Zakladateľ Smeru: Fico chápal sponzorov

Predvolebná kampaň Smeru v roku 2002 stála 284 miliónov korún, tvrdí jeden zo zakladateľov Ficovej strany.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIĆ)

Smer chce žalovať médiá za to, že zverejnili dokument, ktorého obsahom je dohoda o peniazoch pre stranu a o funkciách pre podnikateľa.

BRATISLAVA. Kupovali si podnikatelia v roku 2002 miesta na kandidátke Smeru a dohadovali si štátne zákazky za sponzoring kampane? Nasvedčujú tomu slová jedného zo zakladateľov strany Bohumíra Hanzela. Fico mu mal povedať, že sponzori legitímne požadujú satisfakciu za peniaze, ktoré dali strane.

Podľa Hanzela stála v roku 2002 volebná kampaň Smeru 284 miliónov korún. Jej vtedajší šéf Fedor Flašík v roku 2002 povedal, že kampaň financujú sponzori. Denník SME zverejnil dokument, na základe ktorého si mal Blaško nárokovať na pozície v štátnych podnikoch. Podľa Flašíka je zmluva podvrh. Smer tvrdí, že od Blaška nič nedostal. Blaškov priateľ Drahomír Mihálek povedal, že sa s Flašíkom a Ficom niekoľkokrát stretli.

Fico vedel o každej korune

BRATISLAVA. Takmer 10,6 milióna korún. Toľko stála podľa oficiálnej výročnej správy predvolebná kampaň Smeru v roku 2002. A to napriek tomu, že Slovensko bolo zaplavené tisíckami bilbordov s Robertom Ficom, ktorý vyzýval ľudí, aby ho volili za predsedu vlády.

„Podľa mojich informácií stála kampaň 284 miliónov korún,“ povedal SME jeden zo zakladateľov strany Bohumil Hanzel. Spolu s Fedorom Flašíkom a Monikou Beňovou patril k najbližším Ficovým spolupracovníkom.

Bohatí sponzori

Smer vtedy existoval necelé tri roky. Ako neparlamentná strana nedostával príspevky zo štátneho rozpočtu. V roku 2002 vykázal 1,5 milióna korún od sponzorov a viac ako 18 miliónov korún z členských príspevkov. Odkiaľ teda vzal peniaze na takú nákladnú kampaň? Podľa Hanzela strana spolupracovala s viacerými sponzormi, ktorí jej darovali väčšie sumy peňazí. „Takú nákladnú kampaň nebolo možné utiahnuť z členského.“

Vedel o tom aj Fico? „On vedel o každej korune v Smere,“ hovorí Hanzel. Podľa neho chceli sponzori za investované milióny protislužby – dôležité funkcie v strategických podnikoch a štátne zákazky. „Fico mi vtedy povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov robiť si nároky na štátne zákazky a funkcie,“ tvrdí Hanzel.

Fico na otázky, či vedel, že kampaň stála 284 miliónov korún a či je legitímne, ak žiadajú sponzori funkcie a štátne zákazky, neodpovedal.

Zmluva s Blaškom

Jedným zo sponzorov mal byť aj vplyvný podnikateľ v oblasti energetiky Ľubomír Blaško. Zo zmluvy, ktorú mal podpísať v apríli 2002 s vtedajším šéfom volebného tímu Flašíkom, vyplýva, že strane daroval 32 miliónov korún. Blaško si za to mohol vybrať troch ľudí z predsedníctva, respektíve z tieňovej vlády Smeru, ktorí budú v prvej dvadsiatke na kandidátke strany.

V prípade, že by sa Smer dostal v roku 2002 do vlády, Blaškov človek mal obsadiť aj pozíciu štátneho tajomníka v niektorom z hospodárskych rezortov. Flašík mal Blaškovi garantovať aj tri posty v riadiacich orgánoch štátnych podnikov v oblasti energetiky a železníc.

To, že Blaško bol sponzorom Smeru, potvrdili SME aj ďalšie dva zdroje – jeden z prostredia strany, druhý z Blaškovho blízkeho okolia. „Viem o sume 16 miliónov korún aj to, že dával pol milióna mesačne,“ povedal jeden z nich. Blaško zomrel v júni 2004 ako 36­ročný na infarkt. Jeho manželka Mária nevie, či spolupracoval s Flašíkom, alebo so Smerom. „Ja sa o to nezaujímam ani nechcem zaujímať.“

Flašík: Je to podvrh

Podľa Flašíka je zmluva podvrh, Blaška vraj poznal len zo spoločenských akcií. Žiadny biznis som s ním nikdy nerobil, tvrdí. Podnikateľ, Blaškov priateľ a člen Smeru Drahomír Mihálek tvrdí, že sa minimálne dvakrát stretli s Flašíkom aj s Ficom v úzkom kruhu pri jednom stole.

„Politická strana Smer ani Agentúra Smer, s. r. o., neprijali žiadny dar od spomínaného pána,“ tvrdí hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová. Na otázku, či sa Fico niekedy stretol s Blaškom, neodpovedala. Flašík aj Smer podali na denníky SME a Nový Čas, ktoré zmluvu zverejnili, trestné oznámenie.

Týždenník Domino fórum v roku 2002 napísal, že kampaň Smeru mohla stáť až 250 miliónov korún. Flašík vtedy tvrdil, že to bolo oveľa menej – strana vraj dostala od spoločností, ktoré prenajímali bilbordy, zľavy. Na otázku, koľko stála kampaň, však odpovedal vyhýbavo: „Ak chcete vedieť, koľko stojí kampaň, tak neviem. Ak chcete vedieť, kto ju financuje, tak sponzori.“ Rok predtým vykázala strana od sponzorov len 3,4 milióna korún.

Nad 100 miliónov

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play hovorí, že v roku 2002 mal Smer prenajatých 3300 bilbordov a približne 1700 menších reklamných plôch. „Okrem toho mala strana aj mnohé iné formy kampane. Celkové náklady sa nedali presne špecifikovať, ale odborníci, s ktorými sme pracovali, ich odhadovali nad 100 miliónov korún.“ Oficiálny limit na kampaň bol vtedy 12 miliónov korún.

Kliknite - obrázok zväčšíte


Mihálek: Blaško sa stretával s Ficom

DRAHOMÍR MIHÁLEK bol priateľom podnikateľa Ľubomíra Blaška. Tvrdí, že pred voľbami 2002 sa dvakrát stretli v úzkom kruhu s vtedajším predsedom Smeru Robertom Ficom a Fedorom Flašíkom.

Poznali ste sa s Blaškom?

Áno, boli sme veľmi dobrí kamaráti.

Stretli ste sa niekedy naraz s Blaškom a s Flašíkom?

Boli sme spolu v nejakej reštaurácii.

Kto tam bol okrem vás?

Bol tam aj súčasný premiér Robert Fico. Bolo to vlastne stretnutie s ním, nie samoúčelné stretnutie. Stretli sme sa k téme podnikateľské prostredie, ako ho zlepšiť. Flašík bol vtedy volebným manažérom.

Bola to užšia zostava, alebo tam bolo viac ľudí?

Boli sme tam piati, šiesti.

Kedy to bolo, pred voľbami 2002?

Áno, určite to bolo pred voľbami.

Bolo tých stretnutí medzi Blaškom a Ficom viac?

Pokiaľ si spomínam, tak sme sa stretli okrem toho ešte raz. Bol tam Blaško, Fico. Spolupracoval som na tvorbe hospodárskeho programu Smeru, stretli sme sa k nejakej ekonomickej téme. S dnešným priemiérom sme stretli aj na nejakých oficiálnejších fórach.

Kde presne ste sa stretli?

Raz sme sa stretli na Hrade v nejakej reštaurácii a raz v reštaurácii Mária Terézia.

Kedy ste sa stali členom tieňového kabinetu Smeru?

Pred voľbami 2002.

Boli ste tieňovým ministrom hospodárstva?

Nie, keď som prišiel, kabinet bol už sformovaný, bol som niečo ako minister bez kresla. Tieňovým ministrom hospodárstva bol Roman Václavík. Vyjadroval som sa k hospodárskym otázkam.

Ako dlho ste boli členom tieňovej vlády?

Bolo to niekoľko mesiacov.

Kto vás oslovil, aby ste išli do Smeru?

Už ani neviem. Poznal som sa dlhší čas s Flašíkom, asi z našej komunikácie to nejako vzišlo. Zoznámil som ho aj s Blaškom. Bavili sme sa s Flašíkom o tom, ako využiť moje vedomosti a skúsenosti pri tvorbe ekonomického programu. Ale poznal som aj Bohumila Hanzela, zakladajúceho člena Smeru, aj s ním sme mali debaty. Komunikoval som s ním v tom istom čase ako s Flašíkom.

Poznali ste Fedora Flašíka dlho?

Asi od roku 1994.

Boli ste s Blaškom kamarát. Vedeli ste o tom, či mal nejakú ambíciu sponzorovať Smer?

Myslím si, že viacerí podnikatelia a asi aj Blaško sa stretávali s predstaviteľmi viacerých strán, nielen Smeru. Či tam nejaký sponzoring bol, alebo nebol, a v akej forme, to je otázka na neho (Blaško zomrel v júni 2004 – pozn. red). Nerád by som sa detailnejšie vyjadroval.
Vedeli ste, že existuje zmluva medzi Blaškom a Flašíkom, v ktorej sa hovorí o sponzoringu strany, za čo mal Blaško chcieť pozície na kandidátke, štátnych tajomníkov a pozície v štátnych podnikoch?

Prečítal som si to v médiách. V tom období, ako viete, bolo také hektické obdobie, zrejme sa uzatvárali rôzne zmluvy a dohody, ale nevedel som detailne o takom niečom.

Tušili ste, že by mohlo niečo také existovať?

Vtedy sa hovorilo o mnohých veciach, o sponzoroch nielen Smeru, ale aj iných strán. Z tohto kontextu by si mohol niekto vyvodiť, že všetci podnikatelia sponzorujú všetky strany a počkajú si, ktorá vo voľbách vyhrá, a potom budú robiť svoje ekonomické aktivity. Ale neviem detaily, nechcem prekrúcať.

V roku 2006 ste kandidovali za Smer v komunálnych voľbách v Bratislave v Karlovej Vsi, ako ste dopadli?

Chýbali nejaké hlasy.

Ste stále členom Smeru?

Áno, som.
Roman Krpelan
Blaško sa bál médií

Keď sa Smer v roku 2002 nedostal do vlády, Blaško začal spolupracovať s predsedom ANO Ruskom.

BRATISLAVA. Ľubomír Blaško patril k významným podnikateľom v hutníctve. Obchodoval s uhlím, na Ukrajine mal podiel v bani na železnú rudu. Cez skupinu Moravia Steel ovládal Třinecké železiarne. Po voľbách 1998 spolupracoval s viacerými ľuďmi z SOP.

Obchodoval s Mariánom Jančošekom, ktorý kandidoval za túto stranu v parlamentných voľbách. V Slovenských elektrárňach bol Blaškovým človekom vtedajší finančný riaditeľ podniku Jaroslav Ninčák (SOP). V roku 1999 sa dostal do dozornej rady elektrární aj Blaško. Bol tam do júna 2003.

Po voľbách 2002, keď sa Smer nedostal do vlády, začal Blaško spolupracovať s predsedom ANO Pavlom Ruskom. Jeho firma Minerfin získala v čase, keď bol Rusko ministrom hospodárstva, viacero zákaziek v elektrárňach. Rok po Blaškovej smrti vyšlo najavo, že požičal Ruskovi viac ako 100 miliónov korún. Ten bol aj pre kauzu zmenky odvolaný z funkcie ministra.

Blaško s médiami veľmi nekomunikoval. Mal z nich panický strach, v neformálnych rozhovoroch pôsobil vystrašene. Svedčil pri vyšetrovaní viacerých káuz v elektrárňach, pričom bol aj sám jedným z podozrivých. „Ja akože ozaj neviem, že by tam boli nejaké veci... no také, za ktoré by ma mohli stíhať,“ povedal v apríli 2003 týždenníku Domino fórum.
Marek Vagovič
Kto je Mihálek

BRATISLAVA. Roky bol priateľom podnikateľa Ľubomíra Blaška. Podnikal, vlastnil sieť predajní Maxa.
V roku 1994 založil Asociáciu veľkoobchodných a distribučných firiem Slovenska.

Počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu 1999 až 2000 bol s Blaškom v dozornej rade Slovenských elektrární.
V rovnakom čase bol Mihálek aj v dozornej rade Slovak Telecomu. Od roku 1999 do roku 2001 bol Mihálek aj členom prezídia FNM a vedúcim úradu ministerstva hospodárstva. Ministrom bol vtedy Ľubomír Harach.

V roku 2001 sa stal členom tieňového kabinetu Smeru, mal byť „ministrom bez kresla“.
V roku 2006 neuspel ako kandidát Smeru na poslanca do zastupiteľstva mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Roman Krpelan

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 2. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 5. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 8. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 9. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 10. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 624
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 038
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 963
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 089
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 903
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 178
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 011
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 660
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 647
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 554

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

DOMOV

EU Observer: ruskí špióni verbujú aj Slovákov

Spôsob, akým sa kluby ruských bojových umení rozrastajú po Európe, nie je podľa analytikov prirodzený.

Neprehliadnite tiež

Prevádzkovateľ bitcoinmatu Jančuška: Bitcoin nie je len pre zločincov

Vo virtuálnej mene bitcoinoch treba mať len toľko úspor, koľko je človek ochotný stratiť, tvrdí prevádzkovateľ bitcoinového automatu MARIÁN JANČUŠKA.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Lajčák: Migrácia je vecou mnohých ďalších rokov, musíme si zvyknúť

Šéf rezortu zahraničia je presvedčený o nenahraditeľnosti OSN pri udržiavaní mieru vo svete.

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.