BRATISLAVA. Vládou menovaní odborníci z Akreditačnej komisie pritom zriadenie ďalšej umeleckej vysokej školy v minulosti odporučili. Vyplýva to z návrhu, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. Úradu prekáža, že učiť by sa malo vo viacerých budovách. Výhrady voči akadémii vraj mali aj dve existujúce univerzity umeleckého zamerania.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobia tri umelecké vysoké školy - Vysoká škola múzických umení (VŠMU) a Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a Akadémia umení v Banskej Bystrici; umelecké vedy možno študovať aj na fakultách iných vysokých škôl. Umelecké smery sú medzi uchádzačmi o vysokoškolské štúdium populárne; na jedno voľné miesto sa podľa ministerských štatistík hlási aj päťnásobok záujemcov.
So vznikom Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta vlani v lete súhlasila Akreditačná komisia, ktorá hodnotí kvalitu vysokých škôl a študijných programov. Akadémia podľa odborníkov splnila podmienky na to, aby mohla poskytovať bakalárske štúdium v dennej i externej forme. Ministerstvo pod vedením Jána Mikolaja (SNS) však malo opačný názor a vláde navrhlo, aby súhlas potrebný na vznik školy nevydala.
"Z pohľadu ministerstva školstva je nevyhovujúce, aby vysokoškolské štúdium tak malého predpokladaného počtu študentov bolo poskytované v takom počte od seba vzdialených budov rozličného účelu vrátane priestorov základnej umeleckej školy," uviedlo ministerstvo. Argumentovalo tiež tým, že počet nezamestnaných absolventov umenovedy či kulturológie každoročne rastie.
So vznikom konkurenčnej školy údajne nesúhlasila bratislavská VŠVU, podľa ktorej súčasné umelecké školy dostatočne pokrývajú potreby. Bratislavská VŠMU zas spochybnila kvalitu bakalárskeho externého štúdia plánovanej školy.