BRATISLAVA. Keď sa bratislavská sudkyňa Marta Lauková vlani rozhodla, že nerozhodne o prepustení muža obvineného z väzby, tak ako ju o o to požiadala vtedajšia predsedníčka Okresného súdu Bratislava I, začali sa jej ťažké časy.
Jej verzia prípadu znie takto: Gabriela Buľubašová jej poslala cez sekretárku na lístočku pokyn, ako rozhodnúť. Ona odmietla. Kauza sa prevalila a Buľubašová prišla o funkciu.
Rada uverila sekretárke
Dnes je Lauková práceneschopná. Krátko po zverejnení „lístočka“, ktorý spochybnil nestrannosť rozhodovania na súdoch, prišla ešte rozhodnutím Buľubašovej o agendu trestného práva. Teraz rozhodnutím Súdnej rady zo začiatku mesiaca prišla o príplatok k nemocenským dávkam. Ide o 1300 až 1400 eur mesačne.
Zákon umožňuje Súdnej rade na príplatok siahnuť. Môže tak rozhodnúť na návrh predsedu súdu. Zrušenie navrhla predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Helena Kožíková, ktorá je zároveň členkou rady. Za jej návrh hlasovalo všetkých 14 prítomných členov, či aj ona, nepovedala. Sudca Juraj Sopoliga pre TASR povedal, že rada rozhodla po rozsiahlej diskusii. Laukovú si nevypočula.
Zrušenie príplatku odôvodnili účelovosťou PN. Návrh sa opiera o vyjadrenie Kožíkovej sekretárky, podľa ktorej jej Lauková v telefonáte povedala, že ak sa vráti na trestný úsek, tak nastúpi hneď do práce. Sudkyňa to odmieta. „Môj stav je taký vážny, že nie je možné, aby som o tomto rozhodla sama,“ hovorí.
Lekárske správy nepreverili
Práve preradenie na iný úsek sa podľa sudkyne podpísalo na jej zdraví. Kritizuje, že pri rozhodovaní rady nezavážilo ani vyjadrenie jej ošetrujúceho lekára, ktorý ju lieči na ochorenie srdca. Rada si vraj nevyžiadala ani vyjadrenie obvodnej lekárky, u ktorej sú podklady k jej zdravotným problémom. „Predsedníčka súdu nemá vzdelanie na to, aby posudzovala môj zdravotný stav a takéto vzdelanie nemá ani jeden z členov Súdnej rady,“ hovorí Lauková.
Kožíková neodpovedala, prečo navrhla zrušenie príplatku a či takto postupovala aj pri niektorých iných sudcoch. „Na riešenie vnútornej situácie v justícii sú samosprávne orgány justície, preto sa nebudem k otázkam vyjadrovať, nakoľko nesmerujú k zisteniu skutočnej situácie a reality výsledkov konkrétnej sudkyne,“ odpísala Kožíková. Denník SME sa pýtal, či kontrolovali Laukovej agendu a nezistili žiadne pochybenia.
Sudkyne sa zastala iniciatíva Za otvorenú justíciu. Rozhodnutie rady je podľa nej dôkazom, ako môže rada zneužívať nejasnú legislatívu na nepreskúmateľné a netransparentné rozhodnutia bez možnosti sudcov sa účinne brániť.

Beata
Balogová
