Prokuratúra trvá na tom, že za týranie sú zodpovední aj traja policajti, ktorých doteraz zo zboru neprepustili.
Pôvodnú spravu tlačových agentúr sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Generálna prokuratúra podala na okresný súd v Košiciach obžalobu na desiatich policajtov za týranie rómskych chlapcov.
Obžalovala nielen siedmich policajtov, ktorých má usvedčovať aj videozáznam, ale aj dvoch, ktorí mali v brutálnom týraní pokračovať poobede a jednu policajtku, ktorá sa len prizerala.
Práve títo traja – Ján F., Matej K. a Mária T. sú stále policajtmi. Jána F. preložili z Košíc do Vranova nad Topľou, ostatní ostali na svojich miestach.
Krajské policajné riaditeľstvo v Košiciach to odôvodňuje slabšími dôkazmi. O popoludňajšom týraní neexistuje videozáznam, podrobne o ňom vypovedali iba chlapci. Ján F. mal najmladšiemu 11-ročnému chlapcovi priložiť
k hlave služobnú zbraň a spýtať sa ho, či ho zastrelí. Chlapec musel policajtovi olízať topánku a potom udrieť ďalšieho chlapca lopatou po hlave.
Chlapcom neveria Policajná brutalita policajti chlapcov týrali 21. marca 2009; l Slovensko sa o tom dozvedelo z videozáznamu, ktorý zverejnil denník SME 6. apríla; o prípade informovali aj svetové médiá ako CNN a BBC; policajti chlapcov najprv zatkli za okradnutie a napadnutie dôchodkyne; poštvali na nich psov, nútili ich fackovať sa, vyzliecť sa donaha, nadávali im pritom do „bandy cigánskej“.
Krajské riaditeľstvo výpovediam chlapcov nedôveruje. Vypočulo ich vo vlastnom personálnom konaní na základe zákona o štátnej službe. „Nezopakovali svoje tvrdenia tak, ako pred vyšetrovateľom.
Ani jeden z poškodených chlapcov neuviedol, že by ich policajti Matej K. a Ján F. týrali. Uviedli, že nič zlé im neurobili a že jeden z policajtov im dokonca núkal svoju večeru,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Prokuratúra: Máme dôkazy Prokurátor odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Rastislav Remeta však trvá na tom, že pôvodné výpovede chlapcov sú dôveryhodné.
„Poškodení uvádzali veľmi konkrétne skutočnosti k oblečeniu, výzoru, materiálnemu vybaveniu, ako aj vyjadrenia ešte v úvodných štádiách ich výsluchov, než došlo k opoznaniu. Preto vyjadrenia poškodených sú plne verifikované ďalšími dôkazmi a obvinenie a obžaloba na nich je dostatočne odôvodnená výsledkami vyšetrovania,“ tvrdí prokurátor.
Krajské riaditeľstvo napriek tomu policajtov nateraz ponechá v službe a počká na oficiálne rozhodnutie súdu.
To isté sa týka aj Márie T., ktorá sa podľa obžaloby týraniu prizerala. „V jej prípade bola miera zodpovednosti nejednoznačná,“ odkazuje krajské riaditeľstvo.
Prokurátor však tvrdí, že „je dostatočne preukázané, že policajtka v tom čase videla to, čo sa vo vstupnom areáli deje“. Identifikovali ju aj jej nadriadení na videozázname. Mala povinnosť zasiahnuť, nič však neurobila.
Zvyšných sedem obvinených policajtov ministerstvo vnútra prepustilo, odísť musel aj riaditeľ obvodného oddelenia a jeho zástupca, ktorí vyviazli bez obvinenia. Priamo pri týraní neboli, boli však v tom čase v budove. Všetci prepustení policajti sa súdia.
Rozhodnú Košice Prokuratúra podáva obžalobu na súd do Košíc, hoci ide o košických policajtov. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka zatiaľ nemá obavu, že by pre miestne väzby súd nerozhodol spravodlivo.
„Berieme niekedy do úvahy, že tam môžu byť prepojenia, ale nemali sme dojem, že by boli sudcovia príslušného súdu ovplyvňovaní,“ povedal Trnka.
Vzhľadom na porušenia Kódexu diskutujúceho sme diskusiu zrušili

Beata
Balogová
