BRATISLAVA. Dva dni stačili maďarskému sudcovi na to, aby urobil so slovenskými futbalovými fanúšikmi poriadok. Pomohol si skráteným konaním, kultúrny dom v meste Encs premenil na pojednávaciu sieň. Za výtržníctvo odsúdil dvoch fanúšikov na šestnásť mesiacov s podmienečným odkladom na tri roky a zvyšných deviatich na osem mesiacov s rovnakou podmienkou. Rozsudok je právoplatný.
Pôvodne smerovali jedenásti fanúšikovia na finálový zápas Slovenského pohára v Michalovciach medzi Slovanom a trnavským Spartakom. Po ceste počmárali a poškodili kamión, odpočívadlo postriekali hákovými krížmi. Skôr ako sa na zápas dostali, zadržali ich v utorok maďarskí policajti a vo štvrtok už aj stáli pred súdom.
Či môže byť Maďarsko v tomto smere príkladom aj pre nás, ministerstvo spravodlivosti nepovedalo. „Nemôžeme komentovať právnu úpravu okolitých štátov,“ tvrdí hovorca ministerstva Michal Jurči.
Zrýchlené konanie pozná pritom aj náš právny poriadok. Od apríla pribudla aj možnosť mobilných súdov, ktoré možno urobiť priamo v priestoroch na štadióne. Takýto rýchly proces však možno urobiť len pri podozreniach zo skutkov, za ktoré nehrozí viac ako päťročné väzenie. Pri výtržníctve je u nás sadzba do troch rokov a rovnako aj pri propagácii hnutí potláčajúcich základné ľudské práva a slobody.
Každý prípad však musí byť dostatočne zadokumentovaný políciou. Dôkazom by mali byť predovšetkým kamerové záznamy, ktoré však môžu byť na niektorých štadiónoch problém. Okrem toho usporiadateľ musí vopred požiadať o to, aby sa v prípade výtržností mohol uskutočniť mobilný súd.
Dosiaľ takto nebol odsúdený ani jeden fanúšik. Pri michalovskom finále síce polícia zadržala zhruba päťdesiatku výtržníkov, väčšina z nich odišla z policajnej stanice len s blokovou pokutou za priestupok.
Súdne konanie zrýchľuje aj inštitút dohody o vine a treste, keď sa obvinený musí s prokurátorom dohodnúť na výške trestu. Rovnako urýchľuje proces aj trestný rozkaz. Ten môže sudca využiť, ak nepochybuje o dôkazoch proti páchateľom.
Známy bol napríklad prípad z leta spred troch rokov, keď bratislavský okresný súd poslal Brita ukájajúceho sa vo fontáne na dva mesiace do väzenia. Na rozhodnutie mu stačili štyri dni. Lenže Stephen George Mallone podal proti rozkazu odpor, a tak súd musel riadne pojednávať. Po niekoľkých mesiacoch ho nakoniec odsúdil na 13 dní, čo zodpovedalo dĺžke väzby, ktorú si u nás odpykal.

Beata
Balogová
