BRATISLAVA. Členovia Bezpečnostnej rady SR sa dnes dohodli na postupe v prípade, že maďarský parlament prijme novelu zákona o dvojakom občianstve, ktorá by mala zabezpečiť jednoduchší postup pri získaní maďarského občianstva pre Maďarov žijúcich mimo Maďarska.
"Dôsledky, ktoré môže tento zákon priniesť pre slovensko-maďarské vzťahy, si nikto nevie ani predstaviť. Naozaj si myslím, že je čas, keď by sa mal ktokoľvek prestať usmievať v tejto veci," povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.
Slovenská strana už pripravuje oficiálne podanie pre vysokého predstaviteľa OBSE pre národnostné menšiny, avizoval premiér. "Ja budem automaticky informovať listom predsedu Európskej komisie. Rovnako sa musím obrátiť aj na prezidenta Európskej rady, pretože situácia je mimoriadne komplikovaná a vážna," povedal. Fico tiež oznámil, že jednotliví členovia Bezpečnostnej rady dostali úlohy pre svoje rezorty, o ktorých však hovoriť nemôže.
Po prijatí zákona okamžité protiopatrenia
"Začína sa veľmi dôkladný monitoring situácie, rovnako sa robí veľmi dôkladná analýza bezpečnostných predpisov, pretože pokiaľ sa bude aplikovať zákon o dvojakom občianstve v praxi, tak ten, kto bude chcieť požiadať o maďarské občianstvo, bude musieť skladať sľub alebo prísahu. A v tomto sľube sa konštatuje, že vlasťou takéhoto občana je Maďarsko, že bude plniť zákony, všetky povinnosti, ktoré mu vyplývajú z občianstva v Maďarskej republike. To sú jednoducho šialené veci," povedal Fico.
Avizoval, že Bezpečnostná rada SR sa môže v krátkom čase stretnúť opäť, podľa vývoja situácie. "Budeme podrobne sledovať, ako o tom budú rokovať," vyhlásil Fico. Zdôraznil, že ak bude v Maďarsku návrh prijatý, slovenská národná rada okamžite prijme protiopatrenia. "Sme pripravení na veľmi tvrdý protiúder," vyhlásil. Ako Fico informoval, slovenská vláda už diskutovala aj o prvých legislatívnych zámeroch. "Dávame však prednosť vysvetľovaniu a konzultovaniu, čo malo Maďarsko urobiť ako prvé pred predložením novely zákona," uviedol.
Podľa Fica je maďarská novela zásahom do vnútorných vecí Slovenska. "Je to čosi nevídané, že niekto jednostranne chce prenášať štátne občianstvo na územie iných štátov. Slovenská republika musí v danej veci konať," povedal.
Slovensko chce o dvojakom občianstve s Maďarskom rokovať
Slovensko chce s Maďarskom rokovať o plánoch Budapešti zmierniť podmienky na udelenie dvojakého občianstva. Slovenský parlament však bude zároveň pripravený na prijímanie prípadných protiopatrení, vyhlásil dnes po rokovaní bezpečnostnej rady štátu premiér Robert Fico (Smer-SD).
O zmenách v získavaní občianstva začal rokovať novo ustanovený maďarský parlament v pondelok. Slovenská vláda už južnému susedovi vyčítala, že postupuje bez konzultácií s Bratislavou.
Slovensko podľa Fica požiada Maďarsko o zvolanie zmiešanej slovensko-maďarskej komisie. V prípade, že Maďarsko na stretnutie komisie nepristúpi, Slovensko bude ďalej pokračovať v diplomatickom úsilí. Fico pripustil, že krajina bude možno iniciovať aj stretnutia "na najvyššej úrovni".
Paška pre maďarský zákon zrušil slávnostnú schôdzu parlamentu
Slávnostná schôdza parlamentu, ktorou mali v stredu poslanci ukončiť štvorročné volebné obdobie, nebude. Novinárom to dnes povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Slávnosť zrušil na jeho žiadosť šéf Národnej rady Pavol Paška (Smer-SD). Dôvodom sú plány Budapešti uľahčiť zahraničným Maďarom možnosť získať maďarské občianstvo. Slovenský parlament musí byť podľa Fica pripravený na prijímanie protiopatrení.
"Je potrebné držať Národnú radu stále v stave a schopnosti prijať kedykoľvek adekvátne zákonné opatrenia," vyhlásil Fico po dnešnom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zrušenie schôdze potvrdil aj hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško.
Bývalý šéf parlamentu a súčasný predseda poslaneckého klubu opozičného KDH Pavol Hrušovský v tom, že Paška schôdzu zrušil, problém nevidí. Kritizoval však, že parlament vraj nie je o vývoji v slovensko-maďarských vzťahoch dostatočne informovaný. "Tu sa pohŕda zastupiteľskou demokraciou," tvrdil ČTK.
Dodal, že na prípadnom pracovnom rokovaní o protiopatreniach sa však klub poslancov hnutia zrejme zúčastní. "Ak bude vážny dôvod (...), tak sa KDH zúčastní rokovania," dodal Hrušovský.
Termín novej slávnostnej schôdze je nejasný. O zložení nového parlamentu rozhodnú voliči 12. júna, o hlasy voličov bude súťažiť 18 strán.
Orbán: Nenecháme sa vyprovokovať
Maďarsko sa nenechá vyprovokovať Slovenskom. Na margo ostrých slovenských reakcií na maďarský návrh zákona o dvojakom občianstve to podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI dnes vyhlásil v Budapešti dezignovaný maďarský premiér Viktor Orbán.
Je celkom zrejmé, že národné strany pred blížiacimi sa voľbami na Slovensku priebežne provokujú a budú provokovať Maďarsko. My sa však nenecháme vyprovokovať, zdôraznil Orbán.
Budúci premiér oznámil, že po prevzatí moci povedie jeho prvá zahraničná cesta do Poľska.
Belousová: So sťažnosťami strácame čas
Rozhodnutie predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) na základe výsledkov dnešného rokovania Bezpečnostnej rady (BR) SR zrušiť stredajšiu slávnostnú schôdzu Národnej rady (NR) SR a ponechať ju tak v pohotovosti pre prípad potreby rýchlo prijať legislatívne kroky bolo správne. "Ale ostatné opatrenia navrhované BR SR považujem za stratu času," povedala pre TASR prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Belousovová.
Dodala, že ak by Maďari chceli a vážili si Slovensko ako partnera a suseda, tak by taký krok, ako je prijatie dvojakého občianstva, konzultovali so Slovenskom vopred. "Nebude ich to zaujímať," reagovala na otázku, či môžu postoj maďarskej strany zmeniť prípadné apely vysokého komisára OBSE pre menšiny Knuta Vollebaeka alebo predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.
Európska únia podľa nej prejavila neschopnosť riešiť problémy tohto typu a nepredpokladá, že by Maďarov presvedčila OBSE. "My by sme mali zvolať NR SR a prijať legislatívnu normu, ktorá zabráni, aby sa maďarský zákon uplatňoval na území Slovenska," vyhlásila s dodatkom, že SNS stále podporuje myšlienku zrušenia možnosti dvojakého občianstva v SR.
SDKÚ: Sme radi, že vláda pochopila silu diplomacie
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš vníma pozitívne, že premiér Robert Fico (Smer-SD) po počiatočných hystériách a kričaní cez Dunaj pre maďarský zákon o dvojakom občianstve dnes pristúpil k diplomatickej ceste. Tú totiž považuje Janiš za oveľa lepšiu a istejšiu pre Slovensko.
"Sme radi, že aj naša vláda pochopila, že diplomacia je veľmi silná a začína preto robiť diplomatické kroky," uviedol pre TASR opozičný poslanec NR SR. Reagoval tak na dnešné zasadnutie Bezpečnostnej rady SR, po ktorom šéf kabinetu vyhlásil, že Slovensko využije všetko diplomatické úsilie a štandardné postupy. Pokiaľ nebudú účinné, v tom prípade prijme NR SR protiopatrenia. "Dávame prednosť konzultáciám a diplomatickému postupu," upozornil Robert Fico.
Janiš zároveň informoval, že predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a stranícka volebná líderka Iveta Radičová dnes na túto tému v Bruseli rokujú so šéfom Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfriedom Martensom. "Chceme, aby rovnako ako pri krajanskom zákone zvíťazila slovenská diplomacia a tlak na Maďarsko. Netreba zaťažovať verejnú mienku, robiť hystériu, ale tento diplomatický súboj s maďarskou stranou vyhrať tak, aby na Slovensku tento zákon po jeho prípadnom schválení neplatil," dodal Janiš.
Csáky: Paška sa chcel vyhnúť fiasku
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška zrušil stredajšiu slávnostnú schôdzu parlamentu, aby sa vyhol fiasku, že na ňu opozícia nepríde. Pre TASR to ako reakciu na krok šéfa zákonodarného zboru uviedol líder SMK Pál Csáky.
Podľa neho nemá Paškovo rozhodnutie nič spoločné s dnešným stretnutím Bezpečnostnej rady (BR) SR. SDKÚ-DS, KDH a SMK už od minulého týždňa uvažovali nad tým, že sa na nej nezúčastnia pre nie celkom civilizovaný prístup vládnej koalície k dialógu na pôde parlamentu. Csáky priblížil, že definitívne rozhodnutie malo padnúť dnes poobede. "Bola vysoká pravdepodobnosť, že by sa jej nezúčastnili. Paška chcel preto predísť tomuto škandálu," domnieva sa.
Zvolanie BR SR pre maďarský zákon o dvojakom občianstve označil za omyl a diletantský krok. Prijateľným dôvodom by bolo iba riešenie povodňovej situácie v niektorých častiach Slovenska.
Poznamenal, že premiér Robert Fico narazil na betónovú stenu, keďže nenašiel na medzinárodnej pôde podporu v hystérii proti Maďarsku. "Teraz hľadá východisko z tejto situácie. Predsedovi vlády došlo, že netreba hysterizovať spoločnosť, ale treba rokovať," konštatoval s tým, že nie je férové, aby niekto túto situáciu zneužíval na predvolebný súboj.
Csáky súhlasí so zvolaním zmiešanej slovensko-maďarskej komisie, vyslovil však pochybnosti nad tým, či príde k ďalším obojstranným politickým rokovaniam. Poukázal totiž na nevpustenie prezidenta Lászlóa Sólyoma na územie SR, ako aj neplnenie minuloročného 11-bodového vyhlásenia premiérov Gordona Bajnaia a Roberta Fica zo Szécsényi. "Bol by som prekvapený, keby dezignovaný premiér Viktor Orbán zasadol k rokovaciemu stolu po tom všetkom, čo sa udialo s Robertom Ficom," podčiarkol Csáky.
Premiér podľa SMK ďalej hrá maďarskou kartou
Vládne strany a premiér Robert Fico podľa predsedu parlamentného poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa naďalej hrajú v predvolebnej kampani maďarskou kartou. Reagoval tak na rozhodnutie predsedu národnej rady Pavla Pašku zrušiť slávnostné rokovanie parlamentu k ukončeniu volebného obdobia naplánované na stredu. Pašku o to požiadal predseda vlády s odôvodnením, aby národná rada zostala akcieschopná a poslanci vedeli reagovať na prípadné schválenie novely zákona o dvojakom občianstve v maďarskom parlamente.
Bárdos považuje Paškovo rozhodnutie za účelové. Podľa neho vychádza z dominancie Smeru-SD, ktorý aj takýmto spôsobom udržuje maďarskú kartu v predvolebnom boji. "Chcú hrať ďalej maďarskou kartou, aby premiér nemusel hovoriť o Grécku a ďalších kauzách," konštatoval.
Aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár si myslí, že ide o rozhodnutie zapadajúce do Ficovej politiky odpútavania pozornosti od skutočných problémov Slovenska. Tému dvojakého občianstva podľa neho bude slovenský premiér držať v obehu až do volieb. Namiesto toho by však mal ľuďom vysvetliť, čo bude mať Slovensko z 800-miliónovej pôžičky Grécku.
Rafaj ocenil Ficov pragmatizmus
Za pragmatický označil postup premiéra a Pašku predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Posunutie schôdze ukončujúcej volebné obdobie očakávali, keďže národná rada sa asi nevyhne ďalším zasadnutiam. "Ochrana národnoštátnych záujmov a prijatie účinných legislatívnych opatrení majú väčšiu prioritu ako formálne slávnostné rokovanie," povedal. Slotovci zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze ku krokom Maďarskej republiky. Podľa Rafaja sa budú snažiť zlúčiť sily so zámerom vlády prijať v pléne odvetné opatrenia v prípade schválenia novely maďarským parlamentom.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš si myslí, že odložením slávnostnej schôdze sa vytvoril priestor na reakciu slovenského parlamentu, bolo by nelogické, keby poslanci formálne ukončili funkčné obdobie a potom prijímali ďalšiu legislatívu.
Poslanec za ĽS-HZDS Ján Kovarčík počínania premiéra i šéfa NR SR schvaľuje, podľa neho parlament musí zostať akcieschopný. Postup vlády považuje Kovarčík za relevantný, podľa neho sa zatiaľ Ficovi nedá vyčítať jediný krok, ktorý v tejto záležitosti urobil.
Lajčák: Na novelu negatívne reaguje aj zahraničie
Novela zákona o dvojakom štátnom občianstve, ktorú sa chystá prijať nový maďarský parlament, vyvoláva negatívne reakcie nielen na Slovensku. "Máme viacero signálov o tom, že toto opatrenie nového maďarského parlamentu sa stretáva s nepochopením, s rozpakmi, ale aj s otvorenou negatívnou reakciou," uviedol po dnešnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
V tejto súvislosti spomenul vyjadrenie amerického kongresmana Alcee L. Hastingsa, ktorý sa podľa Lajčáka "veľmi negatívne vyjadril smerom k týmto opatreniam a dokonca robí istú paralelu medzi situáciou, ktorá viedla k rusko-gruzínskej vojne".
Šéf slovenskej diplomacie v pondelok (17.5.) informoval o podstate problému veľvyslancov členských krajín EÚ a NATO. Udeľovaním občianstva takým spôsobom, o aký teraz usiluje MR, by sa podľa neho posilnila etnická identita na úkor štátnej. Taktiež sa vytvorí inštitucionálna väzba medzi MR a občanmi SR. "Zdôraznil som, že ten zákon našim občanom nič neponúka, a preto dôvod jeho pôsobenia smerom k Slovensku je politický," konštatoval Lajčák.
Veľvyslancov upozornil na výročie Trianonu
Veľvyslancov upozornil na blížiace sa 90. výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy, pričom sa ozývajú hlasy, ktoré spochybňujú povojnové usporiadanie v Európe. "Takéto prejavy sú v dnešnej dobe nesmierne nebezpečné. Ak by sa ich chytili niektoré regióny bývalého Sovietskeho zväzu alebo Juhoslávie, tak by to mohlo mať ďalekosiahle negatívne dôsledky pre stabilitu v Európe," upozornil. Ministerstvo dalo pokyn veľvyslancom SR v krajinách OBSE, aby informovali vlády v štátoch, kde sú akreditovaní.
Slovenský ambasádor Peter Weiss je už v Budapešti. Bratislava ho 12. mája ohľadom zákona povolala na konzultácie. Premiér Robert Fico potvrdil, že SR nie je v takej situácii, aby ho úplne stiahla z jeho postu. "My teraz potrebujeme veľvyslanca, aby sedel v Budapešti, aby tam pracoval a posielal kvalitné informácie. Teraz musíme bojovať na všetkých frontoch a nehrať sa na urazených. To nikomu nepomôže, teraz ide o Slovensko," podčiarkol.
Je toho názoru, že treba o nastolených otázkach hovoriť a konzultovať ich s maďarskou stranou. "Ak naše rozhovory nebudú viesť k žiadnym záverom, prijmeme tvrdé protiopatrenia," vyhlásil. Dodal, že SR odmieta spôsob, akým Maďarsko oznámilo prijatie novely, na druhej strane si ctí základnú slovensko-maďarskú zmluvu, a preto sa bude správať štandardne a európsky. "Postavíme teraz nejakú železnú stenu a budeme cez ňu hádzať granáty?" opýtal sa na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že Slovensko využije všetky diplomatické kanály na to, aby informovalo medzinárodnú verejnosť, v čom vidí riziká zákona o dvojakom občianstve.
Schmitt: Slovensko zareagovalo prehnane
Slovensko prehnane reagovalo na maďarský návrh zákona o dvojakom občianstve. Vyhlásil to dnes nový predseda maďarského parlamentu Pál Schmitt v maďarskej verejnoprávnej televízii Duna TV.
Aj na Slovensku sa prejavuje kríza, taký čas má človek sklon k tomu, aby hľadal vinníka. Na Slovensku je jednoznačné, že za všetko treba viniť Maďarov a táto tendencia blížiacimi sa voľbami silnie, povedal predseda parlamentu.
Vyhlásenie slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že v prípade prijatia dvojakého občianstva zbavia Maďarov slovenského občianstva, označil Schmitt za právny nezmysel. Dodal, že na Slovensku predsa žijú aj Česi tiež s dvojakým občianstvom.
V Európe je bežnou praxou, že silnú väzbu k materskej krajine znamenajú jazyk a občianstvo. Domnievam sa, že ide o prehnanú slovenskú reakciu, ktorá časom stíchne, konštatoval.
Zákon má platiť od budúceho roka
Zákonná predloha pravicovej strany Fidesz, víťaza aprílových volieb v Maďarsku, má umožniť získať zahraničným Maďarom občianstvo aj bez podmienky trvalého pobytu. Zmeny by mali podľa predstáv novej vlády prejsť schvaľovacím procesom do troch mesiacov. Fidesz už skôr spresnil, že zákon vstúpi v platnosť zrejme od 1. januára 2011.
Na Slovensku žije približne pol milióna ľudí maďarskej národnosti. Nový spor medzi Bratislavou a Budapešťou vyostril necelý mesiac pred slovenskými parlamentnými voľbami tradične komplikované slovensko-maďarské vzťahy.