SME

Radičová: Nevidím dôvod, aby sa pravica po voľbách nedohodla

Volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová nevidí sebemenší dôvod, aby sa pravicové strany po júnových parlamentných voľbách nedohodli na koaličnej spolupráci.

Bratislava 11. mája (TASR) - Uviedla to v rozhovore pre TASR s tým, že v tejto veci existuje aj skúsenosť z minulosti.

"Dokonca tzv. prvá Dzurindova vláda bola ľavo-pravým kabinetom, a to bolo veľmi ťažké obdobie na dohody. Vyskúšali sme si teda aj takúto alternatívu," pripomenula s tým, že súčasné zadanie je neporovnateľne jednoduchšie. Dôvod, prečo sa stredopravé strany nespájali do koalícií aj pred voľbami, aby zamedzili prepadu hlasov, vidí v sebadôvere "týchto politických strán, že samostatne získajú dostatočné percentá".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odhadovať efekt takéhoto spojenia je však podľa nej vždy veľmi ťažké, keďže aj v minulosti sa ukázalo, že niektoré spojenia to oslabilo. Strana totiž podľa Radičovej takýmto spojením stráca svoju špecifickú podobu. "My sme urobili množstvo rozhovorov a pokusov na vytvorenie predvolebnej koalície, aby sa pravicový hlas nestratil. Nie našou vinou to dopadlo takto, partneri sa rozhodli ísť samostatne. Môžem to len rešpektovať," uistila.

Radičová však do budúcna integráciu pravice nevylučuje. "Postupom času môže k takémuto spojeniu prísť, napokon SDKÚ-DS je výsledkom veľkého fúzovania. KDH ako čisto konzervatívny subjekt je samostatnou stranou, SDKÚ-DS je skôr stredopravou stranou, menšie subjekty inklinujú ku konzervativizmu či k liberálnym hodnotám. Je to otázkou budúcnosti, ďalších postupov a dohôd," avizovala.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so zložením novej koalície SDKÚ-DS trvá na odmietaní modelu, ktorý pripustil líder KDH Ján Figeľ. Podľa neho ak sa nepodarí vytvoriť stredopravú vládu, malo by KDH spolu s SDKÚ-DS vládnuť so Smerom-SD. "To 'ak-ákanie' už nie je namieste, lebo my sme sa vyjadrili veľmi jednoznačne: so stranami súčasnej koalície do vlády za žiadnych okolností nepôjdeme. Je to totiž to isté, akoby sme v roku 1998 išli do vlády s HZDS," vyhlásila Radičová. Jasným plánom "B" je pre SDKÚ-DS pobyt v opozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 092
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 367
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 311
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 033
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 727
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 183
  8. Plátené tašky a opakované použitie 2 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sebastián Kóša v zápase slovenskej reprezentácie do 21 rokov

Tréneri museli vyradiť dvoch hráčov.


TASR
Devin Shore

V profilige odohral necelých 500 zápasov.


TASR
Renars Krastenbergs (Michalovce)

V základnej časti nastrieľal 31 gólov.


TASR
Jannik Sinner

Taliansky favorit hladko postúpil do semifinále Roland Garros.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu