BRATISLAVA. Vedenie justície je tajomné. Najvyšší súd síce posiela médiám zápisky z cesty svojho šéfa do Číny, presný program Štefana Harabina a ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej (za HZDS) však súd aj ministerstvo taja. Obaja sú v Číne na deväť dní pracovne, pridal sa aj štátny tajomník Dušan Hudák. Delegáciu sprevádza aj Harabinova manželka Gabriela.
Peking delegácii naplánoval aj pobyt na ostrove Hainan, ktorý je známy nádhernými plážami s bielym pieskom.
Ministerstvo spravodlivosti neuviedlo, aké rokovania na Hainane Petríková s Harabinom majú a ako dlho sa tam mali zdržať. Nespresnilo ani výdavky, ktoré za delegáciu rezort platí. „Odpovede zašleme budúci týždeň z dôvodu upresnenia údajov, ktoré žiadate,“ povedal hovorca Michal Jurči.
Otázky pre ministerstvo
1. Kedy sa vráti delegácia z Číny?
2. S kým ministerka počas cesty rokovala a s akým výsledkom?
3. Ktoré mestá okrem Pekingu navštívila?
4. S akým účelom išla delegácia na ostrov Hainan?
Odpoveď ministerstva
Odpovede na Vaše otázky Vám zašleme budúci týždeň z dôvodu upresnenia údajov, ktoré žiadate.
Michal Jurči,
hovorca ministerstva spravodlivosti
Na otázky o ostrove od štvrtka nereagoval ani Najvyšší súd. Včera poslal tlačovú správu, podľa ktorej Harabin v meste Hangzhou navštívil súd, kde hovoril o treste smrti.
Dovolenkový raj
Petríkovej cestu pomáhala zabezpečiť slovenská diplomacia. „Naše veľvyslanectvo v Pekingu vie na základe informácií od pozývateľa, že do programu ministerky zahrnuli čínski hostitelia aj Hainan,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano s tým, že bližšie podrobnosti nevie.
Hainan v Juhočínskom mori označujú za ostrov dlhého života. Riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Juraj Sliacky o ňom hovorí ako o čisto dovolenkovej destinácii. „Krásne pláže, príjemná klíma.“ Z našich cestoviek nepozná žiadnu, ktorá by tam ponúkala zájazdy. „Uvažovali sme o tom ako o alternatíve k Thajsku, ale prišla kríza a je to jedna z drahších destinácií.“
Čínske súdy nie sú nezávislé
Do Číny odleteli Harabin a Petríková pred týždňom v sobotu, vrátiť sa majú tento víkend. Týždenník Plus 7 dní zachytil na letisku aj Harabinovu manželku, podľa ministerstva cestuje na vlastné náklady, ďalšie výdavky vraj hradí čínska strana.
O stretnutiach Harabina informuje Najvyšší súd len cez tlačové správy. Čínske súdnictvo v jednej z nich pochválil. „Občan sa má právo domáhať svojich práv aj voči štátu.“
Odborníčka na Čínu z katedry východoázijských štúdií Univerzity Komenského Gabriela Pleschová s Harabinom nesúhlasí. „Ak sa aj občan domáha svojich práv voči štátu, nepomôže mu to, čínske súdy sú závislé od štátnej moci.“ Pozvanie vníma ako ústretový krok, za ktorý Peking niečo očakáva.
Časť Európskej únie Čínu ostro kritizuje pre porušovanie ľudských práv. Česká ministerka spravodlivosti Daniela Kovářová tam nebola. „Návštevu Číny doteraz neuskutočnila žiadna delegácia ministerstva,“ povedala hovorkyňa Jitka Zinke.
Exministerka za HZDS Katarína Tóthová tvrdí, že na také exotické miesta necestovala. „Chodila som do Bruselu a Štrasburgu.“

Beata
Balogová
