SME

Jahnátkove faktúry vyšumeli, vyšetrovanie sa skončilo

Polícia vyšetrovala fiktívne zmluvy spoločnosti Plastika Nitra, ktorú riadil Ľubomír Jahnátek. V roku 2007, keď bol ministrom Ficovej vlády, vyšetrovanie ukončili z dôvodu premlčania.

Robert Fico si vybral za ministra človeka, ktorý podpisoval podľa vyšetrovateľa fiktívne faktúry. Peniaze z firmy blízkej  Jurajovi Širokému končili v daňových rajoch.Robert Fico si vybral za ministra človeka, ktorý podpisoval podľa vyšetrovateľa fiktívne faktúry. Peniaze z firmy blízkej Jurajovi Širokému končili v daňových rajoch. (Zdroj: ARCHÍV SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Fiktívne zmluvy o sprostredkovaní, záhadné firmy z Britských Panenských ostrovov a z Cypru, ktoré mali robiť marketingovú činnosť či poradenstvo, ale v skutočnosti zrejme nič nevykonali. A údajná škoda za 62 miliónov korún.

To je prípad z polovice 90. rokov z čias riaditeľovania súčasného ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnárka (Smer) v Plastike Nitra. Ide o firmu, ktorú cez Prvú strategickú a Finasist ovláda skupina podnikateľov okolo človeka blízkeho Smeru Juraja Širokého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trestné stíhanie za podvod podľa uznesenia, ktoré má SME k dispozícii, zastavili 30. júna 2007, rok po tom, ako sa stal Jahnátek ministrom. Dôvodom podľa výrokovej časti dokumentu nebolo konštatovanie, že sa skutok nestal. Išlo o „premlčanie“. Polícia pritom prípad vyšetrovala minimálne päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Desať rokov a dosť

„Trestné stíhanie je neprípustné pre premlčanie,“ napísal v uznesení vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii. Píše sa v ňom tiež, že išlo o „fiktívne zmluvy“ Plastiky s piatimi firmami, ktoré odoslali na podpis do Plastiky, „kde vždy po návrhu neustáleného člena predstavenstva boli tieto schválené k podpisu a podpísané štatutárnymi zástupcami spoločnosti Plastika a to generálnym riaditeľom Ing. Ľubomírom Jahnátkom a Ing. Igorom Mesárošom“.

Ako putoval prípad Plastika

zmluvy sa podpisovali od 15.decembra 1995 do 23. januára 1997 v roku 2002 začala vec riešiť finančná polícia v Nitre 30. októbra 2002 spis zaregistroval Krajský úrad justičnej polície v Nitre v roku 2006 spis zaregistroval Úrad boja proti korupcii 23. januára 2007 uplynula premlčacia lehota 30. júna 2007 Úrad boja proti korupcii prípad zastavil

SkryťVypnúť reklamu

Provízie boli údajne uhradené na účty v rôznych zahraničných bankách. Práce sa vraj nikdy nevykonali. Prevody podľa uznesenia od roku 2002 riešila finančná polícia v Nitre, potom krajský úrad justičnej polície a nakoniec od roku 2006 Úrad boja proti korupcii.

Jeho šéf Tibor Gašpar tvrdí, že za zastavením nie je len premlčanie, ale aj konštatovanie vyšetrovateľa, že sa nestal žiaden trestný čin. „Vyšetrovateľ v odôvodnení konštatuje, že aj preto, že sa trestný čin nestal,“ povedal o zastavení Gašpar. Odôvodnenie SME neposkytol.

Päťročné vyšetrovanie vysvetlil „veľmi rozsiahlymi právnymi pomocami“ – s Britskými Panenskými ostrovmi, Holandskom, Nemeckom, Švajčiarskom, Veľkou Britániou, Cyprom, Dánskom a Rakúskom.

Prokurátor: Iba premlčanie

SkryťVypnúť reklamu

„Je to iba a len z dôvodu premlčania. Žiaden iný dôvod na zastavenie tam nie je,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Vysvetľoval, že keď sa zistí, že je skutok premlčaný, nikto už potom nezisťuje otázku viny či neviny. „Zastavili to policajti,“ hovorí. Prípad prokuratúra dozorovala od roku 2002. Podľa Mačeka polícia chyby neurobila. Bývalý šéf nitrianskej finančnej polície Jaroslav Sádovský je prekvapený, že prevody skončili ako premlčané.

„Bolo konané vo veci, tak to podľa mňa nemôže byť premlčané,“ myslí si. Na prípad si spomína len čiastočne.

Podľa prokuratúry sa prípad stal medzi 15. decembrom 1995 a 23. januárom 1997. Premlčaný by tak mal byť v januári 2007. Polícia ho zastavila 30. júna 2007.

V pozadí Harvardy?

Pozadie firiem, ktoré stoja za transakciami, zostáva zahmlené. Cyperské spoločnosti Jurmo Trading a LC Law Counsel Limited z tamojšieho obchodného registra vymazali v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Findi Marketing z Panenských ostrovov sídli na rovnakej adrese s rovnakým P.O. Boxom ako Oily Rock Group, ktorá figurovala v kauze podvodných transakcií s akciami v rámci azerbajdžanskej privatizácie.

Hlavnou postavou v nich bol Viktor Kožený, s ktorým Široký podnikal v Harvardských fondoch. Širokému sme poslali otázky o prípade do Váhostavu–SK, kde je podpredsedom predstavenstva. Firma odpísala, že Širokého odpoveď nevie zabezpečiť.

Jahnátek: Vyumelkovali to

„Vidíte sám, však keď to bolo zastavené, je to len dôkaz toho, že to bolo vyumelkované a nič na tom nebolo pravdy,“ reagoval Jahnátek na otázky k vyšetrovaniu. Podrobnosti k prípadu hovoriť nechcel.

O zmluvách sa nechcel baviť ani bývalý Jahnátkov námestník Mesároš. „Bolo to pozastavené a tým je to ukončené.“ Tvrdil, že si na podrobnosti nepamätá, keďže to bolo pred vyše desiatimi rokmi. „Denne hádžem minimálne desať podpisov, ak nie dvadsať,“ povedal Mesároš.

SkryťVypnúť reklamu

Kliknite - obrázok zväčšíte

Prekvapil slovami o čiernych peniazoch štátu

Minister Jahnátek nastúpil do úradu ako neznámy človek. Médiá vidia od začiatku v pozadí Širokého.

BRATISLAVA. Keď Ľubomír Jahnátek nastúpil na miesto ministra hospodárstva, mnohých to prekvapilo. Neznámy „profesionálny riaditeľ“, ktorý viedol s prestávkami Plastiku Nitra od polovice 90. rokov až do roku 2005, totiž nebol na kandidátke Smeru a premiér Robert Fico ho predstavil ako odborníka. Plastika sa pritom roky potýkala s finančnými problémami.

Médiá Jahnátka od začiatku spájajú s podnikateľom Jurajom Širokým, ktorého firmy ako riaditeľ viedol. O Širokom hovorí opozícia ako o „mecenášovi“ Ficovej strany.

Hoci nepatrí k sponzorom, má k nej minimálne nepriame väzby. Jeho dcéra a nevesta boli asistentkami poslancov za Smer.

SkryťVypnúť reklamu

Netradičné formy predaja zbraní štátu

Jahnátek krátko po nástupe do funkcie šokoval výrokmi o „netradičných formách predaja zbraní“ a o čiernych peniazoch na úplatky, ktoré musia byť „ošetriteľné “ aj v štátnych firmách. Porozprával to pre týždenník Trend. Za tieto slová si vyslúžil odvolávanie v parlamente, ktoré s podporou vládnej koalície zvládol. Minister má za sebou aj sporné verejné obstarávanie.

Súťaž na strážnu službu pre ministerstvo hospodárstva vypísal tak, že podmienky spĺňala len jedna firma.

Denník Pravda napísal, že vyhrať mohla iba spoločnosť Bonul, ktorá jediná má previerku na oboznamovanie sa s prísne tajnými skutočnosťami.

Príbuzná jej majiteľa Petra Bödörová býva len pár desiatok metrov od Jahnátka v obci Nitranske Hrnčiarovce. Tá istá susedka vlastní firmu, ktorá opravovala fasádu na ministerstve hospodárstva – údajne za prehnanú sumu.

SkryťVypnúť reklamu

Zvláštny profesor

Jahnátek sa minulý rok stal profesorom v odbore elektroenergetika, hoci je chemickým inžinierom a nespĺňal podmienku najmenej piatich rokov pedagogickej činnosti od získania titulu docent v odbore, v ktorom sa má stať profesorom. Titul mu udelila Technická univerzita v Košiciach.

Brilantná angličtina

Kultovou záležitosťou je video, ktoré nakrútilo s Jahnátkom ministerstvo. Prihovára sa v ňom angličtinou s nenapodobiteľným prízvukom.

Pozícia Jahnátka v Smere sa od roku 2006 výrazne posilnila a do volieb ide z ôsmeho miesta ako v poradí druhý minister, ktorý nie je zároveň straníckym funkcionárom. Je aj na bilbordoch s Robertom Ficom.

Premiér ho opakovane verejne chválil. Najviac za jeho počínanie počas plynovej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

(knm)

Jahnátek: klamete a zavádzate

Minister hospodárstva ĽUBOMÍR JAHNÁTEK (Smer) tvrdí, že kauza falošných zmlúv bola „vyumelkovaná“.

Máme uznesenie z roku 2007, ktorým sa zastavuje pre premlčanie vyšetrovanie kvôli podvodu v Plastike Nitra. Asi to poznáte, boli ste vtedy riaditeľ.

„V roku 2007 som nebol riaditeľ.“

V roku 2007 to bolo zastavené, ale vy ste tu menovaný, že ste podpisovali falošné faktúry. Čo to bol za prípad?

„Vidíte sám, však keď to bolo zastavené, je to len dôkaz toho, že to bolo vyumelkované a nič na tom nebolo pravdy.“

Ale tu sa píše: na základe fiktívnych zmlúv. To nebolo zastavené, lebo sa skutok nestal, ale pre premlčanie.

„Ale prosím vás. Toto sú vaše výmysly zasa.“

Tu máte pečiatku, je to pravé.

„Ale asi sa ten skutok nestal.“

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa nepíše, že sa nestal, ale, že to bolo premlčané.

„Poriadne si to prečítajte a znovu klamete a znovu zavádzate a prekrúcate to. Nehnevajte sa, žiadny podvod sa nestal.“

Neklameme, my sa vás pýtame.

„Ešte raz vám hovorím. Žiadny podvod nebol. Veď to boli normálne faktúry a vy to teraz prekrúcate.“

A koho boli tie firmy? Pána Širokého?

„Ale asi nie. Však si ich prečítajte.“

(knm)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 323
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 975
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 093
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 836
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 707
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 185
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vľavo Dalibor Dvorský a vpravo Samuel Honzek pred odletom slovenskej hokejovej reprezentácie na MS vo Švédsku.

Slovensko ide na hokejový šampionát bez opôr z NHL, no s mladou krvou.


Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
Tomáš Tatar, Šimon Nemec a Libor Hudáček počas MS v hokeji 2024.

Ja tým chlapcom rozumiem, nie vždy sa dá prísť na šampionát, hovorí Országh.


Martin Turčin
Futbalisti Slovana

Pozrite si zaujímavé štatistiky Niké ligy.


Juraj Hertel
SkryťZatvoriť reklamu