BRATISLAVA. Prezident to povedal v rozhovore s ČTK. Hlava štátu chce, aby bol nový kabinet zostavený čo najrýchlejšie. Tvrdí tiež, že vo vláde by nemalo byť príliš veľa politických strán.
"Víťaz volieb má právo na to, aby bol poverený zostavením vlády. Aj keď to nikde nie je zákonom stanovené, ale je to tradícia. A myslím si, že demokraticky správna tradícia," povedal prezident. Pripustil však aj možnosť, že sa najsilnejšej strane vládu zostaviť nepodarí a do hry sa dostanú iné scenáre. "Kto vytvorí koalíciu, ten má nárok byť vládou," poznamenal.
Rokovania majú byť rýchle
Dôležité podľa Gašparoviča bude, aby koaličné rokovania netrvali príliš dlho. "Čím neskôr sa vláda ustanoví, tým získava hneď viacej politických, ekonomických a možno aj zahraničných problémov," vyhlásil.
Gašparovič chce občanov vyzývať, aby išli k volebným urnám v čo najväčšom počte. Konkrétnu stranu sa podporovať nechystá, aj keď sa netají, že blízky mu je Smer-SD premiéra Roberta Fica. "Má skoro totožný program so mnou," poznamenal a dodal, že sa to týka najmä sociálnej oblasti. Smer-SD a ďalšia vládna strana SNS Gašparoviča podporovali vo vlaňajšom prezidentskom súboji s opozičnou kandidátkou Ivetou Radičovou.
Favoritom je Fico
Prezident na Slovensku podľa ústavy vymenúva premiéra. Poverenie zostavením vlády naopak nie je v ústave formálne zakotvené, hlavy štátu tento krok však na Slovensku tradične robia. Favoritom júnových volieb je Ficov Smer-SD, prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že vládu by teoreticky mohli zostaviť aj opozičné stredopravé strany. V takom prípade by zrejme išlo o koalíciu viacerých strán.
V histórii Slovenska sa už stalo, že politik poverený zostavením vlády nakoniec kabinet nesformoval. V roku 1998 Gašparovič, vtedy vo funkcii predsedu parlamentu, poveril Jána Smereka z HZDS. Moci sa však nakoniec ujala široká koalícia na čele s Mikulášom Dzurindom. Prezident v tom čase nebol zvolený, predseda parlamentu mal niektoré jeho kompetencie. Bývalý prezident Rudolf Schuster zas po voľbách v roku 2002 čakal, ktorý z politikov potvrdí, že má v parlamente dostatok poslancov na vytvorenie koalície.
Gašparovič by naopak uprednostnil, keby nebolo vo vláde veľa strán. "Čím viac politických strán pôjde do parlamentu a čím viac politických strán by sa malo podieľať aj na vláde, tým je väčší predpoklad predčasných volieb," povedal.