SIS štyri roky akoby ani nebola

Všetko o SIS je tajné. Mená, okrem šéfov a hovorcu, názvy odborov, počet zamestnancov či akcie, na ktorých pracovala. Medzi prioritami riaditeľa bolo dozerať na únik informácií.

Jozef Magala.(Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Keď Jozef Magala prevzal funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) v lete 2006, v inštitúcii vládol pre bežnú verejnosť neviditeľný súboj. Proti sebe stáli dvaja poprední dôstojníci - šéf inšpekcie Anton R. a šéf kontrarozviedky Ľubomír A.

Šéf inšpekcie preveroval podozrenia, že príslušníci vydierali podnikateľov s cieľom získavať peniaze výmenou za kladné posudky potrebné na získanie bezpečnostných previerok. Tie sú potrebné pre niektoré štátne zákazky. Existovalo tiež podozrenie, že ľudia z SIS ponúkali tajné spisy a prepisy odpočúvania tým, ktorí ponúkli najviac.

Toto všetko sa malo diať za chrbtom bývalého riaditeľa Ladislava Pittnera, ktorý nemal silu to zastaviť.
Preto Magala zaradil medzi svoje priority kroky, ktoré viedli k zastaveniu únikov informácií.

„Po rokoch v opozícii Fico vedel, že SIS je deravá ako sito a bol odhodlaný zabrániť, aby súkromné rozhovory a kuloárové reči jeho ľudí skončili v médiách ako za Dzurindovej vlády," povedal SME zdroj, ktorý má blízko k tajnej službe.

Povzbudzovať ostatných

Hlavným zdrojom úniku informácií mal byť odbor, ktorý monitoruje ekonomický organizovaný zločin. Podľa dôstojníkov SIS, ktorí pracovali v tomto odbore na začiatku Magalovej éry, nové vedenie malo používať dve taktiky, aby zabránilo únikom. Po prvé, posilnilo inšpekčné krídlo a rozdúchalo hon na „vnútorného nepriateľa".

Po druhé, údajne odrádzalo operatívcov od práce na prípadoch, ktoré mohli prekážať politikom vládnej koalície.
„Magala zaviedol systém internej kontroly, ktorý bol veľmi účinný," povedal agent, ktorý minulý rok odišiel z odboru. V tajnej službe pracoval ešte pred rokom 1998, v ére Ivana Lexu.

„Najprv vyhodili vagabundov, nie všetkých, ale hlavne tých, čo si konkurovali, ako aj ľudí, ktorí chceli naozaj pracovať. Potom zastrašili ostatných, ktorí mali tendenciu byť aktívni. Keď priniesli niečo hodnotnejšie, nadriadení sa opakovane pýtali, ako to môžu dokázať. Operatívci veľmi rýchlo zistia, čo je žiadané, a toto brali ako signál, že sa majú na to vykašlať."

Plody práce

Po dvoch rokoch nastal v ekonomickom odbore zvrat. Vyhodili riaditeľa T. K. a jeho zástupcu, M. B., ktorých dosadil do funkcie už Magala. Pod novým vedením odišlo z odboru ďalších 20 ľudí. „Najmenej 10 z nich si naozaj zaslúžilo vyhadzov, ale viete si predstaviť, aký účinok to malo na celkovú morálku," povedal bývalý agent.

Iný zdroj blízky SIS však poprel, že by nový šéf robil čistky. „Keď Magala prevzal funkciu, dal mnohým vysokopostaveným ľuďom, zamestnaným za predošlej vlády, šancu robiť svoju prácu seriózne. T. K. a M. B. boli prepustení o dva roky, lebo naďalej využívali svoje pozície, aby si zarobili pomimo.

Trestné oznámenia (za podvod a zneužitie právomoci verejného činiteľa - pozn. red.) boli na nich podané až po tom, čo sa rozhodli podať žalobu pre neoprávnené prepustenie." Človek blízky SIS odmieta tvrdenie, že súčasné vedenie odrádza ľudí od práce na citlivých prípadoch.

„Tvrdenie je politicky motivované a určite vychádza od prepustených príslušníkov. Služba je odpolitizovaná ako nikdy. Známy je prípad, keď Magala okamžite vyhodil z funkcie riaditeľa dôležitej sekcie len preto, lebo sa odvolával na svoje politické kontakty."

Na prvý pohľad Magalova stratégia funguje. SIS sa občas ocitla v úzkych, ale skôr vinou osobných zlyhaní. Ukážkovým príkladom je zlyhanie Jozefa Matuša, šéfa jednej zo sekcií, ktorého zbavili funkcie po tom, ako si vytvoril profil vrátane fotografie a osobných údajov na internetovej stránke pokec.sk.

Začiatkom tohto roka médiá zverejnili zoznam všetkých sekčných šéfov, spolu s ich krycími menami, telefónnymi číslami a dátumami narodenia. Zoznam bol autentický, ale dva roky starý. „Považujem prezradenie zoznamu za formu pomsty dôstojníkov, ktorých vyhodili," povedal Ján Mojžiš, bývalý šéf analytického oddelenia SIS. Zo služby odišiel v roku 2001 a stal sa riaditeľom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Dnes je členom KDH.

Kauzy za Dzurindu boli väčšie

V roku 2003, počas Dzurindovej vlády, prenikol do médií spis SIS o kritikovi vlády. „Miloš Žiak je žid a jeho žena Marina je ruská židovka rodená Mesežnikovová," týmito slovami sa začínala správa.

„Tých prúserov je určite menej, hlavne menej odpočúvaní preniká na verejnosť ako predtým," povedal Mojžiš.
Tajná služba dostáva zo štátneho rozpočtu ročne 40 miliónov eur, čo je asi 1,2 miliardy korún. Podľa odhadu ide 60 až 70 percent z toho na platy jej asi tisíc zamestnancov a ďalších tisíc spolupracovníkov. Čo vlastne títo ľudia za peniaze daňových poplatníkov robia?

Hoci sa tajná služba nemôže oficiálne zúčastňovať na vyšetrovaní, odovzdáva informácie týkajúce sa štátnych záujmov premiérovi, prezidentovi a ministrovi vnútra. Informácie sú tajné, preto neexistuje spôsob, ako zistiť, či SIS odvádza vôbec nejakú prácu. Čo sa napríklad Robert Fico dozvedel o niektorých najhorších korupčných škandáloch svojej vlády, napríklad o predaji emisií, na čom štát prerobil asi dve miliardy korún?

Bývalý agent tvrdí, že Magala krátko po nástupe do funkcie dostal zoznam, „top 15" najvážnejších prípadov, kde hrozí korupcia veľkého rozsahu. Čo s ním urobil, nie je jasné. „Vedia veľmi dobre, čo sa deje, ešte skôr, než sa to stane," povedal. „Ale neviem povedať, čo s tými informáciami robia."

„Sú dve možnosti. Buď pracujú profesionálnejšie, alebo nepracujú vôbec. Ale to môžu hodnotiť iba tí, čo dostanú tie ich správy," povedal Mojžiš. Kontrolu SIS nepovažujú niektorí poslanci za dostatočnú.

„Bol by som skôr schopný vyhodnotiť výkon SIS, keby sme mali zákonný prístup k relevantným informáciám," povedal Pavol Abrhan z KDH, člen parlamentného výboru pre dohľad nad SIS. „Je dôležité, aby poslanci ako zástupcovia ľudí mali možnosť kontrolovať všetky inštitúcie, ktoré na Slovensku pôsobia."

Premiér Fico neodpovedal na otázky SME, ako hodnotí činnosť SIS. Ján Richter, člen kontrolného výboru za stranu Smer, nereagoval na prosbu o rozhovor.

Ďalší člen výboru, Ján Kovarčík z HZDS, pochválil činnosť služby za Magalovej éry, napriek tomu, že HZDS v roku 2006 neuspelo v snahe dostať svojho nominanta do pozície riaditeľovho zástupcu. „SIS sa stabilizovala, našla spôsob, ako má fungovať. Za posledné štyri roky neboli okolo služby nijaké škandály."

Kontrola SIS je však evergreanom, ktorý vždy opakuje opozícia. Len čo sa dostane k moci, nič na kontrole nezmení.

Zdroj kauzy SDKÚ vedie k polícii

Zhovárali sme sa s bývalým príslušníkom tajnej služby. Jeho meno je podľa zákona utajovaná skutočnosť.

Podľa našich informácií bolo najdôležitejšou úlohou riaditeľa SIS Jozefa Magala zastaviť úniky informácií.
„Nie. Prvoradou úlohou bolo zastaviť nelegálne aktivity SIS."

Niektorí bývalí príslušníci tvrdia, že od roku 2006 ich odrádzali od toho, aby riešili citlivé veci.
„Na základe čoho si niekto dovoľuje tvrdiť, že SIS nerobí viac? Že nie sú kauzy a úniky a práca služby je v zmysle zákona utajovaná, to je dôvod na také zlomyseľné, nedoložené konštatovania? Navyše, výpovede bývalých agentov bývajú rizikové, nedokázateľné a subjektívne a ohrozujú ich aj ich okolie."

Tvrdíte, že služba je odpolitizovaná. Odkiaľ potom mal premiér informáciu o financovaní SDKÚ?
„Stopy vedú k istej zložke v rámci polície. Služba by dnes musela vylamovať trezory SDKÚ tu či vo Švajčiarsku alebo oficiálne sa pýtať finančných inštitúcií na staré účty SDKÚ. SIS má veľmi obmedzené právomoci týkajúce sa zisťovania vecí z minulosti."

Poslanec Abrhan (KDH) hovo­rí, že SIS sa nedá kontrolovať.
„On a jeho kolegovia sa mohli za osem rokov vo vláde postarať, aby taký prístup mali. Akákoľvek zákonná úprava v tomto smere by znamenala okrem iného previerky pre poslancov, čomu sa všetci vyhýbajú.

Prečo ľudia nemôžu vedieť, čo robí štátny orgán za vyše miliardu korún?
„SIS sa stráni publicity z profesionálnych dôvodov, aby nebolo zrejmé, kde má pole pôsobnosti a kde nie. Vo všeobecnosti úzko spolupracuje so štátnymi orgánmi, a neželá si byť verejne chválená.
tom
CIA a MI5 tiež čelia kritike

V zahraničí sú tajné služby pod väčšou kontrolou verejnosti.

BRATISLAVA. USA majú 17 výzvedných služieb, ktoré mali v roku 2005 ročný rozpočet 44 miliárd dolárov. Len CIA, rozviedka ktorej úlohou je zbierať informácie o zahraničných vládach, firmách a jednotlivcoch, zamestnáva asi 20­tisíc ľudí. Všetky informácie a rady, ktoré poskytuje CIA americkým politikom, sú tajné.

Nedostatočný dozor nad CIA viedol v minulosti k mnohým prípadom zneužitia. Investigatívny novinár Seymour Hersh odhalil v roku 1974, že CIA vraždila zahraničných vodcov, robila experimenty na vlastných ľuďoch a nelegálne sledovala Američanov.

Tajnú službu tiež kritizovali za neschopnosť. Nedokázala predvídať rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991, v roku 1950 uisťovala prezidenta Trumana, že Čína nevyšle vojská do Kórey, šesť dní predtým, ako do krajiny prišiel milión čínskych vojakov.

Excesy zo 70. rokov viedli k vytvoreniu dozorných výborov v kongrese s „najväčšou kontrolou nad výzvednými záležitosťami, akú kedy západný štát mal", podľa Stephena Knotta, profesora pre verejné záležitosti na Virgínskej Univerzite. Trvalým problémom sa stali aj úniky informácií, keďže politici nepotrebujú bezpečnostné previerky, aby mohli byť v dozorných výboroch.

Dozor nebol ani mimoriadne účinný. FBI a NSA, americká služba, ktorá získava informácie z komunikačnej technológie (SIGINT), napríklad nelegálne odpočúvala státisíce ľudí.

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa stáva jedným z najúčinnejších nástrojov verejného dohľadu. Žiadosti odhalili, že USA zničili pásky svojich agentov, ako mučia podozrivých z príslušnosti k al-Káide. Občania môžu tiež požadovať nahliadnutie do akéhokoľvek spisu, ktorý o nich vedie FBI.

Vo Veľkej Británii sa dohľad nad MI5 (kontrarozviedka) a MI6 (rozviedka) stal najúčinnejším za uplynulých desať rokov. Výbor pre rozviedku a bezpečnosť, v ktorom je deväť poslancov zo všetkých strán, má prístup k najtajnejším informáciám. O zisteniach podáva správu parlamentu.

tom

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 881
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 526
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 965
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 505
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 922
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 682
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 499
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 327
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 838
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop