Košice 8. mája (TASR) - Vysokú, takmer 20-percentnú nezamestnanosť na Slovensku spôsobila podľa predsedu SDĽ Pavla Koncoša prílišná sústredenosť na zmenu vlastníckych vzťahov po novembri 1989 bez vytvorenia podnikateľskej vrstvy, ktorá by dokázala majetok zhodnotiť.
Koncoš dnes na diskusnom fóre Ľavicového dňa v Košiciach uviedol, že vlastníctvo sa sústredilo do rúk úzkej vrstvy takzvaného adaptačného profitu, predstavujúceho 8 percent obyvateľstva. Na druhej strane 65 percent obyvateľov žije podľa jeho slov z príjmov nižších, ako je priemerná mzda, a približne štvrtina len zo sociálnej podpory. Pripomenul holandské dražby v malej privatizácii, ktoré podľa neho vniesli do spoločnosti nebývalú korupciu, ako aj obdobie rokov 1994-1998, keď sa "privatizovalo podľa straníckych princípov bez ohľadu na cenu a schopnosť vlastníkov splácať záväzky a rozvíjať ekonomiku".
SDĽ, ktorá je od roku 1989 v parlamente a v rokoch 1994 a 1998- 2002 aj vo vláde, ako priznal Koncoš, sa nepodarilo presadiť proti presile pravicovej a neoliberálno-konzervatívnej politiky a "podľahla ilúzii, že zmena vlastníckych vzťahov bude záchranou pre Slovensko". Poukázal na to, že slovenská ekonomika sa od roku 1998 riadila reštriktívnymi opatreniami pod taktovkou Medzinárodného menového fondu. Pripomenul, že v ich rámci sa vláda zaviazala okrem iného, že výnosy z privatizácie nepoužije na oživenie ekonomiky a rozvojové programy, čo ovplyvnilo mieru nezamestnanosti a nerovnomerný rozvoj regiónov.
"Aj v dôsledku toho sme nedokázali nájsť zdroje na podporu malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Stabilizovali sme síce banky a vzniklo približne 40 nových fabrík, na druhej strane stovky firiem sú v konkurze," povedal Koncoš. Východisko naznačil v programoch ekonomického rastu a návrate k demokratickým ľavicovým hodnotám, zakotveným v Európskom pakte zamestnanosti, ktorý v roku 1999 prijala Strana európskych socialistov.