SME

Študenti budú ďalej platiť

Školné za dve vysoké školy je podľa Ústavného súdu v poriadku.

Poplatkom za predĺženie štúdia sa poslucháči vysokých škôl nevyhnú.Poplatkom za predĺženie štúdia sa poslucháči vysokých škôl nevyhnú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BRATISLAVA. Vysokoškolská novela spred troch rokov je v súlade s ústavou, rozhodol dnes Ústavný súd. Nevyhovel podnetu 38 opozičných poslancov z mája 2008.

Poslanci vedení Tatianou Rosovou z SDKÚ namietali, že novela zaviedla školné pre študentov, ktorí študujú súčasne viacero študijných programov alebo na viacerých školách. Nepozdávalo sa im, že poplatky sa dotkli aj tých, ktorí boli na štúdium prijatí ešte pred účinnosťou novely. Ústavný súd v tom retroaktivitu nevidel. Pre Rosovú je to sklamaním. Jej pochybnosti o retroaktivite nerozptýlil súd ani svojím zdôvodnením.

SkryťVypnúť reklamu

Sudcovia tvrdia, že pred aj po prijatí novely stále platí, že každý má „nárok na absolvovanie jedného bezplatného vysokoškolského štúdia, čo je v súlade s možnosťami spoločnosti“. K zásahu do práva na vzdelanie teda nedošlo.

„Ukázalo sa, že tvrdenie opozičných poslancov, že došlo k diskriminácii študentov, bolo populistickou demagógiou,“ povedal autor zákona minister školstva Ján Mikolaj (SNS).

Chronológia snáh o spoplatnenie vysokých škôl

21. februára 2002 - Národná rada SR schválila pozmeňujúci návrh v zákone o vysokých školách č.38/1993 Z.z., na základe ktorého bude vysokoškolské štúdium v akejkoľvek forme na Slovensku bezplatné. Na hlasovaní sa zúčastnilo 119 poslancov, za návrh bolo 60, proti 32, hlasovania sa zdržalo 25 a dvaja nehlasovali. Návrh prešiel rozdielom jediného hlasu.

SkryťVypnúť reklamu

6. marca 2002- Prezident SR Rudolf Schuster podpísal novelu vysokoškolského zákona, ktorá vylučuje spoplatnenie akejkoľvek formy štúdia na verejnej vysokej škole.

21. augusta 2003 - Vládny kabinet schválil na svojom zasadnutí ďalšiu novelu zákona o vysokých školách, ktorá nezaviedla poplatky za štúdium.

6. novembra 2003 - Poslanci schválili novelu zákona o vysokých školách (VŠ), ktorá opäť nezaviedla poplatky za štúdium. Za prijatie zákona hlasovalo 77 poslancov, proti bolo sedem, zdržali sa 50 zo 134 prítomných.

18. marca 2005 - Poslanci sa začali na 41. schôdzi NR SR zaoberať návrhom zákona o študentských pôžičkách, ktorý predpokladal zavedenie poplatkov za štúdium na vysokých školách. Návrh zákona podal minister školstva SR Martin Fronc.

SkryťVypnúť reklamu

21. marca 2005 - Národná rada SR posunula do druhého čítania vládny návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý predpokladá čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia.

17. mája 2005 - Národná rada SR neschválila zákon o študentských pôžičkách, podľa ktorého mali vysokoškoláci platiť od nula do 26.000 korún ročne. Za spoplatnenie hlasovalo 62 zo 146 prítomných poslancov. Proti bolo 79, štyria sa zdržali a jeden nehlasoval. Vysokoškolské štúdium v SR zostalo naďalej bez poplatkov.

18. apríla 2007 - Vláda SR prerokovala a schválila novelu zákona o vysokých školách. Hlavnou zmenou pre študentov sa stalo spoplatnenie externého štúdia, pričom jeho výška nebola obmedzená a závisí výlučne od vedenia školy. Pokiaľ by novela vstúpila do platnosti od 1. septembra 2007, externisti by začali poplatky platiť od akademického roka 2008/2009.

SkryťVypnúť reklamu

2. novembra 2007 - Skupina 38 opozičných poslancov KDH, SDKÚ-DS a SMK sa podpísala pod podanie novely vysokoškolského zákona na Ústavný súd SR. Opozícia považovala zákon od samotného začiatku za protiústavný. Dôvodom bolo najmä spoplatnenie externistov a obmedzenie počtov prijatých externých študentov na súkromné vysoké školy.

5. novembra 2007 - Ústavný súd SR v Košiciach potvrdil, že prijal podanie skupiny 38 opozičných poslancov Národnej rady SR na novelu vysokoškolského zákona.

11. apríla 2008 - Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová oznámila, že poslanci parlamentu za SDKÚ-DS dajú podnet na Ústavný súd SR z dôvodu retroaktivity vysokoškolského zákona, ktorý bol schválený v roku 2007. Poslanci argumentovali tým, že nie je možné, aby sa podmienky študenta, ktorý bol na vysokú školu prijatý ešte pred schválením zákona, po jeho vstupe do platnosti zhoršili.

SkryťVypnúť reklamu

16. mája 2008 - Ústavnému súdu SR bol doručený návrh skupiny poslancov Národnej rady SR na začatie konania o súlade ustanovenia zákona o vysokých školách. Navrhovatelia odôvodnili návrh na začatie konania tým, že vo vzťahu k povinnosti odbornej praxe ako nevyhnutnej podmienky pre získanie prístupu k magisterskému vzdelaniu v zdravotníckych študijných odboroch vystavuje osoby, voči ktorým bude napadnuté ustanovenie uplatnené, priamemu zásahu do ich základných práv a ich znevýhodneniu k prístupu k základnému právu na vzdelanie. Ďalej uvádza, že pokiaľ ide o novovzniknutú povinnosť platiť školné, študenti, na ktorých sa táto povinnosť vzťahuje, sú pod bezprostrednou hrozbou vylúčenia zo štúdia, ak školné neuhradia do stanoveného termínu. Tým sa zabraňuje prístupu k vzdelaniu, dochádza k diskriminácii istej skupiny osôb.

SkryťVypnúť reklamu

18. júna 2008 - Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie návrh skupiny poslancov Národnej rady SR na posúdenie súladu novely zákona o vysokých školách z roku 2007 s Ústavou SR.

1. septembra 2008 - Do platnosti vošla novela vysokoškolského zákona, podľa ktorej externisti platia poplatky za štúdium v akademickom roku 2008/2009 prvýkrát.

30. septembra 2009 - Plénum Ústavného súdu SR na neverejnom zasadaní rozhodlo, že zákon o vysokých školách je v súlade s ústavou. Navrhovatelia namietali skutočnosť, že novela zákona o vysokých školách určuje limit prijatých uchádzačov na externú formu štúdia najviac takým počtom študentov, aký bol prijatý na dennú formu štúdia. Týmto ustanovením sa malo zasiahnuť do základného práva na slobodu podnikania, užívania majetku, ako aj do práva na vzdelanie. Externá forma štúdia, ako spoplatnená forma, sa stalo významným zdrojom príjmov pre vysoké školy. Toto ustanovenie teda malo podľa predkladateľov protiústavne zasiahnuť do príjmovej zložky tej-ktorej vysokej školy. Skupina poslancov tiež namietala vytvorenie dvoch kategórií študentov externej formy štúdia vysokých škôl, keďže každá vysoká škola mala právo vytvoriť spoplatnené aj nespoplatnené študijné programy. Ústavný súd rozhodol, že bude v tejto veci konať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

21. apríla 2010 - Rozhodnutie o spoplatnení vysokoškolského štúdia pre študentov, ktorí študujú externe, alebo prekročia štandardnú dĺžku štúdia, respektíve si robia už druhú vysokú školu, odložilo plénum Ústavného súdu SR pod vedením jeho predsedníčky Ivetty Macejkovej na máj 2010.

tasr

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu