Najspevavejšou stranou slovenských politických kampaní je dlhodobo Mečiarovo HZDS, nakoniec aj predseda si rád zaspieva. Volebný song už však malo aj KDH. A aké sú skúsenosti s volebnými piesňami v zahraničí? To všetko v najnovšom kampaňovom kritkikovi
Hnutie to po rokoch opäť skúška hudobným motívom. Prvýkrát v roku 1994 s Vivat Slovakia, v roku 2002 to zas skúsili s hudobným refrénom „kde matky väčšmi ľúbia svojich synov kde pieseň kráča javorinou". Ak by sme mali brať porovnanie s volebnými výsledkami, najviac zabrala v roku 1994, keď HZDS vyhralo voľby s 36 percentami.
VIDEO: Vivat Slovakia z roku 1994
VIDEO: Volebný klip z roku 2002
Dnes sa však zdá, že „brand Mečiar" je už trochu ošúchaný a zdiskreditovaný. Veľa percent hnutiu neprisudzujú prieskumy troch zabehnutých agentúr, ktoré pri prieskumoch verejnej mienky používajú podobnú metodiku (MVK, Focus a Polis). V prieskume prieskumov sa dokonca už dva mesiace pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti. Mečiarovej strane trochu nahráva fakt, že v minulosti predvolebné prieskumy niekedy jeho preferencie jemne podcenili. V roku 2002 ho posledné prieskumy pred voľbami priemerne ukrátili o 1,5 percenta. V roku 2006 zas HZDS mierne precenili asi o 2 percentá a v roku 1998 sa najmä Markant odlišoval od konečného výsledku. Žeby sa voliči HZDS hanbili? V každom prípade, všetko je v rámci odchýlky dobrého prieskumu, takže v prípade HZDS to ešte môže dopadnúť všelijako. Ak by však podobné nálady pretrvávali, bola by to pre HZDS labutia pieseň. Tu už treba viac než iba pesničku alebo slogan „PPP", ktorého autor by mal dostať z kampaňového tímu padáku.
Hymna HZDS - Slovensko domov náš by sme
Mimochodom, nespievalo iba HZDS. Pred eurovoľbami si zanôtila aj kampaň opozičného KDH. „Slovensko moje, otčina moja, kráaasna si ako raj...", spieva v piesni Slovensko moje.
VIDEO: Volebný song KDH
V každom prípade volebné piesne nie sú vo svete ničím výnimočným. Nie je nič lepšie ako keď vašu kampaň podporia celebrity. Ak to skombinujú s piesňou, na svete môže byť aj hit. Prítomnosť celebrity na bilborde s nudnými a politikmi so zlým imidžom môže pomôcť. V roku 1998 napríklad Klausova ODS prišla so zborovou volebnou piesňou "Když mi dáš pac". Text spievaný českými popovými hviezdami nebol ničím prevratným: " Když mi dáš pac, to naše paci paci všechno změní". ODS nakoniec voľby prehralo, ale na druhom mieste skončilo s viac percentami ako sa očakávalo.
Kráľom piesní je kampaň Baracka Obamu. Na konte mala nespočetné množstvo podporných songov od fanúšikov alebo celých skupín (napríklad Obama girl). Vtedy je dobré ak sa z piesne stane internetový viral alebo ju preberú aj rádiá. Reklama (pieseň) tak žije svoj vlastný život aj mimo oficiálnych kruhov kampane. Obama sa mohol tešiť aj z jasne deklarovanej podpory od U2. Začínať každý míting s "Beautiful Day" je naozaj výhodou, zlý pocit zrejme zanechá iba u diváka s vyslovenou alergiou na írsku formáciu. Ak by však "pre´krásny deň" vzívali viacerí slovenskí politici, asi by tých alergií bolo viac.
VIDEO: U2, Obama a Beautiful Day
No s kampaňovými songami prichádza aj mnoho antisongov. Viacero ich je aj v slovenskom súdku. Za všetky stojí za zmienku Slota song, ktorý tiež má pár desaťtisíc vzhliadnutí. Tieto piesne sa môžu stať súčasťou kampaní vašich politických nepriateľov alebo sú jednoducho dielom jednotlivcov, ktorí vás nemusia. Aj negatívna kampaň a antikampaň je súčasťou politického boja. Bývalý americký prezident Geroge W. Bush alebo Sarah Palinová by mali o čom hovoriť.
VIDEO: Slota song

Beata
Balogová
