BRATISLAVA. Politici v televíznych diskusiách neraz používajú nepresné až zavádzajúce informácie. Upozorňujú na to autori internetovej stránky Demagog.sk, ktorí sa snažia overovať výroky predstaviteľov politických strán. Podľa politológa Miroslava Kusého sú tvrdenia na hrane pravdivosti typické napríklad pre šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Tvorcovia Demagog.sk však odhalili nepresnosti aj vo vyjadreniach Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) či premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Projekt Demagog.sk spustili dvaja študenti Masarykovej univerzity v Brne Matej Hruška a Ondrej Lunter. Už niekoľko mesiacov konfrontujú vyjadrenia politikov s oficiálnymi štatistikami či dokumentmi.
Nepravdivé Mečiarove tvrdenia
Za nepravdivé označili tvorcovia Demagog.sk napríklad Mečiarove tvrdenie z aprílovej relácie STV, že koaličná zmluva zaväzovala premiéra prerokovať s partnerskými stranami návrh na odvolanie ich zástupcov z postu ministra. V koaličnej zmluve sa však takéto ustanovenie nenachádza. ĽS-HZDS sa k zisteniam autorov internetového portálu Demagog.sk podrobnejšie vyjadrovať nechcela. "Na osoby bez identity (demagog.sk) reagovať nebudeme," uviedol odbor verejnej mienky ĽS-HZDS.
Nepresným tvrdeniam sa podľa portálu nevyhla ani Radičová. V relácii TA3 v závere apríla povedala, že v roku 1998, keď vládu prebral kabinet Mikuláša Dzurindu, bola na Slovensku najvyššia nezamestnanosť v histórii krajiny, a to na úrovni 20 percent. Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola však až v januári 2001. Radičová namietala, že nehovorila o konkrétnom roku. "Z kontextu relácie je zrejmé, že hovorím o tomto období," povedala ČTK. Tvorcovia portálu spochybňovali aj Radičovej tvrdenie, že Slovensko v roku 2000 dostalo z Európskej únie vyrozumenie, podľa ktorého nebolo zaradené do rokovaní o vstupe do EÚ. V tom čase totiž už krajina začala rokovania o začlenení sa do únie.
Fico bol nepresný
Nepresný bol podľa tvorcov projektu Demagog.sk aj premiér Fico v marcovej relácii STV. Okrem iného povedal, že aktivity súvisiace so zatepľovaním bytov a domov prinesú prácu pre asi 18.000 ľudí. Podľa dôvodovej správy k programu však malo vzniknúť 8000 pracovných miest. Neoveriteľné bolo zase premiérovo vyhlásenie, že čerpanie eurofondov vytvára dohromady okolo 130.000 pracovných pozícií, upozornili autori portálu. Riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš neodpovedal na otázku, prečo Fico tieto informácie prezentoval.
Príkladom politika, ktorého vyjadrenia sú ťažko overiteľné až zavádzajúce, je podľa Kusého Mečiar. "Neuveriteľných historiek, s ktorými prišiel, bolo neúrekom," poznamenal. Šéf ĽS-HZDS v minulosti napríklad tvrdil, že vlastní nosič s menami klientov, ktorí zarobili na krachu nebankových firiem Horizont a BMG Invest. Dodnes však jeho obsah nezverejnil. Nedávno zase vyhlásil, že na lietadlo spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika strieľali vojaci na pokyn českého veliteľa. Historik Vojtěch Čelko Mečiarovu teóriu odmietol.