BRATISLAVA. Štefan Harabin sa nemusí obávať, že pred rokom 2014 príde o kreslo šéfa Najvyššieho súdu. Ústavný súd v utorok zamietol sťažnosť štyroch sudcov Najvyššieho súdu, v ktorej napadli Harabinovu voľbu. Odmietol ju senát sudcu Jána Auxta „ako podanú zjavne neoprávnenými osobami“.
Právny zástupca štyroch sudcov Jozef Vozár si myslí, že podľa slovenského práva už prostriedok nápravy neexistuje, hoci sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva nevylúčil.
O podstate nerozhodovali
Súdna rada zvolila Harabina vlani v júni pätnástimi zo sedemnástich hlasov. Ani nie po dni ho vymenoval prezident Ivan Gašparovič. „Ústavnosť voľby je otázna a hovorím to nielen preto, že týchto sudcov zastupujem. Takýto názor majú viacerí,“ hovorí Vozár.
Aj predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru povedal, že ústavnosť voľby „je tak pol na pol“. Podľa neho právny nástroj na jej spochybnenie už nie je. Voľbu nemôžu napadnúť ani poslanci.
Spochybniť voľbu sa nedá, hoci Ústavný súd sa k rozhodovaniu o merite veci nedostal. Sťažnosť odmietol z procesných dôvodov, povedal Vozár. Elena Berthotyová, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec a Peter Paluda namietali, či môže kandidovať za predsedu Najvyššieho súdu aj sudca, ktorý nevykonáva aktívne svoju funkciu.
Prezident to nepreveril
Harabin mal ako vtedajší minister spravodlivosti výkon prerušený. „Tieto ústavnoprávne aspekty mohol nechať preveriť prezident, ktorý nemusí návrh Súdnej rady akceptovať,“ tvrdí Vozár. „Prezident sa s vymenovaním poponáhľal, hoci v iných prípadoch, napríklad pri viceguvernérovi Národnej banky, takýto návrh podal,“ povedal právny zástupca sudcov.
Právo obrátiť sa na Ústavný súd nevyužila ani Harabinova protikandidátka Eva Babiaková. Štvorica sudcov hovorí, že jej kandidatúru podporovali s tým, že voľbu napadne, pretože Harabin sa v čase voľby nevzdal politickej funkcie. V sťažnosti namietali, že jeho voľbou sa spochybňuje Slovensko ako demokratický a právny štát. „Pochybnosť po rozhodnutí Ústavného súdu pretrváva,“ hovoria.
Ani právnik Radoslav Procházka, ktorý kandiduje za KDH, nevie, ako by bolo možné ešte voľbu napadnúť. Navyše podľa neho bola v čase voľby väčšina sudcov za Harabinovo zvolenie. „Hľadať teraz dôvody, prečo by nemal byť šéfom tejto inštitúcie, keď ho tam väčšina chcela, sa mi nepozdáva.“
Harabin na rozhodnutie Ústavného súdu včera nereagoval. Vlani v lete o sudcoch povedal, že robia trápne opozičné divadlo.

Beata
Balogová
