Mecenášom sa za Fica darí

Údajní mecenáši Ficovej strany dostali po voľbách zákazky za miliardy. Ich ľudia sú aj v orgánoch strategických podnikov.

Juraj Široký vedľa Roberta Fica sedel aj ako predseda hokejového zväzu.(Zdroj: ARCHÍV SITA)

BRATISLAVA. Chuť objasniť, ako financoval Smer pred voľbami 2002 veľkolepú kampaň po celom Slovensku, strane chýba. Zo spôsobu, akým je napísaná zmluva medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a bývalým šéfom volebného tímu strany Fedorom Flašíkom, pritom vyplýva, že tento vplyvný biznismen nemusel byť jediný, kto za finančnú podporu strany očakával vplyv v štátom ovládaných podnikoch.

Ďalší sponzori?

„Vzhľadom na vyššie uvedené sa obe strany dohodli, že táto zmluva predstavuje jednoznačné pristúpenie sponzora k predchádzajúcim zmluvným vzťahom koordinátora s inými sponzormi a jeho finančné príspevky prinajmenšom za rovnocenné s príspevkami iných sponzorov,“ píše sa v dokumente z apríla 2002.

Kde zarábajú
Juraj Široký
- najviac zarobí pri stavbe diaľnic, napríklad diaľnica od Martina po Prešov vyjde na 3,3 miliardy eur (stavia ju konzocium, v ktorom je Doprastav a Váhostav
- v máji získal Váhostav priamym zadaním zakázku na výstavbu elektrárne Dobrohošť za 6,9 milióna eur bez DPH
- rekonštrukcia Bratislavského hradu firmou Váhostav z pôvodných 39 miliónov eur cez dodatky narástla na vyše 120 miliónov eur
- len vlani bol Širokého Váhostav sám alebo v konzorciu s inými firmami úspešný v tendroch za 3,6 mld eur, uvádza to Stavebné fórum

Vladimír Poór
- podľa SDKÚ stojí Poór, podnikateľ Milan Fiľo a finančná skupina J@T za firmou SkyToll, ktorá vyberá mýto. Spoločnosť založilo konzorcium, ktoré vyhralo tender na elektronické mýto s najdrahšou ponukou 852 miliónov eur
- Spoločnosť ŽOS Trnava, a.s., ktorej predstavenstvu šéfuje Poór, získala dve zákazky štátnej akciovky Železničná spoločnosť Slovensko za 67 miliónov eur


Jozef Kopecký
- sponzor Smeru, daroval strane v roku 2001 oficiálne 200-tisíc korún, firma Ikores stavala panelák v Bratislave, kde má byt Ficova mama
- zakázky má najmä na vnútre a obrane
- na východnej hranici Ikores zarobil takmer 10 miliónov eur na rekonštrukcii colní
- za viac ako 100 miliónov korún rekonštruoval Kutuzovove kasárne
- opravoval riadiacu vežu na prešovskom letisku za 55 miliónov korún
- za miliardu Sk bez súťaže mal stavať vojenský archív v Trnave, tender síce nakoniec zrušili, za projektovú dokumentáciu Ikores získal od štátu 50 miliónov korún

Miroslav Výboh

- jeho firma Willing zabezpečovala opravu lietadiel z deblokácie ruského dlhu
- opravu stíhačiek MIG 29 vyšla na 50 miliónov eur
- armáde dodával aj prilby, zakázka bola v hodnote 240 miliónov korún

Za sponzora je označený Blaško, Flašík vystupuje ako koordinátor financovania a kampane Smeru. Podnikateľ daroval podľa zmluvy Smeru 32 miliónov korún, za čo mu mal Flašík garantovať troch poslancov, jedného štátneho tajomníka a troch ľudí v štátnych podnikoch v oblasti energetiky a železníc.

O tom, kto sú kľúčoví ľudia v Smere, hovoril otvorene v októbri 2005 pre časopis .týždeň vtedajší poslanec, dnes štátny tajomník na ministerstve životného prostredia Jaroslav Jaduš (HZDS).

„Politiku Smeru významne ovplyvňujú Vladimír Poór, Ivan Kiňo, Ján Gabriel, Jozef Brhel či Fedor Flašík. Títo ľudia stáli pri zrode Smeru, ktorý bol pre nich vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS nedostalo po voľbách 2002 do vlády.“ Po voľbách 2006 sa presadili aj Juraj Široký, Jozef Kopecký či Miroslav Výboh.

Vyslaní ministri

Podnikatelia, ktorých opozícia aj médiá označili za mecenášov Smeru, majú ľudí vo vláde, v parlamente aj v strategických podnikoch. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sedel so Širokým v orgánoch Plastiky Nitra. Minister dopravy Ľubomír Vážny bol vo firmách s Poórom aj s Gabrielom. Štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč podnikal s Poórom aj s Flašíkom. Minister vnútra Robert Kaliňák spolupracoval s Brhelom.

Široké siete

Široký, Poór, Gabriel či Kiňo majú svojich ľudí v elektrárňach, plynárňach aj v doprave. Na významných postoch v strategických podnikoch je minimálne 16 ľudí, ktorí s nimi podnikali. Širokého a Poórove firmy dostali po nástupe Ficovej vlády miliardové zákazky pri výstavbe diaľnic, rekonštrukcii Bratislavského hradu či na železnici. Kopecký a Výboh sú úspešní v rezorte obrany.

Ministri Smeru nepopierajú kontakty s údajnými mecenášmi strany. Odmietajú však, že by mali vplyv na ich rozhodnutia. Vzájomné väzby priznali aj spomínaní podnikatelia, no tvrdia, že stranu nesponzorujú. Oficiálne dal Smeru peniaze len Kopecký, v roku 2001 od neho dostala 200-tisíc korún. Smer včera neodpovedal na otázky, či ide o zhodu okolností, že títo podnikatelia majú ľudí v štátnych podnikoch, respektíve, že ich firmy dostali za tejto vlády viac lukratívnych zákaziek.

Fico varuje médiá

Premiér Fico odmieta, že strana zobrala pred voľbami 2002 od podnikateľa Blaška 32 miliónov korún. Zmluva medzi Blaškom a Flašíkom je podľa neho podvrh. „Je to pokus za každú cenu diskreditovať Smer pred voľbami. Varujem všetky médiá, ktoré budú pracovať s týmito informáciami.“ Na denníky SME a Nový Čas, ktoré ju zverejnili, už podala strana trestné oznámenie.

- Aký je rozdiel medzi Dzurindom a Ficom? Vysvetlí Lukáš Fila.

- Smer nemohol byť financovaný inak ako sponzorskými darmi, komentuje Marián Leško.

Fico zaútočil aj na zakladateľa Smeru Bohumila Hanzela, ktorý povedal, že kampaň Smeru v roku 2002 stála 284 miliónov korún. Oficiálne strana vykázala volebné výdavky len vo výške 10,6 milióna korún.

„Fico mi vtedy povedal, že je legitímnou požiadavkou sponzorov robiť si nároky na štátne zákazky a funkcie,“ tvrdí Hanzel. Fico to považuje za „klamstvá politického skrachovanca“.

Fico ako značka

Fica vyrobil Flašík. Po voľbách 2002 sa ich cesty rozišli.

BRATISLAVA. Podnikateľ Fedor Flašík spoznal Roberta Fica v roku 1998 pri prezentácii jeho knihy o treste smrti. Flašík si ho vybral ako značku, ktorú chce dobre predať. „Pán Fico nám vo všetkom vychádzal maximálne úspešne,“ povedal Flašík pred voľbami 2002 na konferencii marketingových odborníkov.

Ich blízky vzťah bolo vidno aj počas volebnej noci, keď sa od seba nepohli ani na krok. Po zverejnení predbežných výsledkov sa vytratili. „Išli sme na pohár vína,“ tvrdil Fico. Flašík neskôr priznal, že rokovali s Pavlom Ruskom. Po voľbách, v ktorých získal Smer len 13 percent, jeho vzťahy s Ficom ochladli.

Neoficiálnym dôvodom bola prepálená kampaň. K ďalšiemu konfliktu prišlo pred voľbami 2006, keď vypadlo z kandidátky Smeru viac Flašíkových ľudí vrátane jeho manželky Moniky. Fica podľa ľudí z vedenia strany nahnevalo, že Flašík si nechal desiatky miliónov korún od sponzorov strany. Flašík to popiera. „Názorovo sme sa rozišli, tak sme si povedali, že si dáme oddych.“

(vag)
Sponzor Smeru pobúril HZDS a SNS

Pochybnú zmluvu medzi Smerom a podnikateľom Ľubomírom Blaškom žiadajú vysvetliť koalícia aj opozícia. Premiér Robert Fico ich zatiaľ nepresvedčil, že dokument je podvrh.

BRATISLAVA. Kauza sponzorstva strany Smer výmenou za prísľub budúceho vplyvu vo vláde i v štátom ovládaných podnikoch pobúrila koaličných partnerov najsilnejšej vládnej strany. Ozvali sa HZDS aj SNS. ,,Ak to takto v Smere funguje, je mi to ľúto. Nie je predsa možné, aby si kupovali funkcie,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Predseda vlády a Smeru Robert Fico by mal podľa neho celú vec objasniť a nie odbiť slovami, že ide o klamstvo.

Kovarčík naznačil, že aj v súčasnosti by mohli za Smer vo vysokých funkciách sedieť ľudia, ktorí zastupujú záujmy podnikateľov, ako sú Vladimír Poór a Jozef Brhel.

,,Myslím, že by to tak mohlo byť. Poznám praktiky týchto ľudí z finančného prostredia, vôbec sa tomu nečudujem.“ Hoci bol Brhel kedysi poslancom HZDS a Poór zbohatol práve počas Mečiarovej privatizácie, Kovarčík odmietol, že sa v jeho strane niekedy kupovali miesta v parlamente alebo vo vláde.

Financovanie Smeru kritizuje aj šéf klubu SNS Rafael Rafaj. ,,Nemôže biznis ovplyvňovať, kto bude vo vláde,“ tvrdí Rafaj. Dodal, že je to ponižujúce aj voči členom strany, ktorí si riadne platia členské a robia svoju politickú prácu.

Líderka SDKÚ Iveta Radičová by na mieste Roberta Fica odstúpila z postu lídra strany. Rovnako to urobil Mikuláš Dzurinda, keď Fico vytiahol začiatkom roka na SDKÚ podozrenia o sporných pôžičkách od schránkových firiem.

,,Morálny kredit politikov je rovnako vážny ako riešenia a kroky, ktoré robia,“ povedala Radičová. Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová nečaká, že Fico do volieb niečo vysvetlí. ,,Sú to jeho typické praktiky,“ poznamenala Sabolová, podľa ktorej bude premiér túto kauzu ututlávať ako ostatné.

Zuzana Petková, mož, knm
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 890
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 523
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 960
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 511
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 923
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 682
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 498
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 333
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 833
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop