BRATISLAVA.
Poukázal na to, že inštitút dvojakého občianstva je bežný v medzinárodnom práve aj v európskej praxi. "Koniec koncov ho využíva aj Slovensko. Dôležité je, aby bol využívaný spôsobom, ktorý nezhorší atmosféru vzájomných vzťahov a ktorý nebude vnímaný ako nejakým spôsobom poškodzujúci integritu a kompetencie susedných štátov," ozrejmil.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie zatiaľ neboli špecifikované parametre toho zákona a čo všetko bude z neho vyplývať pre držiteľa dvojakého občianstva. Lajčák pripomenul, že proces je v tomto prípade rovnako dôležitý ako obsah.
Prerokovanie tejto problematiky s okolitými krajinami chce budúcemu predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi navrhnúť aj líder SMK Pál Csáky. Zástupcovia jeho strany by sa s ním mali stretnúť koncom mája.
Minister zahraničných vecí budúcej Orbánovej vlády János Martonyi na margo dvojakého občianstva nedávno vyhlásil, že Maďari v susedných štátoch ho môžu dostať po úprave zákona na základe individuálnej žiadosti v rámci individuálneho procesu posudzovania.
"O tom nie je ani reči, že by novelou maďarského zákona bolo Maďarom v susedných krajinách poskytované masovo občianstvo," zdôraznil. Ako dodal, chceli by dosiahnuť, aby Maďari v susedných krajinách mali možnosť získať občianstvo za rovnakých podmienok ako Maďari žijúci v iných krajinách sveta.
Príslušná maďarská právna úprava sa nemá líšiť od podobných legislatívnych noriem v Rumunsku, Srbsku, Chorvátsku alebo Slovensku. "Je to dôležitá symbolická záležitosť, ktorú možno vyriešiť relatívne jednoduchou zmenou zákona," zdôraznil Martonyi.