SME

Ministrov ubudne, úradníci ostanú

Ministerstvo výstavby nechce povedať, či nájomná zmluva s bizniscentrom stále platí, životného prostredia pre zlučovanie neprepustí nikoho.

Najviac zamestnancov z ministerstva výstavby aj najviac nehnuteľností z jeho správy sa ujde vnútru.Najviac zamestnancov z ministerstva výstavby aj najviac nehnuteľností z jeho správy sa ujde vnútru. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ministerstvo výstavby nechce povedať, či nájomná zmluva s bizniscentrom stále platí.

BRATISLAVA. Zlučovanie ministerstiev neprinesie výrazné zníženie počtu štátnych úradníkov. Väčšina zamestnancov zanikajúcich rezortov výstavby a životného prostredia prejde od júla na nástupnícke ministerstvá. Tie už počítajú, koľko ľudí im v lete pribudne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už teraz je zrejmé, že tento rok zlučovanie výraznejšie úspory neprinesie. Premiér Robert Fico spájanie rezortov zdôvodnil ušetrením 13 miliónov eur, ktoré mali vykryť tohtoročnú dieru v rozpočte po znížení spotrebnej dane na naftu.

SkryťVypnúť reklamu

Bez sťahovania Ako sa zlúčia ministerstvo pôdohospodárstva sa zlúči s ministerstvom životného prostredia - neprepustia nikoho, kompetencie ministerstva výstavby si rozdelia Úrad vlády, ministerstvo vnútra, pôdohospodárstva a hospodárstva, ministerstvo vnútra prevezme 301 asi zo 650 zamestnancov a všetky budovy, Úrad vlády zamestná 97 pracovníkov a ministerstvo hospodárstva 87 pracovníkov.

Na rezorte životného prostredia, ktorý sa zlúči s ministerstvom pôdohospodárstva, sa prepúšťanie nechystá vôbec. Tabuľkových 511 zamestnancov nečaká ani sťahovanie do nových priestorov. Prechod práv a povinností na nový rezort „sa týka všetkých zamestnancov ministerstva životného prostredia", odpovedá zelené ministerstvo.

Nástupnícke rezorty sa zhodujú, že novým zamestnancom ponechajú staré platy. „Platy boli väčšinou zachované, len v niekoľkých prípadoch sa znížili, napríklad ak pracovník pracoval na vedúcej pozícii, ktorá na Úrade vlády nie je, a bol zaradený do referentskej pozície, čím mu klesol aj plat," vysvetlil Branislav Ondruš, šéf tlačového odboru Úradu vlády. Tam privítajú 97 zamestnancov zaniknutého ministerstva výstavby, Úrad totiž preberá dôležitú kompetenciu eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu

Dagmar Hlavatá z ministerstva hospodárstva hovorí, že zmenu platov môže priniesť budúcoročný štátny rozpočet. Aj ich rezortu pribudne 87 ľudí z výstavby.

Vnútro dostane najviac Najviac zo 650 zamestnancov z výstavby aj najviac nehnuteľného majetku sa však ujde ministerstvu vnútra.

„Prechádzajú na nás pôsobnosti v oblasti verejných prác, stavebného poriadku a územného plánovania. Pre ich zabezpečenie prechádza na ministerstvo vnútra 271 funkčných miest," hovorí Alena Koišová z rezortu vnútra. Ďalších tridsať budú potrebovať na obslužné a technickú činnosť a preberú aj všetky budovy ministerstva výstavby.

Sťahovať sa budú len noví pracovníci Úradu vlády do prenajatých priestorov na Námestí 1. mája v Bratislave, ministerstvo hospodárstva svojich nováčikov nechá v budove v súčasnosti patriacej rezortu výstavby na Lamačskej ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort pôdohospodárstva zatiaľ nevie, koľko zamestnancov prevezme od rezortu výstavby.

O zrušení prenájmu si píšu Ukončenie drahého prenájmu priestorov zanikajúceho ministerstva výstavby v budove bratislavského bizniscentra Apollo stále nie je isté.

Zastupujúci minister výstavby Ján Mikolaj (SNS) síce informoval, že nemeckého správcu priestorov požiadal o výpoveď nájomnej zmluvy, o tom, aký dôvod uviedol, či dostal odpoveď a ako bude postupovať, však odpoveď neponúkol.

Nájomná zmluva podpísaná v roku 2005 na desať rokov bývalým ministrom za SMK Lászlóm Gyurovszkým nájomcovi umožňuje výpoveď len v troch prípadoch, ktoré však nenastali.

Florentine Raak zo spoločnosti Hannover Leasing, ktorá priestory spravuje, tvrdí, že Mikolajovi už odpoveď poslali, jeho reakciu zatiaľ nemajú. Na otázku, či zmluva stále platí, preto neodpovedala.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vláda plní sľub prepustiť pätinu úradníkov

Čo sľúbili: (Vláda ukladá ministrom) Zabezpečiť 20 % zníženie plánovaného počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových organizáciách a v príspevkových organizáciách s cieľom dosiahnuť úsporu finančných prostriedkov kapitol štátneho rozpočtu... (do 31.12.2007).

Zdroj: Uznesenie Vlády SR, 11.10.2006

Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Nadmerný počet úradníkov štátnej správy zaťažuje štátny rozpočet. Namiesto paušálneho prepúšťania by však vláda mala identifikovať prebytočných úradníkov a prepustiť tých. Pri plošnom prepúšťaní totiž odídu aj tí najschopnejší, čo by narušilo chod verejného sektora.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Počet zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácií sa do roku 2008 oproti roku 2005 znížil len o 5,1%. Verejný rozpočet na rok 2009 ráta s miernym zvýšením počtu zamestnancov, v roku 2010 by mal ich počet opäť mierne klesnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 148
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 020
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 925
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 531
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 931
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 637
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 291
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 270
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Ľubomír Belko v zápase DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina v 10. kole Niké ligy.

Ktorý mladík je mužom číslo jedna?


Carlo Ancelotti na lavičke Brazílie

Brazília remizovala na pôde Ekvádoru.


TASR
Tyrese Haliburton strieľa víťazný kôš v prvom zápase finále NBA

Vedenia v sérii sa ujala Indiana.


TASR
Róbert Boženík.

Róbert Boženík má síce zmluvu v Boaviste ešte na jeden rok, no už potvrdil, že sa v lete bude sťahovať.


SkryťZatvoriť reklamu