BRATISLAVA. Pomalé rozhodovanie je jeden z hlavných dôvodov, prečo súdom dôveruje na Slovensku zhruba tretina ľudí. Hlavným kritikom prieťahov v konaní bol aj Štefan Harabin, ktorý ešte ako minister spravodlivosti za HZDS vyhlásil vojnu lenivcom v talári. Ako predseda Najvyššieho súdu však nezabránil tomu, aby tridsiatka spisov vyše pol roka nehľadala sudcu, ktorý by o nich rozhodol.
Ide o spisy, ktoré ešte vlani koncom novembra pridelilo vedenie súdu sudkyni Elene Berthotyovej s účinnosťou od začiatku mesiaca. Oficiálne išlo o rozhodnutie Harabina, ktorého však zastúpila a podpísala podpredsedníčka súdu Daniela Švecová. Berthotyová sa k prideleniu ohradila. Namietala retroaktivitu aj nezákonnosti, keďže vedenie obišlo elektronickú podateľňu.
Lenivci nemajú čo robiť v talári. Sudca musí pojednávať.
Štefan Harabin,
o prieťahoch v apríli 2008
Kolegovia zmenili názor
Dvakrát sa jej v tomto spore zastala aj Sudcovská rada Najvyššieho súdu. Uznala jej námietky, že pridelenie spisov nebolo v poriadku.
Na vedení Berthotyová aj tak neuspela. Názor rady, ktorá má obhajovať záujmy sudcov, Harabin nerešpektoval. Koncom apríla zmenil rozvrh práce súdu a tridsiatka spisov ostala Berthotyovej. Sudcovská rada
s tým už súhlasila. Čo sa za posledné obdobie zmenilo, rada nevysvetlila. Jej predseda Vladimír Magura síce radu s otázkami denníka SME oboznámil, ale tá „nepovažovala za potrebné v tejto veci prijímať uznesenie".
Vypustite debatné krúžky
Sudkyňa sa k prideleniu spisov opäť ohradila. V námietkach upozorňuje predsedu súdu, že je povinný pri tvorbe rozvrhu práce rešpektovať zaťaženosť sudcov. Jeho rozhodnutie považuje Berthotyová za „nezákonné a netransparentné, ale aj voči jej osobe zaujaté". Sudkyňa zároveň predsedu požiadala o zrušenie tohto rozhodnutia.
Berthotyová už v minulosti vyjadrila obavy, že jej čoskoro bude vedenie súdu klásť za vinu prieťahy v týchto spisoch. Predseda súdu Harabin na otázky, či takto nedochádza k prieťahom, neodpovedal. Odkázal, že „sudcovia majú vo veciach konať a nie viesť debatné krúžky".
Berthotyová je zakladateľkou iniciatívy Za otvorenú justíciu. Spisy mala pôvodne pridelené sudkyňa Eva Babiaková, ktorá o ne prišla zhodou okolností v čase, keď sa na jej agendu začal pýtať jeden z účastníkov sporu o výstavbu žilinského Auparku. Chcel vedieť, koľko starých spisov má na stole, keďže o tomto spore rozhodla ani nie do troch mesiacov, odkedy prišiel na Najvyšší súd.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvýšiť materiálne a personálne zabezpečenie súdov
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí zvýšenú materiálnu a personálnu podporu súdom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Celkovo chce Harabin zvýšiť počet sudcov na Slovensku približne o 200. Podľa jeho slov je totiž jedným z hlavných zámerov ministerstva zrýchliť prácu súdov.
Zdroj: Štefan Harabin, minister spravodlivosti (HZDS), SME, 30.8.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Počet sudcov na Slovensku vysoko prevyšuje počty sudcov v mnohých krajinách s lepšou vymožiteľnosťou práva. Ministerstvo by malo pozornosť zamerať na zvýšenie efektivity práce sudcov, nie ich počtu.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Počet sudcov sa oproti priemeru roka 2005 k roku 2008 zvýšil o 39, čo predstavuje zhruba pätinu sľubovaného rastu. Relatívne platové podmienky sa nezmenili, sú naďalej legislatívne naviazané na priemernú mzdu v hospodárstve ako jej trojnásobok.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
