BRATISLAVA. Skupinu vojakov, ktorí pôjdu do misie ISAF, cvičia americkí experti na Lešti v likvidácii nástražných výbušných systémov, čo je tá najvyššia zručnosť v oblasti likvidácie výbušnín.
V tej patrí slovenská armáda k špičke na svete, aj preto v Trenčíne vzniklo Centrum výnimočnosti NATO pre túto oblasť, na ktorom sa bude podieľať okrem Slovenska šesť ďalších krajín - Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Francúzsko a USA. „To je jeden z najvýznamnejších krokov počas nášho pôsobenia v Severoatlantickej aliancii," konštatoval náčelník Generálneho štábu Ozbrojených SR Ľubomír Bulík, ktorý v Bruseli podpísal memorandá o porozumení s pristupujúcimi krajinami.
Výcvik trvá roky
Šéf nového centra hovorí, že vycvičiť odborníka na likvidáciu výbušnín trvá štyri až šesť rokov, ale to stále ešte nie je spôsobilý na likvidáciu nástražných systémov. „Taký expert musí absolvovať ďalší ročný výcvik, v ktorom sa venuje vyslovene spôsobom roznetu týchto systémov," vysvetlil riaditeľ Medzinárodného Centra výnimočnosti pre oblasť EOD Roman Lackovič.
Teroristi pritom takéto nástrahy odpaľujú mechanicky, elektricky, po drôte, cez bezdrôtovú sieť alebo telefón. „Navyše, často sú tie roznety, čo musí odborník odhaliť," konštatoval Lackovič, podľa ktorého to cvičiaci vojaci musia najprv pochopiť. V Afganistane je podľa neho vymýšľanie nových výbušných systémov na dennom poriadku, výcvik s tým musí počítať.
„To je chémia, fyzika, matematika, strašne veľa vecí, ktoré musia naštudovať,“ dodal s tým, že vojaci študujú aj danú operáciu alebo misiu, kam sa chystajú. „Konkrétne sme zameraný na ISAF, pretože je to najzložitejšia operácia. Keď zvládnu ISAF, zvládnu aj Kosovo a iné misie“. V prípade, že sa incident stane, rozoberajú aj to, čo sa pokazilo, kde sa zle postupovalo.
Pomáhajú Američania
Výcvik likvidátorov nástražných systémov by „vo vlastnej réžii“ zvládli, ale zavolali Američanov, lebo s tým majú z Afganistanu bohaté skúsenosti. Centrum výnimočnosti pre oblasť likvidácie výbušnín bude odborným strediskom NATO. „Keď bude potrebovať Aliancia poradiť, vyvíjať nové technológie, nové výcvikové postupy, dá nám úlohu, resp. my iniciatívne berieme to, čo vieme, že nám patrí,“ vysvetlil fungovanie trenčianskeho centra Lackovič. Stredisko zároveň bude zbierať informácie o likvidácii výbušnín.
Ako príklad novej technológie, na ktorej sa budú podieľať, uviedol šéf trenčianskeho strediska softvér na výmenu citlivých informácií, ktorý Aliancii v tejto sfére chýba. „Aby sa tie informácie, ktoré sú doma spracované, okamžite dostali do poľa operátora“. V budúcnosti by sa mali podieľať aj na vývoji nových robotov na likvidáciu výbušnín. Už teraz riadia, aby bola pri likvidácii výbušnín jednotná terminológia.
„Aby si tí vojaci pri spoločnom nasadení rozumeli," vysvetlil Lackovič. “Silní“ sú aj vo výcviku, práve robia kurz štábnych dôstojníkov. „Aby vedeli účinne riadiť činnosti v operácii, my dohliadame na to, aby to bolo zjednotené v Aliancii“. Vedia pripraviť aj mobilné tímy, ktoré pripravia na konkrétne plnenie úloh v danej operácii.
Certifikácia centra by sa mala podľa Bulíka skončiť do konca roka a zaradiť sa tak k ďalším 18 podobným strediskám pre iné vojenské oblasti. Trenčianske centrum bude mat nadnárodnú a národnú časť.