej leteckej prevádzky. "Je to robotník v svojej triede," vysvetlil Mikuška a dodal, že "dá sa využiť na zoskoky, na evakuáciu v prípade živelných pohrôm, má aj verziu na evakuáciu zranených, teda aj pre civilnú potrebu". Lietadlo je schopné pristáť na krátkych nespevnených dráhach.
Ukázali nové autá
Priamo na výstavisku armáda predstavila aktuálny ťažiskový projekt prezbrojenia pozemných síl - nové obrnené vozidlo Iveco s nadstavbou, ktorá je v časti zbraňovej stanice dielom domáceho výrobcu. "Využili sme platformu osvedčenú v zahraničných misiách a na to sme dali nadstavbu podľa požiadaviek ozbrojených síl," vysvetlil Mikuška.
Vojaci teraz dostanú 10 takýchto vozidiel - podvozok stojí vyše tristotisíc eur a nadstavba podľa prevedenia raz alebo dvakrát toľko. Ide o projekt spolupráce s českým ministerstvom obrany, ktorého cieľom je spoločné vyzbrojovanie rovnakými prostriedkami, po čom volá NATO. Slovenská strana by chcela dať autá v budúcnosti vojakom do misie v Afganistane. "Vozidlá sme nakúpili preto, aby mohli byť nasadené aj v tejto operácii," povedal Mikuška, ale rozhodnutie bude na politikoch.
Auto poskytuje väčšiu bezpečnosť vojakom než podvozku, ktorý nie je špeciálne chránený, vďaka čomu však nie je ani preťažený. "V prípade útoku ide predovšetkým o to, aby prežila posádka," vysvetlil Mikuška. Ďalšou vymoženosťou obrnenca je včasná reakcia na hrozbu - má výkonný guľomet 12,7 milimetra a granátomet. "Čiže pádny argument pre niekoho, kto by chcel ohroziť posádku." Auto je vybavené zadymovacím zariadením, automatickou detekciou smeru paľby protivníka či rušičkou rádiového signálu, ktorý sa využíva na odpálenie nástražných systémov. Za jazdy možno sledovať okolie dennou alebo nočnou kamerou.
Nakupujú autá aj komunikačnú technológiu
Okrem toto rezort obrany pokračuje v budovaní komunikačného systému MOKYS, ktorý umožňuje spojenie vojakov od práporu vyššie, ako aj nákupe nákladných automobilov Aktis. Vyrábajú aj štyri typy dielenských kontajnerov a na to, aby ich mohli voziť, plánujú objednať nosiče týchto kontajnerov. Vojaci dostanú nové zimné bundy v ťažko spozorovateľnej tzv. digitálnej kamufláži, v ktorej je už ochranný odev, maskáče aj autá. "V bunde už nebude vojak vyzerať ako ľadový medveď. Má málo vrstiev, ktoré sú však veľmi účinné," vysvetlil Mikuška. Okrem toho ich vystroja obuvou do zhoršených poveternostných podmienok a vestami s tzv. digitálnym vzorom.
Mikuška zdôraznil, že keď na ministerstve obrany prehodnocovali znížené rozpočtové prostriedky, tak sa rozhodli podstatnú časť peňazí dať do domácich podnikov. "Niekedy to bol vyslovene balans medzi tým, čo sme najakútnejšie potrebovali, a tým, že potrebujeme udržať schopnosti domáceho obranného priemyslu aspoň na tej úrovni, že súčasnú krízu sú schopní prežiť."
V najbližších rokoch, keď budú peniaze, bude nutné vyriešiť aj problematiku zaobstarania transportných taktických lietadiel či lokátorov protivzdušnej ochrany.