BRATISLAVA. "Treba dať pozor, čo ten zákon v skutočnosti znamená," uviedol dnes Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Pripomenul, že zákon o dvojakom občianstve už v minulosti vyvolal spor medzi slovenskou vládou Mikuláša Dzurindu a maďarskou vládou Viktora Orbána. V prípade dnes navrhovanej novely zákona je podľa Bútoru potrebné posúdiť, do akej miery je zákon tým variantom zákona, pri ktorom vznikol spomínaný spor.
"Treba chladne vyhodnotiť, čo sa v zákone ponúka a nakoľko to eventuálne ohrozuje záujmy SR. Pokiaľ by to bol ten predchádzajúci variant (z čias minulých vlád SR a MR, pozn. TASR), tak v tom prípade si myslím, že ministerstvo zahraničných vecí podnikne príslušné kroky. To znamená, že sa obráti na Európsku komisiu, aby posúdila, či je ten zákon v súlade s tými princípmi, ktoré sú v Európe uplatnené," doplnil.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova sa otázka zákona o dvojakom občianstve stáva jednou z nosných tém volebnej kampane na Slovensku. "Na obidvoch stranách sa zrejme budú prezentovať nezlučiteľné stanoviská a keďže vieme, že na Slovensku sú politické strany, ktoré systémovo hrajú s maďarskou kartou, tak môžeme očakávať, že SNS, Smer a možno aj HZDS budú používať maďarskú kartu ako mobilizačný nástroj," uzavrel.
Premiér na dnešnej tlačovej konferencii upozornil, že SR bude novelu zákona o dvojakom občianstve v navrhovanej podobe a bez konzultácií považovať za bezpečnostné riziko. Zároveň ho okamžite predloží na posúdenie vysokému komisárovi OBSE pre menšiny ako bezpečnostnú otázku. Ako ďalej pokračoval, v prípade, že maďarský parlament novelu schváli na piatkovej (14.5.) ustanovujúcej schôdzi, tak to bude pre Slovensko jednostranný krok Maďarskej republiky (MR) a konanie v rozpore s medzinárodným právom.
Rovnako požiadal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby do 24 hodín predložil na rokovanie vlády SR analýzu toho, čo zákon spôsobí v medzinárodných vzťahoch a aké sú s ním spojené bezpečnostné riziká. Jeho súčasťou bude aj návrh krokov, ktoré musí slovenský kabinet urobiť, aby sa pokúsil zastaviť, ako ho Fico označil, tento bezprecedentný útok. Reagovať na zákon podľa neho musí aj Národná rada (NR) SR. Nevylúčil ani, že požiada o stretnutie veľvyslancov krajín EÚ.
V Bratislave bol v stredu (12.5.) budúci minister zahraničných vecí MR János Martonyi (Fidesz). Na stretnutí so svojím rezortným partnerom odmietol konzultácie so Slovenskom ohľadne spomínaného zákona. Nasledovala reakcia Bratislavy, ktorá povolala na konzultácie svojho veľvyslanca v Budapešti Petra Weissa.