BRATISLAVA. Voľby do Národnej rady sa uskutočnia pod dozorom odborníkov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Nepôjde o pozorovateľskú misiu, akú OBSE posiela do problémových štátov ako Bielorusko, v ktorých sú voľby zmanipulované a netransparentné.
Zhruba dva týždne pred voľbami k nám príde desať odborníkov. Zaujímať ich bude financovanie kampane, či sa budú kupovať rómske hlasy tak, ako sa to malo diať vlani na jeseň v župných voľbách, aj situácia v médiách.
Rovnaký typ misie prebehol počas nedávnych prezidentských volieb v Rakúsku či parlamentných volieb v Maďarsku. Pozorovatelia OBSE u nás boli počas prezidentských volieb v roku 2004, posledné voľby do Národnej rady vynechali.
Preveria slabšie miesta
Tentoraz OBSE po tom, ako dostala pozvanie od našej vlády, poslala koncom apríla na Slovensko skupinu odborníkov, ktorí vo včera zverejnenej správe odporučili pozorovateľskú misiu na Slovensko vyslať.
„Správa spomína niekoľko problémov, o ktorých sa zmienili ľudia na Slovensku, s ktorými naši odborníci hovorili. Misia ich bude študovať a pripraví správu,“ vysvetľuje hovorca Kancelárie pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Jens Eschenbaecher.
Experti hovorili s predstaviteľmi politických strán, tretieho sektora aj s ľuďmi z médií.
V správe kritizujú zneužívanie „etnickej karty“ v predvolebnej kampani, tlačový zákon či nejasné financovanie predvolebnej kampane niektorých strán.
„Dá sa to vnímať ako signál, že niečo neprebieha v poriadku a problémy ako kupovanie hlasov či správanie verejnoprávnej televízie skutočne sú. Na druhej strane je to bežný proces a spôsob, ako dokázať, že krajina postupuje podľa demokratických štandardov,“ hovorí analytik Ivan Godársky z Memo 98.
Ministerstvo ich pozvalo
Monitoring označil za bežný postup aj Eschenbaecher. „Nemôžeme monitorovať voľby vo všetkých členských krajinách OBSE, musíme sa rozhodnúť, kam ísť a kam nie.“
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano povedal, že príchod OBSE neznamená, že Slovensko má problémy, o ktoré sa zaujímajú aj medzinárodné inštitúcie. „My sme ich pozvali, je to štandardný nástroj komunikácie organizácie s členskými štátmi.“
Predsedníčku Ústrednej volebnej komisie Tatianu Janečkovú (Smer) o príchode pozorovateľov oficiálne neinformovali, podľa nej ide o postup ako v prípade ktoréhokoľvek štátu OBSE.

Beata
Balogová
