SME

V prípade zhoršenia povodní Slovensku pomôžu Poľsko a Česko

V prípade zhoršenia povodňovej situácie bude Slovensko pri jej riešení koordinovať postup s českou a poľskou stranou.

Zatopené záhrady pri moste ponad rieku Myjavy  v obci JablonicaZatopené záhrady pri moste ponad rieku Myjavy v obci Jablonica (Zdroj: TASR)

TRNAVA. V prípade zhoršenia povodňovej situácie bude Slovensko pri jej riešení koordinovať postup s českou a poľskou stranou. Po dnešnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR o tom informoval predseda vlády SR Robert Fico.

"Situácia na juhu Poľska v blízkosti našich hraníc je veľmi komplikovaná. Dokonca bolo potrebné konzultovať medzi ministrami vnútra Poľska a SR, pánom Jerzym Millerom a ministrom Robertom Kaliňákom určité technické kroky, pretože je treba urobiť nejaké výpusty z nádrží a mohlo by to spôsobiť problémy aj na slovenskej strane," vysvetlil Fico.

Dodal, že ak by sa situácia zhoršila, je dohodnutý s poľským premiérom Donaldom Tuskom, že sa okamžite stretnú a budú spoločne koordinovať postup. "Český premiér je na zahraničnej pracovnej ceste, ale predpokladám, že za českú stranu by bol okamžite niekto nominovaný na tieto rokovania," poznamenal.

Povodňovú situáciu v kritických lokalitách Slovenska, ako aj nasadenie záchranárov a vojakov v dotknutých regiónoch, by mal v súčasnosti osobne monitorovať minister vnútra Robert Kaliňák aj šéf rezortu obrany Jaroslav Baška.

Hladiny riek na Slovensku klesajú, povodne ustupujú

Hladiny väčšiny riek na Slovensku postupne klesajú, povodňová situácia sa stabilizuje. Voda ďalej vyteká z pretrhnutej hrádze na rieke Ondava na východnom Slovensku, mesto Trebišov sa však pravdepodobne podarí ochrániť. Vo všetkých postihnutých regiónoch pokračujú práce na čerpaní vody zo domov, čistenie ciest od nánosov a spevňovanie riečnych brehov. Dažde, ktoré záplavy spôsobili, by podľa meteorológov mali ďalej slabnúť. Polícia prvú obeť záplav nepotvrdila.

Najdramatickejšia situácia je naďalej na juhu východného Slovenska, kde sa v noci pretrhla hrádza na rieke Ondava. "Sledujeme rieku nepretržite, zatiaľ je to na dobrej ceste, voda by nemala zasiahnuť mesto Trebišov ani iné obce," uviedol prednosta trebišovského obvodného úradu Róbert Puci. Voda v Ondave už podľa neho v mieste pretrhnutej hrádze výraznejšie klesla, oprava hrádze však začne najskôr o niekoľko týždňov.

Na mieste je v pohotovosti 140 vojakov. Tí sú v prípade potreby pripravení stavať hrádzu pri trebišovskej mestskej časti Paričov. V regióne museli v uplynulých dňoch evakuovať viaceré rodiny z niekoľkých obcí.

Záchranné práce pokračovali v Prešovskom kraji, kde sa situácia výraznejšie upokojila. Väčšina obcí už zrušila tretí, najvyšší stupeň povodňovej aktivity, poznamenala Božena Jacko-Lysáková z krajskej povodňovej komisie. "Ďalej sa čistili cesty od nánosov, sprietočňovali sa rieky a spevňovali brehy, čerpala sa voda z pivníc a studní," poznamenala Jacko-Lysáková. V najbližších dňoch začnú v postihnutých regiónoch so zisťovaním výšky škôd.

Záplavy spôsobujú meškanie vlakov

Problémy s rozvodnenými tokmi mali aj obyvatelia viacerých obcí na severozápade krajiny. Napríklad v Klokočove na Kysuciach voda zaliala záhrady či pivnice domov. Voda poškodila aj časť cesty, ktorú spevňovali kameňom.

Zatiaľ nie je potvrdené, či si povodne na Slovensku vyžiadali aj prvú obeť. Hasiči v Nitrianskych Sučanoch ešte v nedeľu vytiahli z rozvodneného potoka mŕtveho muža. Podľa polície však nie je isté, či ide o obeť záplav. "Bolo vylúčené cudzie zavinenie. Lekár konštatoval smrť následkom utopenia pri páde do rozvodneného potoka. Je otázkou, či by sa muž utopil aj v prípade, keby potok nebol rozvodnený," povedala ČTK hovorkyňa krajského riaditeľstva polície v Trenčíne Katarína Hlaváčová.

Záplavy spôsobujú aj meškanie vlakov, v niektorých úsekoch majú súpravy obmedzenú rýchlosť na desať až 30 kilometrov za hodinu. Z Košíc do Trebišova jazdia vlaky cez náhradnú trasu. Prerušená železničná doprava je na severe Slovenska v pohraničnom úseku Čadca - Mosty u Jablunkova. Kedy bude premávka obnovená, nie je podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Miloša Čikovského zatiaľ jasné.

Popoludní podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu platil tretí stupeň povodňovej aktivity ešte na riekach Morava, Malina, Šurský kanál, Piekelnik, Orava, Ipeľ, Hornád, Torysa, Olšava, Bodva, Ondava a Roňava.

Záplavy na Slovensku, ale aj v ďalších európskych krajinách spôsobili minulotýždňové výdatné dažde. Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu by zrážok malo postupne ubúdať. Výraznejšie by sa však počasie malo zlepšiť až v druhej polovici týždňa.

Armáda môže nasadiť tisíce vojakov

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je povodňová situácia na Slovensku stabilizovaná. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Trebišove , kde sa bol osobne presvedčiť, ako prebiehajú povodňové práce na Ondave, ktorá pretrhla hrádzu. „Našou snahou bolo predovšetkým v najrizikovejších priestoroch nasadiť dostatočné množstvo síl a prostriedkov, aby sme zabránili najvážnejším škodám - ohrozeniu zdravia a ľudských životov," povedal Kaliňák.

POVODŇOVÁ AKTIVITA
Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
  • 1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie)
  • 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany)
  • 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)

Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?

O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy

Ako uviedol, čo sa týka severozápadnej časti Slovenska - v oblasti Žiliny, vážna situácia bola v okrese Bytča, kde sa vďaka nasadeniu silných mechanizmov a záchrannej brigády Hasičského záchranného zboru a vojakov podarilo vystavať prenosnú protipovodňovú stenu, ktorá zabránila prieniku vody do objektov v obci Predmier, kde bola ohrozená škola, dom smútku.

„Na rieke Morava sme pripravení urobiť potrebné protipovodňové opatrenia. Máme však dobrú správu v tom, že Dunaj má nízku hladinu a Morava môže nehatene vtekať a nespomaľuje sa jej tok. Ak sa situácia ešte nezhorší, rieka by mohla odviesť všetku vodu zo severnej časti Českej republiky. Dohodli sme spoluprácu aj s Poľskou republikou, ktorá sa snaží vypúšťať vodu zo svojich nádrží, aby mohli prijímať zvýšený prietok vody z nášho územia," povedal Kaliňák.

Armáda oznámila, že počet vojakov, ktorí sú pripravení v prípade potreby zasiahnuť, vzrástol na 3483. Môžu disponovať s 558 kusmi ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky, rovnako sú pripravené aj vrtuľníky vzdušných síl.

O pomoc ozbrojených síl môžu požiadať jednotlivé krízové štáby a povodňové komisie, TASR dnes informoval hovorca OS SR Milan Vanga.

Vietor vyvrátil milión kubíkov stromov, straty hlásia aj farmári

Intenzívne dažde a silný vietor v posledných dňoch ničili okrem ľudských príbytkov a úrody na poliach aj lesné porasty. Štátnym lesom podľa predbežných odhadov vietor vyvrátil z rozmočenej pôdy viac ako milión metrov kubických stromov, čo je približne pätina z množstva, ktoré v roku 2004 poškodila veterná smršť vo Vysokých Tatrách. ČTK to dnes povedala hovorkyňa podniku Lesy SR Veronika Petríková. Škody zo zaplavených polí už začínajú počítať aj farmári.

"Najväčšie škody zatiaľ hlásia lesníci z okolí Smoleníc, kde už padlo viac ako 100.000 metrov kubických drevnej hmoty," povedala Petríková. Jednotlivé stromy vietor vyvracia na celom území Slovenska. Podnik má 26 lesných závodov a každý okrem Pezinka odhadol množstvo popadaných stromov na približne 50.000 metrov kubických. "Nejde o plošné kalamity, stromy padajú aj uprostred porastov," dodala Petríková. Celkové škody budú lesníci rátať až po utíšení vetra.

Popadané stromy v minulých dňoch obmedzili aj dopravu na slovenských cestách. Napríklad hasiči z Banskobystrického kraja odstraňovali dnes v noci z ciest takmer 30 padnutých stromov, najviac v okresoch Zvolen a Žiar nad Hronom. Uzatvorený je pre padajúce stromy aj horský priechod Čertovica.

Poľnohospodári sú zúfalí

Škody z vystrájania počasia začali rátať aj poľnohospodári, ktorí majú najmä v nížinách podmáčané či zaplavené tisícky hektárov polí. "Poľnohospodárski prvovýrobcovia, ktorí sa po celkom priaznivej zime i začiatku jarného obdobia tešili zo solídneho stavu porastov kultúrnych plodín, začínajú byť zúfalí," povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec. Najhoršia je situácie v okresoch Nové Zámky, Galanta či Komárno, ušetrené nezostali ani polia na Turci a východe Slovenska.

Napríklad v okrese Nové Zámky spadlo v uplynulých dňoch od 60 do 100 litrov vody na štvorcový meter a pod vodou sa ocitlo 8432 hektárov osiatych polí. Okolo 6000 hektárov polí zaplavila voda aj v okrese Komárno. "Záplavy v takom rozsahu si nepamätajú ani dlhoroční pracovníci poľnohospodárskych podnikov a voda sa dostala aj na parcely, ktoré nikdy predtým nezaplavovala," skonštatoval riaditeľ regionálneho pracoviska SPPK v Komárne Milan Kováč.

Zvýšené hladiny riek a spodnej vody poškodili porasty poľnohospodárov vo všetkých oblastiach. Podľa predsedu SPPK Milana Semančíka by bolo vhodné, aby farmári nemuseli platiť daň za pozemky, na ktorých im voda zničila úrodu. Štát by poľnohospodárom vraj mohol pomôcť aj odkladom splátok, znížením či odpustením nájomného za pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu.

Meteorológovia stále varujú pred silným vetrom i dažďom

BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 2. stupňa pred silným vetrom, a to najmä pre sever Slovenska. Pre Horné Ponitrie, severozápad, Oravu, Kysuce, Liptov a Horehronie predpovedá vietor s rýchlosťou 22 až 32 metrov za sekundu. Výstraha platí aj pre Spiš, Gemer a severovýchod.

Podľa internetovej stránky SHMÚ by tam mal byť vietor s rýchlosťou 20 až 25 metrov za sekundu. SHMÚ varuje pre trvalé dažde aj pred povodňami vo viacerých častiach Slovenska.

Výstrahu 3. stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre povodie riek Morava, Orava, Ipeľ, Hornád, Hnilec a Dolný Bodrog. Na Považí, Kysuciach a Liptove platí až do odvolania výstraha 2. stupňa. Na riekach Poprad, Torysa a Slaná je výstraha 1. stupňa.

SITA

Povodne a vietor zamestnávajú aj poisťovne

V dôsledku pretrvávajúceho nepriaznivého počasia narastá aj počet poistných udalostí. Len spoločnosti Generali Slovensko stúpol dnes od 11:30 počet poistných udalostí na 132 škôd s odhadovanou poistnou rezervou v celkovej hodnote 73 000 eur. "Poisťovňa očakáva, že sa počet poistných udalostí bude v priebehu dňa ďalej zvyšovať," informovala Jana Čahojová z Generali Slovensko.

Najviac poistných udalostí eviduje spoločnosť vplyvom víkendovej víchrice a dažďov v Bratislave a na Západnom Slovensku. Hlásené sú najmä škody na príbytkoch - zatekanie stien, zatopenia pivničných priestorov a poškodenia vozidiel. Autá poškodili nielen spadnuté stromy, ale aj časti domu či stĺpy verejného osvetlenia. Množstvo poistných udalostí narastá aj na východnom Slovensku, kde vyčíňajú povodne. Typickým príkladom škôd sú zatopené pivničné priestory.

V dôsledku opakujúcich sa prírodných živlov poisťovňa odporúča, aby si vlastníci nehnuteľností a domácností skontrolovali svoje poistné zmluvy - výšku uzatvorenej poistnej sumy a zároveň, aké riziká kryje, napríklad či sú v nej zahrnuté aj riziká ako víchrica alebo povodeň. "V sa praxi ukázalo, že mali ľudia pri starších poistných zmluvách poistenie majetku dohodnuté na nízku sumu a nemali poistené všetky riziká," odôvodňuje Čahojová. Poistnú udalosť je dôležité nahlásiť v čo najkratšom čase po jej vzniku. Klienti Generali môžu udalosti hlásiť telefonicky na čísle 0850 111 117, písomne na e-mailovú adresu registracia.oks@gsl.sk alebo poštou na adresu Generali Slovensko poisťovňa, a.s., Plynárenská 7/C, 824 79 Bratislava 26. Klient môže navštíviť aj pobočku poisťovne Generali Slovensko.

V prípade poškodenia majetku je potrebné počkať s odstraňovaním následkov alebo opravou do vykonania obhliadky technikom poisťovne. Ak je nevyhnutné zo závažných hygienických alebo bezpečnostných dôvodov začať s odstraňovaním škôd skôr, klient bude musieť následne preukázateľne dokázať vznik a rozsah škody. Pri odstraňovaní škôd je dôležité zabezpečiť, aby sa rozsah a následky poistných udalostí ďalej nezväčšovali, upozorňuje Generali.

Poisťovňa odporúča v prvom rade roztriediť veci na zničené a poškodené a podľa situácie ich buď ponechať na pôvodnom mieste až do vykonania obhliadky technikom poisťovne alebo uložiť na miesto, ktoré zabráni ich ďalšiemu poškodeniu. Ak je to možné, klienti by mali vyhotoviť fotodokumentáciu zničených a poškodených vecí. Dôležité je tiež vytvoriť zoznam poškodených a zničených vecí s uvedením ich popisu, nadobúdacej ceny a veku a zoznam záchranných prác a ďalších činností, všetko s podpisom a dátumom vyhotovenia.

sita
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu