Pôvodný text agentúry TASR sme . 22:58 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Alegorické vozy s výstredne odetými a pomaľovanými polonahými mužmi a ženami, hlasná hudba z obrovských reproduktorov, vlajúce dúhové vlajky. Obraz pochodov gejov a lesieb známy zo svetových metropol, ktorý pohoršuje konzervatívnejšiu časť spoločnosti, u nás zatiaľ neuvidíme.
Organizátori prvého pochodu homosexuálov na Slovensku, ktorý sa uskutoční o týždeň v sobotu v centre Bratislavy, pripravujú striedmejšiu verziu. Tvrdia, že nechcú provokovať. „Chceme viditeľne upozorniť na to, že na Slovensku chýba legislatíva pre rovnakopohlavné páry a rodiny, dochádza k ich diskriminácii a miera homofóbie je stále vysoká,“ vraví organizátorka podujatia Romana Schlesinger. Očakáva, že príde asi sedemsto ľudí.
Pochod má protiakcie
Myšlienku i pochod podporilo viacero osobností, napríklad herci Andy Hryc, či Zuzana Fialová, ale aj americká, dánska, írska či švédska ambasáda. Podujatie má aj množstvo odporcov. Predseda vládnej SNS Ján Slota sa vyjadril, že príde účastníkov osobne opľuť, kresťanské združenia pripravujú protiakcie.
Už túto sobotu chce proti propagácii homosexuality protestovať v centre Bratislavy katolícke Združenie pre ochranu rodiny. Na rovnaký čas ako budú ulicami Starého mesta kráčať gejovia a lesby už ohlásila zhromaždenie aj Kresťansko-demokratická mládež Slovenska.
Na internete zas proti pochodu homosexuálov verbujú extrémisti. Na Facebooku podporuje skupinu „Som zásadne proti zvrátenému pochodu homosexuálov v Bratislave“ vyše štyritisíc ľudí, tisíce fanúšikov majú aj ďalšie podobné skupiny.
Chcú ochranu od polície
„Uvedomujeme si, že v stredoeurópskom kontexte ide o špeciálne podujatie, požiadali sme preto políciu o zvýšenú ochranu,“ hovorí Schlesinger.
Naráža na poľskú skúsenosť, kde pred pár rokmi extrémisti a katolícka mládež zaútočili na krakovský pochod kameňmi a fľašami a viacero demonštrantov skončilo v nemocnici. Rok na to vtedajší primátor Varšavy a nedávno zosnulý poľský prezident Lech Kaczyński zakázal pochod v hlavnom meste úplne. Európsky súd pre ľudské práva neskôr rozhodol, že nezákonne.
Či môže byť podujatie rizikové aj u nás, polícia zatiaľ nevie. „Ide o prvý pochod takéhoto charakteru na Slovensku, takže zhromažďujeme všetky informácie o bezpečnostnej situácií,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

Beata
Balogová
