SME

Figeľ: Teraz nás už Fico nerozdelí

Bolo by zrozumiteľnejšie, keby sme odišli pre kupovanie poslancov, hovorí líder KDH.

Ján Figeľ  je členom KDH od roku 1990. Od roku 1992 bol podpredsedom strany, v roku 2004 sa stal slovenským eurokomisárom. Minulý rok bol zvolený za predsedu KDH, vo funkcii vystriedal Pavla Hrušovského.Ján Figeľ je členom KDH od roku 1990. Od roku 1992 bol podpredsedom strany, v roku 2004 sa stal slovenským eurokomisárom. Minulý rok bol zvolený za predsedu KDH, vo funkcii vystriedal Pavla Hrušovského. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ako predsedu KDH ho čakajú prvé voľby. JÁN FIGEĽ hovorí, že sami do koalície so Smerom nepôjdu. Stále tiež platí, že s HZDS jeho hnutie spolupracovať nebude a o SNS ani nerozmýšľali.

Povedali ste, že do vlády so Smerom pôjdete iba v krajnom prípade. Čo to znamená?

„KDH je v prvom rade za stredopravú vládu. Ak by sa vláda nedala zostaviť bez Smeru, vtedy by sa stabilné politické strany Smer, KDH a SDKÚ mali zaoberať myšlienkou nájdenia lepšej odpovede, ako je súčasná vláda. Zároveň platí, že voliť Roberta Fica znamená zvyšovať pravdepodobnosť pokračovania súčasnej zostavy.“

SDKÚ tento návrh odmieta a vylučuje povolebnú spoluprácu so Smerom. Pôjde do toho KDH v krajnom prípade aj samo?

„Nie. Tú myšlienku som pomenoval ako vyváženú pravoľavú koalíciu. V tej vyváženosti treba vidieť tri strany.“

Môže SDKÚ v takejto trojkoalícii nahradiť aj Most, SMK alebo SaS?

„SDKÚ bolo riešením preto, že má váhu, aby sme mohli byť primeraným partnerom ľavicovému Smeru.“

Ale SDKÚ to vylučuje.

„Som presvedčený, že aj tam je určitá diskusia.“

Zmenia názor?

„Nemám žiadne analýzy, skôr zachytávam signály, že sa diskutuje vo všetkých stranách. Dostať Smer do opozície je zámer aj SDKÚ, aj KDH.“

Budete vedieť garantovať hlasy všetkých poslancov v prípade vlády so Smerom? Jej zásadným odporcom je napríklad Daniel Lipšic.

„Usilujem sa o súdržnosť v hnutí. Daniel Lipšic je so mnou v súzvuku v tom, čo vám opisujem, že pre krajné riešenie vidíme trojkoalíciu.“

Už ste so Smerom neoficiálne rokovali?

„Nie.“

Zachytili ste signály, že vás Smer chce?

„Signály, že Smer by si želal KDH, alebo že je otvorený všetkým, sa dajú čítať aj verejne, tie tu sú.“

Keď ste končili ako eurokomisár, stretli sa s premiérom Ficom. Údajne ste hovorili aj o povolebnej spolupráci. Ako to prebiehalo?

„Bolo to na konci septembra, keď už som bol zvolený za predsedu KDH. Bol to asi polhodinový rozhovor pri káve, kde som vyjadril skôr kritický pohľad na stav slovenskej politiky, možno aj po rokoch pôsobenia vonku. Kritizoval som korupciu a vulgárnosť politiky.“

Ako reagoval?

„V prvom prípade odmietavo, v druhom skôr súhlasne.“

A ponúkol vám koalíciu?

„Skôr hovoril, že Slovensko potrebuje zmenu, vyjadroval istú otvorenosť, ktorú demonštruje aj v médiách, že nemajú stranu, s ktorou by neboli ochotní rokovať. KDH hodnotil skôr pozitívne a v zmysle, že vie, čo sa od neho dá čakať, ale možno ho sklamala moja striktnosť a kritickosť.“

Prívetivosť ku KDH Fico ukázal, aj keď vás ako prvého akceptoval do televízneho duelu. Neuvažovali ste, že odmietnete, keď si takto vyberá partnerov a odmieta diskusiu s SDKÚ?

„Ako by som vysvetlil, že odmietame dialóg, po ktorom voláme? V debate som viackrát povedal, že pri téme financovania SDKÚ sa nemá pasovať do úlohy vyšetrovateľa alebo sudcu. Názor na kauzy aj na neho som vyjadril.“

Všimli ste si, že v diskusii k vám vystupoval zmierlivejšie?

„Možno. Neprijal som zvláštnu formu tykania, ktoré bolo súčasťou jeho tónu.“

Pre otázku, či vstúpiť do vlády so Smerom, odišiel z KDH František Mikloško. Vaši voliči sa naňho na rôznych akciách stále vypytujú. Máte aj vy takú skúsenosť?

„Niektorí túto tému spomenú. Moja odpoveď je otvorenosť pre tých, čo sa chcú pripojiť alebo vrátiť. Takto prišiel nedávno Ivan Šimko. Františka Mikloška som pozval aj na svoju päťdesiatku a pozvanie prijal.“

Vy by ste ho v KDH privítali naspäť?

„Otvorení k ľuďom znamená aj otvorení k Františkovi Mikloškovi. Ale ak sa on vyjadruje, že je rád, že tu nie je, tak ho nebudem tlačiť do polohy, aby bol rád, že tu je.“

Nemali by ste zrušiť uznesenie Rady KDH, ktoré po voľbách 2006 ocenilo len tých členov predsedníctva, ktorí boli za vládu so Smerom a tých ostatných označilo prakticky za zradcov? Odídení poslanci to dodnes kritizujú.

„V KDH sme za 20 rokov nerušili uznesenia ani nerevidovali rozhodnutia, skôr ich brali ako súčasť vývoja a cesty, po ktorej kráčame.“

Bolo to šťastné uznesenie?

„Ja som tu nebol. To obdobie nebolo pre hnutie ľahké, je za nami, je to lekcia aj do budúcnosti.“

Stále platí, že s HZDS na čele s Mečiarom do vlády nepôjdete?

„Platí.“

Špekuluje sa, že v SNS by mohlo dôjsť k zmene predsedu, aby bola strana akceptovateľná. Vy by ste s nimi v takom prípade spolupracovali?

„O SNS sme ani nediskutovali. Ich politika je taká neprijateľná, nielen vulgárnosťou, ale aj zakrývaním korupcie, že nie je o čom. Neviem, aké okolnosti by mohli nastať, aby sa to zmenilo. Iba zmena na poste predsedu bez hlbšej schopnosti garantovať serióznu politiku, je pre KDH málo.“

V roku 2006 ste odišli z Dzurindovej vlády pre vatikánsku zmluvu. Bude jej schválenie podmienkou vstupu KDH do akejkoľvek vlády?

„Často sa to zužuje len na Vatikán, my sme však odišli pre neplnenie vládneho programu a nedodržiavanie dohôd. Budeme sa usilovať, aby boli dokončené čiastkové dohody, ktoré sú súčasťou už platnej zmluvy.“

Budete sa usilovať, alebo to bude podmienka?

„Máme viac podmienok, ktoré považujeme za kľúčové, toto je jedna z nich. Ďalšou je ústavný zákon o ochrane manželstva.“

Neodpovedali ste na otázku. Áno alebo nie?

„Sú aj iné odpovede. Bude to našou vážnou rokovacou politickou podmienkou.“

Dá sa predpokladať, že SDKÚ ani Smer na to nepristúpia. Čo urobíte?

„So Smerom sme o tom nediskutovali, okolo tejto agendy vytvorili akúsi bublinu. Iveta Radičová na túto tému reaguje pozitívne.“

SDKÚ zmenila názor?

„Neviem, či zmenili názor, ale výhrada vo svedomí je pre nich pozitívnou témou. O detailoch môžeme diskutovať, ak na to dostaneme mandát.“

Nebolo chybou, že ste odišli z vlády pre vatikánsku zmluvu, a nie pre kupovanie poslancov?

„Pre verejnosť by to bolo možno zrozumiteľnejšie. Chýbali však dôkazy, takže vtedajšie vedenie KDH sa rozhodlo počkať na závery vyšetrovania a potom konať. To, že KDH dokázalo vystúpiť z vlády pre nemateriálnu vec, považujem za čosi výnimočné.“

Na aké dôkazy ste čakali? Poslanci HZDS Džupa s Kolesárom začali zo dňa na deň hlasovať s koalíciou, Abelovský dostal zákazky pri Kii, boli tu nahrávky Henzélyovej aj Elsnera. Dnes vám stačí oveľa menej, aby ste kritizovali Fica za korupciu.

„Súhlasím, že by to bol politicky čitateľnejší signál, ako keď sme upozorňovali na nedodržiavanie dohôd v súvislosti s vatikánskou zmluvou. Rešpektujem však rozhodnutie vtedajšieho vedenia KDH a vývoj, ktorý nastal. To, čo sa stalo, je pre nás lekciou do budúcnosti.“

Neprekáža vám, že cirkev je voči Ficovej vláde zmierlivá a nekritická?

„Vyjadrenia niektorých biskupov boli významné a čitateľné.“

Čie a ktoré?

„Napríklad Róbert Bezák, Alojz Tkáč alebo Andrej Imrich viackrát hovorili o otvorenosti vo vzťahu k pravde, zodpovednosti a transparentnosti.“

Nikto však nehovorí o konkrétnych prípadoch korupcie a klientelizmu, predražených tendroch, ani o kauzách ako Hedviga Malinová. Nie je to problém?

„Je pravda, že spoločnosť nejde dobrým smerom. Dnešná politika je antisociálna, hoci sa tvári ako sociálna. Je tu veľa korupcie, ktorá je proti ľudským aj cirkevným pravidlám. Nechcem hodnotiť cirkev, otvorenosť a zodpovednosť však potrebujeme všetci. Na druhej strane, v prostredí cirkvi vzniklo množstvo petícií, čo je tiež výraz občianskej aj duchovnej angažovanosti.“

Napríklad?

„Petície za zrovnoprávnenie cirkevného a štátneho školstva alebo proti výstavbe megakasína.“

K vážnym politickým udalostiam za tejto vlády sa však cirkev nevyjadruje.

„V minulosti, a to hlavne v 90. rokoch, bola dosť aktívna. Ak sa cirkev ozýva častejšie, reakcia verejnosti je skôr negatívna. Ak sa naopak ozýva menej, očakávame, že by ju malo byť počuť viac. Každý máme svoju zodpovednosť, ale cítim, že časy sa znovu menia - prichádzajú noví ľudia, ktorí ešte potrebujú určité skúsenosti.“

Navonok to však vyzerá, že cirkev sa skôr kamaráti s Ficom ako s KDH.

„Nemyslím, že by sa kamarátili s Ficom. Rešpektujú vládu a vedú s ňou dialóg, hoci vláda nerobí vždy to, čo hovorí. Cirkev dlho bojovala o slobodu, teraz sa musí naučiť, ako sa správať vo vzťahu k štátu.“

Konzervatívni politici majú spravidla jasné názory, vy naopak často uhýbate. Je to tým, že ste boli dlho v Bruseli?

„Nie. Je to tým, že život často nie je čiernobiely. Ako kresťanský demokrat vychádzam z osvedčených hodnôt - zároveň sa však snažím hľadať medzi tým, čo už je prekonané a čo naopak prichádza s modernou dobou. Niekedy musíte odpovedať rázne, ale dôležité je zachovať si aj ľudskosť vo vzťahoch.“

Vy ste sa niekedy aj pobili?

„Ako chlapec určite áno. (Smiech)“.

Niekedy to vyzerá, že ste sa s Lipšicom dohodli, že vy budete dobrý a on zlý policajt.

„Vážne? Nemáme to dohodnuté. Každý sme iný, takže sa musíme rešpektovať a zároveň dohodnúť. Teraz máme bilbordy, kde som spolu s Danielom a Pavlom Hrušovským. Je to kombinácia odvahy, skúsenosti a zodpovednosti.“

Vy ste ten zodpovedný?

„To už nechám na vás.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Janka Števková a Martina Kahulcová  na pretekoch Cape Epic.

Slovenská dvojica obsadila na Cape Epic 7. miesto.


Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu