BRATISLAVA. Spoluprácu Slovenska a Litvy v oblasti vedy a techniky dnes odklepla vláda. S Litovčanmi by sme mali organizovať spoločné vedecké, výskumné a vývojové projekty, konferencie či sympóziá, vymieňať si vedcov a špecialistov ako aj zdieľať nové poznatky z vedy a techniky.
Zmluve predchádzali viacnásobné bilaterálne rokovania. Prvý návrh vypracovalo slovenské ministerstvo ešte v roku 2001, konkrétnu podobu dostala dohoda v lete minulého roka. Spoluprácu medzi krajinami má koordinovať slovensko-litovská Zmiešaná komisia pre vedecko-technickú spoluprácu, ktorá sa bude stretávať každé dva roky alebo na žiadosť ktoréhokoľvek výkonného orgánu, striedavo na Slovensku a v Litve.
Dohoda rozdeľuje úlohy krajín aj pri platení výdavkov spojených s výmenou expertov, vedcov a iných špecialistov. Náklady na medzinárodnú dopravu, poistné a úrazové náklady má hradiť vysielajúca krajina, prijímajúca krajina uhradí pobytové náklady ako aj cestovné v rámci hostiteľskej krajiny.
Zmluva začne platiť 90-tym dňom po výmene nót potvrdzujúcich jej schválenie. Krajiny ju uzatvárajú na dobu neurčitú.
Ako vláda plní sľub vyčleniť viac peňazí pre vedu a výskum
Čo sľúbili: Cieľom vlády je, aby v spolupráci vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, výskumných a vývojových centier, vedeckých a technologických parkov, podnikateľských inkubátorov a technologicky orientovaných firiem a úspešného čerpania prostriedkov z fondov EÚ sa postupne dosiahla úroveň financovania vedy a techniky vo výške 0,8 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podpora vedy a vzdelania je podľa nich základným predpokladom pre správne fungovanie spoločnosti. Samotné navýšenie peňazí však nestačí, potrebné je vytvorenie transparentného, motivačného mechanizmu a adresná podpora kvalitného výskumu a vedy s merateľným prínosom pre spoločnosť.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Verejné výdavky na vedu a techniku boli v pomere k HDP v rokoch 2007 a 2008 nižšie ako v roku 2006, keď dosiahli 0,47%. Až v rokoch 2009 a 2010 dochádza aj vďaka eurofondom k výraznejšiemu rastu, dosiahnutá úroveň 0,68% HDP však stále zaostáva za sľubovaným 0,8%-ným podielom.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.