Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
BRATISLAVA. Mesiac pred voľbami sa predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska stretávajú s predsedami ôsmich politických strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. V stredu navštívili centrály SMK, SNS a SaS, v najbližších dňoch ich ešte čaká stretnutie s predsedom Smeru Robertom Ficom.
Biskupi zverejnili, že stretnutia plánujú, neželali si však ich medializáciu. Predseda SNS Ján Slota to včera nedodržal a po stretnutí zvolal tlačovú besedu. Pri rôznych škandáloch aj avizovaných tlačových besedách Slota na tlačovky neprišiel, biskupmi sa pochváliť chcel. Na to, že porušil dohodu, odpovedal, že nemá dôvod sa skrývať.
Nech hodnotia voliči
„Chceme prezentovať základné hodnoty, ktoré by sme si želali, aby boli presadzované v parlamente," povedal po stretnutí s predsedom SNS bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na otázky, či cirkvi neprekážajú Slotove vulgarizmy, korupčné škandály alebo rasistické bilbordy SNS, odpovedať nechcel. „Toto stretnutie nebolo o tom, aby sme hodnotili, ale aby sme predložili to, čo pokladáme za dôležité," povedal Zvolenský a nastúpil do auta.
KBS na ignoráciu Slotu nevidí dôvod. „Žijeme v demokratickom svete, SNS je stranou, ktorá je v demokratickom parlamente, nebol dôvod, aby ju KBS ignorovala," povedal hovorca KBS Jozef Kováčik. Na to, aby rozhodli o stranách, sú voliči, hovorí KBS .
Cirkev nie je „a ani nemôže byť v pravom zmysle slova apolitická, pretože na dianie v spoločnosti má reálny vplyv," upozorňuje však teológ Dušan Jaura. Cirkev na Slovensku hodnotí ako alibistickú, hovorí, že mlčí a hľadí do zeme.
„Toto by sa malo zmeniť. Veď kto iný ako reprezentanti najväčšej a teda aj najvplyvnejšej cirkvi by mali mať odvahu verejne povedať, že Ján Slota a strana ktorú reprezentuje, nemá nič spoločné s kresťanstvom, že jej politika šliape po dôstojnosti človeka, je rasistická a v tom najhlbšom zmysle slova nekresťanská?"
Podľa Jauru nastal čas, aby čelní predstavitelia cirkvi „konečne prehovorili". Slota po stretnutí s biskupmi tvrdil, že medzi SNS a cirkvou nie je žiadny problém, pretože sa vo všetkom zhodujú a to, čo žiada cirkev, majú aj vo volebnom programe.
Sulík: Bolo to príjemné
Predstavitelia KBS sa v stredu stretli aj s liberálnym Richardom Sulíkom. SaS má ako jediná zo strán, s ktorými sa stretli zástupcovia KBS, vo volebnom programe registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Práve s tým má cirkev problém.
„Bolo to veľmi príjemné stretnutie. Pán Zvolenský sa ukázal ako otvorený človek. Na rovinu sme sa porozprávali o všetkých v úvodzovkách háklivých témach interrupcie, registrovaných partnerstiev," povedal Sulík. Stretnutie vnímal ako možnosť sa spoznať, nie sa zhodnúť.
KBS sa už dávnejšie stretla aj s Ivetou Radičovou. Volebná líderka SDKÚ povedala, že na ich žiadosť nebude o stretnutí hovoriť. Banskobystrický biskup Rudolf Baláž práve Radičovú pred prezidentskými voľbami kritizoval za jej názory na interrupcie.
Cirkev zváži znenie pastierskeho listu
Pred voľbami biskupi predovšetkým vyzývajú, aby ľudia išli voliť.
BRATISLAVA. Interrupcie, registrované partnerstvá, sexuálna výchova v školách alebo nemravné programy v televízii. To sú témy, pri ktorých sa slovenskí biskupi pravidelne ozývajú a na ktoré posledných desať rokov upozorňujú.
V takom duchu sa niesli aj posledné dva pastierske listy k parlamentným voľbám. V poslednom sčítaní ľudu sa prihlásilo k rímskokatolíckemu vierovyznaniu 68,6 percenta obyvateľov.
Pred voľbami v roku 2002 hovorili o obavách, že sa do vedenia krajiny môžu dostať ľudia, ktorí si nevážia ľudské ani kresťanské hodnoty.
„V mene slobody môžeme mladého človeka uvrhnúť do toho najhoršieho otroctva vlastných vášní.Ak sa tento trend nenápadne dostane do školských osnov a učebníc, do kultúrnej tvorby, do všade prítomnej reklamy, môže sa stať veľkým nebezpečenstvom predovšetkým pre našu mladú generáciu," varovali biskupi. Konkrétnu stranu nemenovali.
Proti homosexuálom
V roku 2006 vyzvali biskupi voliť také strany, „ktoré usilujú o zdravé manželstvá a rodiny, chránia život od počatia po prirodzenú smrť, angažujú sa v sociálnej oblasti, nie sú im ľahostajné nezamestnanosť, chudoba, zasadzujú sa za spravodlivosť, bezpečnosť občanov, rešpektujú náboženské slobody, a to nielen v súkromí, ale aj vo verejnom živote, v školách, kultúre, masmédiách". Vystríhali ľudí pred voľbou strán, ktoré podporujú homosexuálne zväzky, propagujú potraty, vylučujú náboženstvo zo škôl.
Ešte porozmýšľajú
Pred vlaňajšími prezidentskými voľbami viac predstaviteľov cirkvi kritizovalo Ivetu Radičovú za názor na interrupcie. Kandidátka opozičných strán si vzájomné postoje vyjasňovala na stretnutí s biskupom Rudolfom Balážom, ktorý ju v kázni nepriamo prirovnal k Hitlerovi. Rozišli sa napokon s tým, že už medzi nimi nie je spor.
Niektorí biskupi odporúčali voliť Františka Mikloška, kandidáta Konzervatívnych demokratov Slovenska.
Čo budú biskupi odporúčať teraz, ešte nevedia. Rozhodnú sa po stretnutiach so stranami.
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že listom biskupi oslovujú skôr už rozhodnutých voličov a tým, že nemenujú konkrétne strany, výsledky nemôžu zásadne ovplyvniť. Konkrétne strany ani teraz menovať nebudú.
mož

Beata
Balogová
