BRATISLAVA. Kto 12. júna nebude v mieste svojho trvalého bydliska, má jedinú možnosť, ako si vybaviť, aby mohol voliť. Obce, mestá a mestské časti Bratislavy a Košíc od štvrtka vydávajú voličské preukazy.
V Medzilaborciach už prvý deň o ne požiadalo 14 obyvateľov mesta, v Banskej Štiavnici šiesti, v Malackách traja. Zákon hovorí, že volič musí o preukaz požiadať sám, alebo „prostredníctvom ním splnomocnenej osoby“. To znamená, že musí napísať splnomocnenie.
Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová povedala, že na to nie je oficiálne tlačivo, ale niektoré obce alebo mestá si ho vypracovali.
Identifikačné údaje Čo treba na vybavenie
žiadosť nemusí mať písomnú formu – kto ide na obecný alebo mestský úrad, potrebuje nanajvýš občiansky preukaz, splnomocnenie musí byť písomné – žiadateľ musí napísať svoje meno, adresu, číslo občianskeho preukazu a údaje človeka, ktorého poveril na prevzatie voličského preukazu, preukaz vydajú na počkanie.
Dôležité je napísať identifikačné údaje človeka, ktorý má preukaz prevziať. „Udávajú sa jeho identifikačné údaje ako číslo občianskeho preukazu, adresa,“ hovorí Oľga Nestorová z Mestského úradu v Medzilaborciach. Volič môže o preukaz požiadať najneskôr dva dni predo dňom volieb v úradných hodinách obecného, mestského alebo miestneho úradu.
Na počkanie Vydajú mu ho na počkanie a rovno ho vyčiarknu z obecného zoznamu voličov. Voliť potom môže v ktorejkoľvek inej obci alebo meste na Slovensku.
Túto možnosť využívajú najmä ľudia, ktorí pracujú alebo študujú mimo miesta svojho trvalého pobytu.
Koľko ľudí volilo takýmto spôsobom v júni 2006, však nie je známe. Škultétyová povedala, že o tom nehovorí žiadna zápisnica. Tento údaj je teda možné zistiť len za jednotlivé obce a mestá.
Napríklad v Malackách pred štyrmi rokmi požiadalo o voličský preukaz 183 ľudí. V Medzilaborciach ich bolo 195.
Pri minuloročných prezidentských voľbách sa počet vydaných preukazov už evidoval. Na prvé kolo obce, mestá a mestské časti vydali 45 549 preukazov, na druhé kolo 69 222.

Beata
Balogová
