BRATISLAVA. Slovenská vláda sa v prípade prijatia zákona o dvojakom občianstve v Maďarsku obráti na Európsku komisiu pre demokraciu prostredníctvom práva, aby právne posúdila pre Slovensko spornú právnu normu. Kabinet Roberta Fica chce v tejto súvislosti osloviť aj vysokého komisára pre OBSE pre otázky národnostných menšín so žiadosťou o posúdenie situácie, ktorú vytvára jednostranný postup maďarského parlamentu.
Vláda plánuje informovať o slovenskom postoji k jednostrannému kroku MR veľvyslancov členských krajín EÚ a NATO a odporučiť delegácii NR SR iniciovať diskusiu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.
Bezpečnostné riziko
Premiér Robert Fico sa na postupe proti maďarskému zákonu o dvojakom občianstve dohodol dnes s kabinetom na mimoriadnom rokovaní. Schôdzu zvolal „na základe mediálnych informácií a potvrdených informácií zo stretnutia ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka s rezortným partnerom MR Jánosom Martonyim."
Maďarský parlament by sa mal zákonom zaoberať na dnešnej ustanovujúcej schôdzi. „Ak bude novela zákona o dvojakom občianstve prijatá v navrhovanej podobe, môže to predstavovať bezpečnostné riziko pre SR a negatívne dopady na bezproblémové spolužitie Slovákov a Maďarov v SR," konštatuje sa v predkladacej správe.
Podľa dnes prerokovanej „Informácie o iniciatíve prijatia novely zákona upravujúcej otázku dvojakého občianstva v Národnom zhromaždení Maďarskej republiky - širšie medzinárodné súvislosti a dopady pre SR" má avizovaná novela preukázateľne exteritoriálny účinok a môže vytvoriť reálne bezpečnostné riziká.
Fico zvolá Bezpečnostnú radu
Premiér Robert Fico zvolá Bezpečnostnú radu štátu, ak sa maďarský parlament začne zaoberať zákonom o dvojakom občianstve. Predseda vlády to povedal dnes po mimoriadnom rokovaní kabinetu, na ktorom vláda dohadovala postup v súvislosti s avizovaným prijímaním zákona o dvojakom občianstve v Maďarsku. Ministri dotknutých rezortov podľa Fica spracujú analýzu bezpečnostných rizík a okamžite po schválení právnej normy predložia legislatívne návrhy minimalizujúce riziká a dopady zákona na Slovensko.
Vláda následne požiada o zvolanie parlamentu, ktorý ich prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. "Vláda SR prijala uznesenie, ktorým odsudzuje zámer Maďarskej republiky bez konzultácií so Slovenskom prijať zákon, ktorý ma exteritoriálne účinky a môže predstavovať bezpečnostné riziko pre SR,“ uviedol premiér. Kabinet podľa jeho slov už predvolal slovenského veľvyslanca Petra Weissa z Budapešti na konzultácie a vláda postupne informuje o situácii medzinárodné inštitúcie.
"Ja zvolám bezpečnostnú radu, okrem toho ministri budú pracovať na dopadoch tohto zákona," avizoval Fico, pričom uviedol, že pôjde o rezorty, ktoré budú najviac dotknuté prijatím maďarského zákona o dvojakom občianstve. "Ihneď ako maďarský parlament tento zákon schváli, zasadne vláda (SR - pozn.) a my schválime návrhy v skrátenom legislatívnom konaní viacerých zákonov, ktoré budú reagovať na tento maďarský zákon," povedal Fico, podľa ktorého má maďarská novela "exteritoriálne účinky a zasahuje do vnútorných vecí SR".
Nevylúčil aj zmeny v ústave
Fico vyzval slovenské politické strany, aby v postoji k zákonu o dvojakom občianstve zaujali spoločný názor. Premiér zároveň nebráni zasadnutiu mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci zaujali politické stanovisko k situácii v Maďarsku. "Ja vyzývam všetky slovenské politické strany, aby sme teraz chvíľku zabudli na to, že sú voľby a všetky slovenské politické strany by mali v tejto otázke mať jednotný názor," povedal premiér.
Potom by podľa neho mala vláda predložiť potrebné zákony, ktoré by následne prijal parlament. "Ak pôjde o ochranu národnoštátnych záujmov Slovenska a bude to vyžadovať aj zmenu ústavy, no tak sa o to pokúsime, samozrejme," povedal Fico. Premiér si však chce počkať na analýzy stavu a na to, ako sa zachová maďarský parlament.
Podľa Fica má maďarská vláda len politický dôvod pre prijatie novely zákona o dvojakom občianstve. Samotná novela má podľa premiéra vypustiť zo súčasného znenia podmienku trvalého pobytu v Maďarsku na udelenie dvojakého občianstva.
"Chcú posilňovať identitu občanov SR maďarskej národnosti k Maďarskej republike a oslabovať identitu a vzťah k SR. Rovnako chcú inštitucionalizovať vzťah k 15 miliónom Maďarov a vytvárať súčasne dojem, že budapeštianska vláda a parlament bude parlamentom a vládou pre 15 miliónov obyvateľov bez ohľadu na to, na území ktorého štátu žijú," skonštatoval Fico. "Toto sú neuveriteľne nebezpečné veci," dodal premiér a odmietol vyťahovanie maďarskej karty pred júnovými voľbami do Národnej rady SR. Maďarský parlament dnes čaká ustanovujúca schôdza po aprílových voľbách a mal by sa zaoberať aj otázkou novelizovania zákona o dvojakom občianstve.
Lajčák: Maďarsko nepreukázalo ochotu rokovať
„Na stretnutí ministrov zahraničných vecí SR a MR maďarský partner nepreukázal ochotu maďarskej strany rokovať so slovenskou stranou o novele zákona o dvojakom štátnom občianstve," tvrdí v materiáli minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Podľa neho maďarská strana týmto nerešpektovala konzultačný mechanizmus vyplývajúci so Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, ani odporúčania vysokého komisára pre OBSE pre otázky národnostných menšín o národnostných menšinách v medzištátnych vzťahoch, ani vyjadrenia obsiahnuté v správe o preferenčnom zaobchádzaní s menšinami príbuzenskými štátmi Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva.
„Rozhodla sa postupovať jednostranne s použitím metódy dokonaných krokov. Vzhľadom na jednostranné kroky Maďarskej republiky bude Slovenská republika nútená obrátiť sa na relevantné medzinárodné inštitúcie o posúdenie vzniknutej situácie," píše sa v správe.
Slotovci zatiaľ nemajú dosť podpisov na mimoriadnu schôdzu
SNS zatiaľ nemá dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze k otázke dvojakého občianstva v Maďarsku. Zatiaľ sa podpísali iba zákonodarcovia tejto strany. "So Smerom-SD komunikujeme a s ĽS-HZDS sa nám zatiaľ nepodarilo spojiť," priblížil pre agentúru SITA šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Podľa neho je však reálne, že sa im podarí 30 podpisov získať. Rafaj predpokladá, že zvolať mimoriadnu schôdzu sa podarí v súčinnosti poslaneckej aktivity a podnetu z vlády.
Csáky: Fico je ako dieťa, ktorému zobrali hračku
Predseda SMK Pál Csáky nerozumie, čo vlastne chce v súvislosti s otázkou dvojakého občianstva pre Maďarov slovenský premiér Robert Fico. Líder SMK tak reagoval pre TASR v Budapešti na dnešné kroky slovenskej vlády na margo avizovaného udeľovania dvojakého občianstva pre Maďarov žijúcich v krajinách susediacich s Maďarskom.
"Táto hra Roberta Fica pripomína malé decko, ktoré sa hrá v piesku, niečo mu zobral niekto, tak plače a chce nejakú nápravu. Nerozumiem tomu. Pokiaľ viem, ešte ani v tejto chvíli nebol v maďarskom parlamente predložený žiadny zákon, takže celá hystéria je bezpredmetná," konštatoval predseda SMK, ktorý sa zúčastnil na ustanovujúcej schôdzi maďarského parlamentu ako jeden zo zástupcov zahraničných Maďarov.