AKTUALIZOVANÉ 11:13

Dažde prekonávajú staré rekordy

Na Slovensku takto vytrvalo nepršalo už trinásť rokov. Dážď neustáva.

Na Zemplíne zaplavilo obec Nižný Žipov v okrese Trebišov. Povodne hrozia po celom Slovensku.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA, TREBIŠOV, NOVÁKY. Silné dažde, ktoré od víkendu spôsobujú záplavy takmer po celom Slovensku, majú svoju prvú obeť. Z rozvodneného potoka v Nitrianskych Sučanoch neďaleko Novák ešte v nedeľu hasiči vytiahli mŕtve telo 62­-ročného muža.

Podľa hovorkyne trenčianskeho policajného riaditeľstva Kataríny Hlaváčovej muž pravdepodobne nie je typickou obeťou povodní. Ešte 14. mája ho svedkovia videli prechádzať okolo riečky Nitrica, ktorá bola síce čiastočne rozvodnená, ale nedosahovala ani prvý povodňový stupeň. Nedávne dažde na hornej Nitre neboli totiž také výdatné ako v iných častiach Slovenska. V sobotu príbuzní postihnutého muža oznámili polícii, že je nezvestný. Na druhý deň ho objavili mŕtveho.

Lekár, ktorý mŕtvolu obhliadal, konštatoval smrť utopením. Pravdepodobne sa na brehu pošmykol a padol do vody. Polícia začala trestné stíhane pre trestný čin usmrtenia, uviedla Hlaváčová. Či bol príčinou smrti aj zdravotný stav postihnutého, môže ukázať iba súdna pitva.

Ľudia utekali z domov

Také silné dažde takmer na celom Slovensku u nás neboli už trinásť rokov. Najvážnejšia bola v pondelok už štvrtý deň situácia na východe Slovenska. V Trebišove museli na riečke Roňava vybúrať tri hrádze, aby sa voda nepreliala a nezatopila domy.

Ľudia utekali zo svojich domovov. Evakuovať museli viaceré rodiny na Gemeri aj na Záhorí, kde stúpala rieka Morava. Najvyšší povodňový stupeň platil aj na severe Slovenska, nebezpečná bola najmä rieka Kysuca.

Premiér Robert Fico popoludní zvolal krízový štáb, zaplaveným mestám a dedinám sľúbil aj pomoc vojakov. Už v pondelok ich stovka pomáhala v Trebišove, spolu ich má byť pripravených zasiahnuť 1300.

S dažďom prišiel aj sneh

Predpoveď na najbližšie dni
 • dažde budú pokračovať aj v najbližších dňoch
 • rieky majú stúpať najmä na severe a západe Slovenska
 • ľudí ohrozí aj voda valiaca sa z Česka riekou Moravou
 • najdlhšie bude pršať na Kysuciach, Považí v Bielych Karpatoch a v okolí Myjavy
 • počasie sa bude zlepšovať od východu, najskôr vo štvrtok

Počasie sa zbláznilo. Nekonečné prívaly dažďa sa stále vracajú, aj na nižších kopcoch prekvapil sneh. Zrážky sa už niekoľký deň držia takmer nad celým Slovenskom. Také silné dažde po celej krajine tu neboli už roky.
Hydrológ Michal Hazlinger hovorí, že podobné záplavy Slovensko zasiahli v júli 1997. „Podobne ako teraz boli spôsobené trvalým dažďom.“

Po snehu udrel dážď

V porovnaní so situáciou spred 13 rokov je však podľa hydrológa teraz vážna situácia aj na rieke Hron. „To nebýva zvykom,“ hovorí. Podľa neho povodie tejto rieky zvyčajne povodne obchádzajú. „Tam bola veľká povodeň s výnimkou týchto Vianoc v roku 1974.“

Celoslovenské záplavy krajina zažila aj v marci a apríli 2006. Vtedy ich však nespôsobil dážď, ale topenie snehu.

Sneh sa teraz netopí. Napadol vo vyšších polohách a nielen v Tatrách. „K sneženiu sa pridal silný víchor, takže viditeľnosť je takmer nulová,“ povedal Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied
v Starých Horách.

Podobné výpady zimy do jari sa podľa neho v posledných rokoch opakujú pravidelne. „Vlani prišiel takýto nástup zimy o desať dní neskôr, 25 mája,“ dodáva.

Za viac ako sto rokov sme z krajiny urobili obrovský lievik, komentuje Peter Morvay.

Zlepšenie vo štvrtok

Meteorológ Pavol Faško hovorí, že silné dažde budú pokračovať. Neustanú dnes a ani zajtra.
Hydrológ Hazlinger dodáva, že hladiny riek budú stúpať ešte v povodí Oravy, Kysuce, na strednom Váhu a na celom povodí Moravy.

Miroslav Selecký zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v tejto súvislosti dopĺňa, že povodne môžu v týchto dňoch hroziť ešte na Morave, Ipli a Bodrogu.

Situácia sa podľa Faška začne postupne zlepšovať od východu. Najdlhšie bude pršať na Kysuciach, Považí, v Bielych Karpatoch a v okolí Myjavy. K zlepšeniu situácie by mohlo dôjsť vo štvrtok, uzatvára meteorológ.

490-med.jpg

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Polia sú pod vodou, vietor láme slnečnice

Silné dažde ničia úrodu, farmári nemohli zasiať. Spamätávať sa budú aj mesiac.

BRATISLAVA. Studený máj – v stodole raj. Táto pranostika sa na Slovensku asi nevyplní. Aj napriek tomu, že sa výrazne ochladilo, silné dažde úrodu ničia. Farmári odhadujú, že majú zaplavených asi desať až pätnásť percent polí. Pod vodou sú repka, kukurica, jačmeň, hrach či pšenica.

Kde boli záplavy najhoršie
 • potok Chotčianka v obci Bukovce, okres Stropkov strhol časť betónového mosta, zaplavil dvory a pivnicev Liskovej v Liptove vyliaty potok zatopil približne sto domov
 • obyvatelia Súše, kopaníc v Starej Turej, boli od rána do popoludnia odrezaní od sveta pre popadané stromy na ceste
 • pri obci Gyňov sa pretrhla hrádza Hornádu
 • zaplavený bol hlavný ťah z Košíc do Maďarska
 • ltretí stupeň povodňovej aktvity: Chvojnica, Morava, Teplica, Myjava, Šúrsky kanál, Piekelník, Suchá, Ipeľ, Rimava, Hornád, Torysa, Olšava, Hornád, Ida, Bodva, Uh, Topľa, Ondava, Roňava
Celkové škody poľnohospodári ešte nevedia odhadnúť. Na niektoré zaplavené časti polí sa totiž nedá dostať. „Nemôžeme siať, čo by sme mali – sóju či kukuricu,“ povedal Ladislav Gergei z družstva Drieňovec pri Košiciach.

Okrem vody úrodu ničí aj silný vietor. Na družstve Tôň pri Komárne polámal časť slnečníc. Aké veľké škody by záplavy mohli na úrode spôsobiť, nevie ešte ani ministerstvo pôdohospodárstva. Sumarizuje zaplavené plochy.

Aj keď prestane pršať, farmári budú úrodu zachraňovať ešte dlho. Na polia sa dostanú možno až po mesiaci, keď pôda dostatočne vyschne. „Na ďalšiu sejbu už bude neskoro. Bude už skôr čas žatvy,“ povedal Zdenko Jurkeník z družstva Javorinka v Galante.

vfo
Vrecia s pieskom neuškodia

Ako sa chrániť pred povodňami, radí hasič ONDREJ HANZLÍK z povodňovej a záchrannej služby.

1. Ak žijete v blízkosti vodného toku, je vhodné oboznámiť sa s povodňovými plánmi obce. V nich sú definované ohrozené stavby a postup záchranných prác.

2. V domoch v blízkosti toku je vhodné mať vrecia s pieskom a čerpadlo.

3. Dôležité sú aj preventívne opatrenia, ako čistenie odtoku do kanála. Väčšie prekážky a chyby
v koryte potoka či rieky hláste správcovi vodného toku.

4. Sledujte výstrahy SHMÚ, najmä pri plánovaní turistiky či splavovania riek.

5. Na stúpajúcu vodu upozornite obecný alebo mestský úrad, ktoré vyhlasujú povodňové stupne a určujú postup zabezpečovacích a záchranných prác.

6. Ak hrozí zaplavenie domu, presťahujte cennejšie veci na vrchné poschodia alebo iné bezpečné miesto.

7. V prípade prívalovej vlny volajte hasičov alebo tiesňovú linku 112.

8. Pri evakuácii si so sebou zoberte len najnutnejšie veci, ako lieky, doklady či suchý odev a čo najrýchlejšie opustite dom.

9. Po evakuácii zabezpečuje provizórne ubytovanie a stravu obec.

10. V prípade prívalovej vlny sa nesnažte vytiahnuť auto z garáže, ak je riziko, že v ňom môžete uviaznuť.

11. Pokiaľ možno, neparkujte pod stromami alebo v blízkosti chatrných stavieb.

(mp)
Na vyliate rieky povolali vojakov

Hladina rieky Ondava stúpala, aj keď prestalo pršať.

TREBIŠOVSKÝ OKRES. „Začalo sa to v nedeľu podvečer. Voda sa valila zhora z dažďa aj od polí. Čerpali sme ju vedrami až do rána do druhej, ale bolo to márne. Vody stále pribúdalo,“ hovorí Trebišovčanka Jana Fehérová. Zaplavilo jej dvor, záhradu aj pivnice.

Podobne zaliatu noc mali asi v stovke rodinných domov na trebišovskom sídlisku Juh. Miestni hovoria, že za vodu v ich pivniciach môžu najmä poľnohospodári. „Všetko nám tlačí od polí, kde sú melioračné kanály, ale nik sa o ne nestará. Tak ich zanieslo. Všetku vodu zákonite tlačí k nám,“ hovorí Trebišovčan Július Selecký.

Trebišov je v pozore

„Ľudia s pieskom na zavrecovanie prišli až v pondelok dopoludnia, pritom sa to tu začalo už v nedeľu večer,“ sťažuje sa Selecký.

Voda zo stúpajúcej rieky Trnávka a okolitých kanálov zaplavila približne štvrtinu Trebišova. Voda zaplavila aj opačný koniec mesta, sídlisko Sever.

Podrobnosti o záplavách na východe čítajte TU.

Odrezaní od sveta zostali staručkí manželia Molnárovci, ktorí tam žijú od roku 1968. „Toto si nepamätáme. Hrôza. V záhrade máme 'bazén', v pivniciach vodu. Zásoby nám doniesli deti na terénnom aute, lebo z dvora sa nedá vyjsť,“ kričí od vchodu 84-ročný Ján Molnár. Jeho 79-ročná manželka Mária so slzami v očiach vymetá vodu od schodov. „Mám po úrode.“

Dom rodiny Ferčákovcov zaplavilo až po vchod. „Dnes som ani nešla do školy,“ kričala z okna školáčka Anna Mária, ktorá zostala doma s mamou aj babkou.

Ľudia okolo Ondavy tŕpnu

Popoludní prestalo pršať a situácia sa začínala stabilizovať. Rieka Ondava však stúpala naďalej. Ľudia zhromaždení pri čerpacej stanici pri Zemplínskom Hradišti s hrôzou hľadeli na rieku, ktorú od dosiahnutia vrcholu hrádze delilo len 40 - 50 centimetrov.

„Tŕpneme, aby sa nezopakoval rok 2004, keď Ondava pretrhla hrádzu. Zatiaľ to nevyzerá dobre,“ povedal starší pán. Obával sa toho aj šéf trebišovského krízového štábu Róbert Puci. Na oboch brehoch rieky pomáhali vojaci z michalovských kasární.

Štyridsiatka vojakov budovala hrádzu z vriec s pieskom na trebišovskom brehu rieky, šesťdesiat ich nasadili na opačnú stranu.

Lýdia Vereščaková
Vodné priehrady pretekajú

Vodohospodári sa poučili a vypúšťali vodu z umelých nádrží skôr. Aj tak to nepomohlo.

KOŠICE. Záplavy spôsobili tento rok v okolí veľkých vodných nádrží na východe Slovenska podstatne menšie škody ako pred dvomi rokmi. Zrejme k tomu prispel aj nový poriadok vypúšťania vody. Umožňuje nádrže uvoľniť pre záplavovú vlnu.

Chaty a domy pri Ružíne aj tak skončili pod vodou. Zaplavilo aj chatu Martina Klučarovského medzi Malou Lodinou a Kysakom. „Dva týždne dopredu vodohospodári vedeli, že hrozia záplavy, mohli sa na to pripraviť. Teraz znovu v poslednej chvíli vypúšťajú nádrž.“

Nárazové vypúšťanie vody z Ružína ešte pred dvomi rokmi pravidelne ohrozovalo dediny okolo nádrže. Voda z Hornádu vtedy zaplavila aj niektoré mestské časti Košíc. Po kritike museli zmeniť pravidlá a vodu vypúšťajú postupne.

Majiteľ chaty je však presvedčený, že koryto Hornádu nedokáže naraz pojať ani súčasné množstvo vody. „Stále máme zaplavené pozemky. Pamätám si ako dieťa, že Ružín na zimu spúšťali do polovice a v lete ho dopĺňali. Nedovoľovali si to, čo teraz.“

Nádrže Domaša a Ružín boli včera napoludnie plné po okraj. Iba na Zemplínskej šírave mali vodohospodári ešte malú rezervu.

„Na Domaši už voda preteká cez prepad. Na Ružíne od nedele večera vypúšťame stoosemdesiat kubických metrov za sekundu,“ povedal Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach.

O Ružíne Mydla hovorí, že nie je prednostne vytvorený na zachytávanie záplavových vĺn. priehradu vybudovali ako zásobáreň vody pre Východoslovenské železiarne. Vodu teraz dodávajú pre U. S. Steel.

Mikuláš Jesenský

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 488
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 086
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 215
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 324
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 126
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 671
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 322
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 125
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 782
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 790

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

Langoš sa plnej sily Ústavu pamäti národa nedožil

Prvý predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa a bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš zahynul v polovici júna-

Petranský sa v ÚPN zabetónoval

Ivan Petranský získal v Ústave pamäti národa niekoľko silných pozícií.