BRATISLAVA. Na rovnaký krok sa v Bratislave ešte tento rok chystá aj táto balkánska krajina.
Zastupiteľský úrad (ZÚ) bude sídliť v prenajatých priestoroch a ročné prevádzkové náklady predstavujú 197.400 eur. Počíta sa s jednorazovými výdavkami pri jeho otvorení vo výške 86.500 eur. Pôsobiť by tam mal jeden veľvyslanec a diplomatický pracovník, ďalej administratívny pracovník a vodič, ktorý by plnil zároveň funkciu domovníka a údržbára.
SR je jedinou krajinou strednej Európy, ktorá doteraz nemá priame zastúpenie v Čiernej Hore. Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že slovenská diplomacia v mene Európskej únie zohrala v procese vzniku tohto suverénneho štátu významnú úlohu. "Vďaka nej sa podarilo vytvoriť politické podmienky pre úspešnú, demokratickú a legitímnu organizáciu referenda o budúcom štátoprávnom štatúte krajiny v súlade s európskymi štandardmi," upozornil rezort. Ako sa ďalej uvádza v materiáli, išlo o viditeľný úspech slovenskej diplomacie na západnom Balkáne, pričom viacerí vysokí predstavitelia únie konštatovali, že to bol zároveň prvý jasný úspech európskej politiky v danom regióne.
Čiernu Horu ako nezávislý a suverénny štát uznalo Slovensko 13. júna 2006. V deň jej prijatia do OSN, teda 28. júna toho istého roku, sa medzi oboma krajinami nadviazali diplomatické styky.
Politický vývoj v Čiernej Hore odráža vôľu domácej elity stať sa čo najskôr členom EÚ a NATO. Únia už rozhodla o bezvízovom režime s ňou a očakáva sa, že štatút kandidátskej krajiny do európskej dvadsaťsedmičky získa do konca tohto roka. Ministerské zasadnutie NATO v decembri 2009 rozhodlo o udelení Akčného plánu členstva (Membership Action Plan- MAP), čo je jasným signálom budúceho členstva v Severoatlantickej aliancii.