SME

Schengen budúci rok rozšíria o Rumunsko a Bulharsko

Obe krajiny sú podľa Kaliňáka na vstup do Schengenu pripravené lepšie ako Slovensko v roku 2006.

Priechody už nebudú ani na ceste do Rumunska a Bulharska.Priechody už nebudú ani na ceste do Rumunska a Bulharska. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Schengenský priestor bude v marci 2011 rozšírený o Rumunsko a Bulharsko. "Prešli sme konkrétne hodnotiace správy. Hodnotiace komisie boli prednedávnom v oboch štátoch. Myslíme si, že obe krajiny zaznamenali pokrok," povedal dnes na tlačovej besede minister vnútra SR Robert Kaliňák po rokovaní ministrov krajín Salzburského fóra. Podľa Kaliňáka boli správy komisie v prípade Rumunska a Bulharska lepšie ako ich malo Slovensko v roku 2006 pri príprave na vstup do Schengenu. Dodal, že obe krajiny urobili v príprave na vstup do Schengenu veľký pokrok, ale budú musieť urobiť ešte niekoľko úprav do konca tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku nechcú liberalizáciu azylového systému

Účastníci otvorili aj tému spoločnej azylovej politiky Európskej únie. "Všetky členské krajiny v rámci Salzburského fóra majú pomerne jednotný názor. Ide o to, aby azyl bol naďalej adresovaný tým, ktorí ho najviac potrebujú a aby sme čo najviac obmedzili jeho zneužívanie a tým aj záťaž na jednotlivé štáty," povedal Kaliňák. Rakúska spolková ministerka vnútra Marie Fekterová uviedla, že rakúska strana na dnešnom stretnutí v Bratislave nesúhlasila s niektorými návrhmi v oblasti azylového systému. "Neakceptujeme ďalšiu liberalizáciu v azylovom systéme," povedala Fekter. Rakúsko však podľa nej bude podporovať Rumunsko a Bulharsko, ale zároveň očakáva, že mandát FRONTEX-u bude rozšírený. "Chceme dosiahnuť, aby spolupráca medzi FRONTEX-om a EUROPOL-om bola zintenzívnená a aby dochádzalo k efektívnej výmene údajov," skonštatovala. Podľa nej by sa tým účinnejšie bojovalo proti kriminalite a ilegálnej migrácii v bezhraničnom európskom priestore. "Boj proti kriminalite musí mať také isté postavenie ako ochrana údajov. Nedá sa pripustiť, aby napríklad FRONTEX neposkytoval informácie," povedala rakúska ministerka.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza rizika

FRONTEX je európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie, pomáha členským štátom pri vzdelávaní a odbornej príprave vnútroštátnej pohraničnej stráže vrátane stanovovania spoločných vzdelávacích noriem. Vykonáva analýzy rizika, sleduje vývoj výskumu, ktorý sa týka kontroly a dozoru nad vonkajšími hranicami, pomáha členským štátom v situáciách, ktoré si vyžadujú zvýšenú technickú a operačnú pomoc na vonkajších hraniciach a poskytuje členským štátom potrebnú pomoc pri organizovaní spoločných operácií v prípadoch navracania osôb. Agentúra v záujme upevnenia celkovej súdržnosti úzko spolupracuje s inými partnermi, ako je napríklad EUROPOL, ktorý zabezpečuje celoeurópske spravodajstvo v trestnej oblasti a napomáha v boji proti medzinárodnej organizovanej trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave sa zišli ministri vnútra ôsmich krajín Salzburského fóra - Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Bulharska, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska - a dvoch prizvaných krajín Moldavska a Chorvátska. Salzburské fórum je zoskupenie ministrov, ktorého poslaním je spoločne riešiť otázky z oblasti vnútorných vecí. Fórum tvorí most medzi Európskou úniou a nečlenskými štátmi v tomto regióne. Nosnou témou stretnutia preto bude posilnenie vzťahov s východnou a juhovýchodnou Európou. Tento rok oslávi svoje desiate výročie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Budova školy prechádza obnovou.

Jedná škola má byť otvorená ešte tento rok, druhá v roku 2026.


SITA
Jaroslav Naď.

Záležitosť sa týka tlačovej konferencie zo septembra 2024.


SITA
Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


18
Na moste sú aj dnes dočasné betónové zábrany. V auguste 2023 nákladné auto zdemolovalo zábradlie. Zo smerových dosiek ostali len dve.

Most ponad Hron využívajú vodiči na trase Levice - Nitra.


Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu