BRATISLAVA. Vyplýva to zo štatistík ministerstva, ktoré má ČTK k dispozícii. Dôvodom sú najmä prísnejšie pravidlá na udeľovanie občianstva.
Podmienky sa sprísnili v októbri 2007. Po novom sa tvrdšie posudzuje bezúhonnosť záujemcu a zvýšili sa aj nároky na znalosť slovenčiny. Cudzinec musí mať okrem toho na Slovensku trvalý pobyt osem rokov, alebo žiť aspoň päť rokov v manželskom zväzku so slovenským občanom. V niektorých prípadoch sú možné výnimky, napríklad za zásluhy pre Slovensko.
Sprísnenie nabieha pomaly
Pritvrdenie prístupu k imigrantom malo dopad nielen na počet udelených občianstiev v roku 2008, ale i na vlaňajšie štatistiky. Lehota na rozhodnutie o žiadosti je totiž dva roky, takže sprísnenie pravidiel sa na číslach prejavuje postupne.
Ministerstvo vnútra žiadosti konzultuje s políciou, alebo aj tajnou službou. Tvrdí, že vďaka prísnejšiemu zákonu môže kvalifikovanejšie a presnejšie posudzovať žiadateľov vzhľadom na nebezpečenstvo organizovaného zločinu a medzinárodného terorizmu. "Úrady môžu navyše dôkladnejšie preveriť, ako sa žiadateľ zžil so slovenským právnym poriadkom, ako sa integroval do spoločnosti," doplnilo ministerstvo v stanovisku pre ČTK.
Už niekoľko rokov platí, že spomedzi cudzincov získavajú najviac štátnych občianstiev Ukrajinci. Vlani dostalo občianstvo 85 ľudí z tejto krajiny. Nasledovali Američania (59), Česi (51) a občania Srbska (43), ktoré má početnú slovenskú menšinu.
Najviac občianstiev Slovensko udeľovalo začiatkom 90. rokov, vtedy sa však v štatistikách výrazne prejavila možnosť zvoliť si občianstvo po rozdelení Československa.
Prísna novela zákona z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) prešla v roku 2007 parlamentom v podstate bez akejkoľvek diskusie, hoci niektorí kritici už predchádzajúcu legislatívu považovali za pomerne tvrdú.
Kritizujú nás aj orgány OSN
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku upozornil na nízke počty udelených občianstiev žiadateľom o medzinárodnú ochranu a ľuďom bez štátnej príslušnosti. V roku 2009 sa podľa UNHCR nepodarilo získať slovenské občianstvo žiadnemu z týchto ľudí, rok predtým štyrom. "Uvedené počty naznačujú, že UNHCR nemôže byť spokojné so súčasným stavom," poznamenal úrad.
Slovenský občiansky preukaz v minulosti dostala napríklad aj pôvodom ruská biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sa Slovensku za to tento rok odvďačila ziskom zlatej olympijskej medaily. Slovenské občianstvo však mal aj údajný šéf balkánskej drogovej mafie Darko Šarić. Ministerstvo vnútra neskôr jeho prípad preverilo a rozhodlo, že občianstvo mu nikdy nevzniklo, lebo v žiadosti uviedol nepravdivé údaje.