ŽILINA. Slovensko smeruje k ostrému štrajku v podnikoch SAD, počas ktorého by nemali jazdiť autobusy. Novinárom to dnes potvrdil šéf odborového zväzu KOVO Emil Machyna, termín štrajku nespresnil. Rokovania so Zväzom autobusovej dopravy, na ktorých odbory požadovali zachovanie sociálnych výhod pre zamestnancov SAD a ich príbuzných, sa podľa neho skončili neúspešne.
"Kolektívne vyjednávanie bolo neúspešné pred sprostredkovateľom," poznamenal Machyna. Zároveň upozornil, že o štrajku budú do konca nasledujúceho týždňa hlasovať pracovníci jednotlivých podnikov SAD. Podľa neho väčšina zamestnancov bude súhlasiť so štrajkom, ku ktorému by potom malo dôjsť v dohľadnom čase.
"Znamená to, že autobusy nebudú jazdiť. Uvidíme, či to bude plošne alebo v jednotlivých krajských mestách postupne. To je už vecou taktiky a stratégie," dodal Machyna.
Počet podnikov SAD v krajine spresniť nevedel. Podľa odhadov by ich malo byť niekoľko desiatok, väčšina z nich je zastúpená vo Zväze autobusovej dopravy. Firmy v niektorých mestách prevádzkujú okrem prímestských a diaľkových liniek aj spoje mestskej hromadnej dopravy.
Odborársky predák tvrdil, že neuspeli ani s návrhom, aby namiesto zachovania sociálnych výhod došlo k navýšeniu miezd pracovníkov podnikov SAD. Napríklad vodičom autobusov, ktorí vraj mesačne zarábajú od 604 do 614 eur, tak mali podľa návrhu odborov stúpnuť platy o 20 percent.
Ako vláda plní sľub posilniť odbory
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.