Banská Bystrica 9. mája (TASR) - Viacerí primátori miest v Banskobystrickom kraji sa už ocitli, alebo sa ešte len ocitnú na súdoch ako žalovaní. V dvoch prípadoch ide o netrestnú vec, v troch o podozrenie z trestnej činnosti. Ani jedna z káuz nie je ešte právoplatne skončená.
Okresný súd v Banskej Bystrici sa zaoberá prípadom, v ktorom podpredseda Demokratickej strany a mestský poslanec Miroslav Toman žaloval banskobystrického primátora Jána Králika o ochranu osobnosti. Ako svedkovia vypovedali podpredsedovia slovenskej vlády Ľubomír Fogaš a Ivan Mikloš, ale i minister Peter Magvaši a exminister Pavol Kanis. Všetci sa vyjadrili o tvrdeniach žalobcu, že Králik loboval v ministerskom klube SDĽ v neprospech Tomana a zmaril tak jeho schválenie do funkcie predsedu Úradu priemyslového vlastníctva (ÚPV).
Na súd sa dostal i spor medzi mestom Krupina a jeho exprimátorom a súčasným poslancom Národnej rady SR Miloslavom Suchárom. Poslanec si nárokuje vyplatenie odstupného a mesto požaduje vrátiť primátorský plat za obdobie, kedy M. Suchár už bol poslancom. Na súde vypovedal i súčasný primátor Ján Hambacher, podľa ktorého v spore "nejde o peniaze, ale o etiku".
Ďalšie tri primátorské kauzy majú trestný charakter. Primátora Lučenca Jozefa Murgaša majú súdiť za trestný čin poškodzovania cudzích práv. Podľa prokuratúry sa dopustil trestného činu tým, že bez súhlasu Mestského zastupiteľstva v Lučenci uzavrel s majiteľom firmy Števko dodatok a kúpnu zmluvu, ktoré boli v rozpore so základnou zmluvou. Zároveň v rozpore so zákonom dal súhlas, aby majiteľovi tej istej firmy vyplatili viac ako 1,8 milióna korún.
Primátora mesta Rimavská Sobota Ladislava Bartakoviča trestne stíhajú v súvislosti s jeho rozhodnutím o odpredaji pozemku na vybudovanie supermarketu Billa. Aj v tomto prípade sa primátor mal dopustiť trestného činu poškodzovania cudzích práv.
Vari najviac medializovaná je kauza "biely dom" v Žiari nad Hronom. V tejto veci na Krajskom súde v Banskej Bystrici od decembra minulého roku sa koná proces s piatimi obžalovanými. Medzi nimi je i primátor Žiaru nad Hronom Márius Hrmo a jeho zástupca Juraj Prôčka. Vec súvisí s podnikateľským zámerom 44-ročného obžalovaného Igora Z., za ktorého takmer 30-miliónový úver sa zaručilo mesto Žiar nad Hronom prostredníctvom svojich najvyšších predstaviteľov. Návratnosť pôžičky bola ručená "bielym domom", teda komplexom budov na hlavnom námestí, v ktorom je okresný a mestský úrad, prokuratúra i súd v hodnote najmenej 22 miliónov korún.