Bratislava 7. mája (TASR) - Ukončením druhej svetovej vojny 8. mája 1945 sa skončil najväčší a najkrvavejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý si vyžiadal 50 až 60 miliónov ľudských životov. "Dnes, keď si pripomíname 57. výročie víťazstva nad fašizmom ľudia cítiaci zodpovednosť za budúcnosť cítia morálnu povinnosť vzdať hold a úctu všetkým, ktorí sa o toto víťazstvo zaslúžili, "uvádza v dnešnom vyhlásení ku Dňu víťazstva premiér Mikuláš Dzurinda.
Dodáva, že v kontexte aktuálnych hrozieb terorizmu a extrémizmu vo svete by 8. máj mal byť pre každého demokrata mementom varujúcim pred ústupčivosťou a podceňovaním prejavov násilia, xenofóbie a intolerancie v akejkoľvek podobe. "Mal by byť mementom varujúcim pred každým, kto uprednostňuje uzavretosť pred otvorenosťou, demagógiu pred argumentmi a izoláciu pred spoluprácou."
Európa sa podľa M. Dzurindu zo skúseností druhej svetovej vojny poučila a dnes mimoriadne zodpovedne pristupuje k ochrane demokracie a ľudských práv. Povojnoví politici západoeurópskych krajín stavili na toleranciu a rešpekt. Nie náhodou si práve v ďalší májový deň, 9. mája, pripomenieme deklaráciu Roberta Schumana. Práve tento Schumanov dokument položil základy procesu zjednocovania Európy, ktorého súčasťou je dnes aj slobodná Slovenská republika, uzatvára premiér.
Informáciu TASR poskytol TIO Úradu vlády SR.