Vrútky 8. mája (TASR) - Nadšenci z Rušňového depa Vrútky rekonštruujú ďalšiu parnú lokomotívu. Jej sprevádzkovaním rozšíria najbohatšiu zbierku historických koľajových vozidiel na Slovensku na sedem exponátov.
Starú lokomotívu 556 036 začali opravovať vlani, na jeseň tohto roku by mala byť sprevádzkovaná. Ako pre TASR povedal vedúci diagnostiky Rušňového depa Vrútky Ladislav Jambor, stará lokomotíva potrebuje zostrenú prehliadku na kotle, vymeniť obalové plechy, opraviť a namaľovať kabínu. Takáto drobná oprava stojí 50 tisíc korún.
Súčasťou múzea historických vlakov sú aj technologické zariadenia, stavadlo s funkčným zabezpečovacím zariadením a ďalšie predmety, ktoré súviseli s niekdajšou prevádzkou železníc. Zaujímavosťou je, že tri parné lokomotívy, jeden motorový vozeň, motorová a elektrická lokomotíva nie sú len exponáty pre návštevníkov múzea, ale aj funkčné stroje, s ktorými každý rok absolvujú od 30 do 50 jázd. Dôvodom sú komerčné jazdy pre organizované zájazdy a zahraničné návštevy, ale aj akcie na prezentáciu ŽSR. Najbližšie opustí depársky domov Modrý šíp z roku 1934 začiatkom júna, keď ho predstavia vo Viedni na výstave historických koľajových vozidiel strednej Európy.
Železničná technika vrútockého rušňového depa je najbohatšou zložkou Múzejno-dokumentačného centra Železníc SR (ŽSR). Prevádzku, údržbu a opravu si vrútockí depári robia sami. Sú to väčšinou rušňovodiči, ktorí historickým lokomotívam venujú všetok voľný čas bez nároku na odmenu," dodal Jambor. Staré vraky depári začali zhromažďovať na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a odvtedy každé dva-tri roky pribudne v ich zbierke jedna železničná vzácnosť. Nadšenci histórie a koľají každý exponát pomenujú, a tak v rušňovom dome našli domov Modrý šíp, Zelený Anton, Šľachtičná či najstaršia Kačena z roku 1891.
Hoci najširšia činnosť Múzejno-dokumentačného centra je vo Vrútkach, historické koľajové exponáty sú aj v Bratislave, vo Zvolene, v Poprade a Haniskej pri Košiciach.
Obrazová redakcia ponúka k textu fotomateriál
*bs na