BRATISLAVA. Strana demokratickej ľavice (SDĽ) podala dnes podnet na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK), v ktorom žiada, aby ÚVK rozhodla o stiahnutí billboardov strany Smer-SD s nápisom "Lacnejšie lieky". Podľa SDĽ je totiž na billboardoch klamlivá reklama. Informoval o tom dnes predseda SDĽ Marek Blaha.
"Strana Smer-SD na nich propaguje lacnejšie lieky napriek tomu, že v priebehu jej štvorročného vládnutia je situácia úplne opačná. Kým v roku 2006, keď nastupovala terajšia vláda Róberta Fica (Smer-SD) k moci, doplácali pacienti na lieky asi 132 miliónov eur, vlani to už bolo 155 miliónov eur," povedal Blaha.
Dodal, že vláda síce zrušila dvadsaťkorunáčky v zdravotníctve, "ale finančná spoluúčasť pacientov v tichosti rástla a dnes je situácia pre občanov, najmä seniorov neúnosná". SDĽ je preto presvedčená, že Smer-SD na billboardoch jednoznačne klame a ÚVK podľa strany nesmie tolerovať klamstvá v predvolebnej kampani.
Oficiálne údaje hovoria, že doplatky na lieky na Slovensku za vlády Smeru naozaj stúpli, no boli spôsobené najmä vyššou spotrebou, nie stúpajúcou cenou. Mimovládka INEKO, ktorá hodnotila plnenie vládnych sľubov, preto vyhodnotila sľub znížiť doplatky za lieky za skôr splnený.
Predseda SDĽ pripomenul, že ÚVK v pondelok (10.5.) mimoriadne zasadala pre billboardy SNS, na ktorých je fotografia znázorňujúca potetovaného Róma s nápisom: Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať. "Ak komisia mimoriadne zasadla kvôli kontroverzným billboardom a, mala by mimoriadne zasadnúť aj kvôli klamlivým billboardom strany SMER SD," vyhlásil Blaha.
V súvislosti s billboardami SNS ÚVK v pondelok konštatovala, že podľa zákona o voľbách do Národnej rady SR nie je kompetentná riešiť obsah podania proti billboardovej kampani národniarov pre júnové parlamentné voľby.
Predsedníčka ÚVK Tatiana Janečková dnes pre TASR uviedla, že zatiaľ nedostala oficiálnu informáciu o podaní SDĽ. "Ak ju dostanem, budem postupovať tak, ako v prípade SNS," poznamenala s tým, že o mimoriadnom zasadnutí sa musí dohodnúť s členmi komisie.
Ako vláda plní sľub výrazne znížiť doplatky na lieky
Čo sľúbili: Vláda (...) zasadí sa o výrazné zníženie doplatkov obyvateľstva na lieky a zdravotnícke pomôcky.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výrazné zníženie doplatkov by posilnilo ilúziu bezplatnosti a viedlo k neefektívne vysokej spotrebe liekov. Experti preto odporúčajú obmedziť 100%-né hradenie veľkého počtu liekov aj zdravotných pomôcok z verejných zdrojov (t.j. zdravotnými poisťovňami). V záujme ochrany sociálne slabších ľudí súčasne odporúčajú zaviesť pre vybrané skupiny obyvateľstva ochranný ročný strop na doplatky, nad ktorý by lieky boli zadarmo.
Aká je realita? Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Podľa údajov HPI síce doplatky na lieky stúpli zo 4 mld. Sk v roku 2006 na 4,7 mld. Sk v roku 2009, čo znamená nominálny nárast o 18% a v stálych cenách o 7%. Tento nárast však zrejme ovplyvnila najmä vyššia spotreba liekov. Podľa údajov ministerstva financií doplatky za top sto liekov podľa výšky nákladov (tri štvrtiny trhu) sa medzi tretími štvrťrokmi 2006 a 2009 v priemere znížili nominálne o 30 percent. Priemerná výška doplatku na top sto liekov podľa predaných balení (36 percent trhu) nominálne stagnovala, reálne klesla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
