BRATISLAVA. Peniaze na vedu a techniku na Slovensku by už nemali prichádzať len zo štátneho rozpočtu, ako s tým ráta Národný program reforiem Slovenskej republiky na roky 2008 - 2010. Vláda dnes schválila nový model financovania vedy a techniky na Slovensku z dielne ministra školstva Jána Mikolaja (SNS). Podľa jeho plánu by malo do vedy a techniky na Slovensku plynúť viac peňazí z podnikateľských zdrojov.
Kabinet sa vrátil k materiálu z rokovania vlády z októbra 2009. Nový model má prioritne vytvárať podmienky pre zlepšenie spolupráce medzi vysokými školami, Slovenskou akadémiou vied a podnikateľskou sférou v oblasti vedy a techniky a pre zvýšenie investovania podnikateľskej sféry do vedy a techniky.
V tomto duchu nový model financovania ráta s podporou vzniku a rozvoja inkubačných centier, technologických inkubátorov, vedecko-technologických parkov, národného systému pre transfer technológií a výskumno-vývojových centier.
Slovenská akadémia vied (SAV) mala v minulosti zásadné pripomienky k návrhu nového financovania vedy a techniky. Nepáčilo sa jej, že sa ministerstvo zameriava len na aplikovaný výskum a na financovanie výskumných aktivít podnikateľskej sféry. Keď chce štát najnovšie výsledky výskumu aplikovať do praxe, musí ich najprv získať formou základného výskumu, tvrdí SAV.
Ako vláda plní sľub vyčleniť viac peňazí pre vedu a výskum
Čo sľúbili: Cieľom vlády je, aby v spolupráci vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, výskumných a vývojových centier, vedeckých a technologických parkov, podnikateľských inkubátorov a technologicky orientovaných firiem a úspešného čerpania prostriedkov z fondov EÚ sa postupne dosiahla úroveň financovania vedy a techniky vo výške 0,8 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podpora vedy a vzdelania je podľa nich základným predpokladom pre správne fungovanie spoločnosti. Samotné navýšenie peňazí však nestačí, potrebné je vytvorenie transparentného, motivačného mechanizmu a adresná podpora kvalitného výskumu a vedy s merateľným prínosom pre spoločnosť.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Verejné výdavky na vedu a techniku boli v pomere k HDP v rokoch 2007 a 2008 nižšie ako v roku 2006, keď dosiahli 0,47%. Až v rokoch 2009 a 2010 dochádza aj vďaka eurofondom k výraznejšiemu rastu, dosiahnutá úroveň 0,68% HDP však stále zaostáva za sľubovaným 0,8%-ným podielom.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.