Bratislava 9. mája (TASR) - Stopercentné plnenie predvolebných sľubov je možné žiadať azda iba v prípade stopercentnej účasti vo vláde. Povedal to dnes premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda na podujatí Jarné fórum - Summa summarum pred zástupcami akademickej, kultúrnej a podnikateľskej obce pri odpočte plnenia predvolebných sľubov Slovenskej demokratickej koalície, ku ktorým sa SDKÚ prihlásila.
Dzurinda zhodnotil každý z desiatich bodov Zmluvy SDK s občanmi SR z roku 1998. Najkontroverznejší bod - zvýšenie priemerného platu v národnom hospodárstve na dvojnásobok - sa podľa neho podarilo splniť na 40 percent, keďže priemerná mzda vzrástla z približne 10 tisíc korún v roku 1998 na viac ako 12 300 korún v súčasnosti. Dzurinda podotkol, že sľub vznikol úprimne a ekonomickí experti SDK predpokladali možnosť jeho naplnenia pri priaznivom vývoji. Bol to "priveľmi ambiciózny sľub", poznamenal predseda SDK i SDKÚ.
Sľub postaviť priemerne 14 tisíc bytov ročne sa podľa Dzurindu podarilo naplniť na 80 percent, keďže priemerne sa ročne postavilo 11 324 bytov. SDK sľúbila vytvoriť 150 tisíc pracovných miest a tak znížiť nezamestnanosť pod 10 percent. Za tri roky sa podarilo vytvoriť 184 tisíc pracovných miest, väčšina z nich však vznikla v rámci verejnoprospešných prác, uviedol Dzurinda a dodal, že celkovú nezamestnanosť sa nepodarilo znížiť aj kvôli nepriaznivému demografickému vývoju a následkom zlej privatizácie za predchádzajúcej vlády.
Sľub zvýšiť dôchodky na polovicu priemernej mzdy sa podarilo na 94 percent, keďže v súčasnosti priemerný dôchodok vo výške 5800 korún predstavuje 47 percent z priemerného platu. Dzurinda pozitívne zhodnotil plnenie sľubov znížiť daňové zaťaženie malých a stredných podnikateľov, znížiť dane pre fyzické osoby, predĺžiť poskytovanie rodičovského príspevku, odpolitizovať políciu spolu s uvoľnením jej rúk na účinný boj proti organizovanému zločinu a pomôcť úspešne integrovať Slovensko do Európskej únie (EÚ) a NATO.
SDK sľúbila i zvýšenie finančných prostriedkov na zdravotníctvo. V prípade objemu finančných prostriedkov sa SR dá porovnávať s krajinami EÚ, povedal Dzurinda. Dodal však, že "reformy v zdravotníctve neprebiehali ani v tomto volebnom období dosť rýchlo a s patričnou odvahou".
Dzurinda poznamenal, že niekedy má pocit, akoby spomenutú zmluvu predkladal občanom sám, a nie po jednomyseľnom schválení všetkými delegátmi kongresu SDK. Mnohí z kolegov si to nechcú pamätať, prevláda opozičná rétorika a snaha prekryť staré sľuby novými, poznamenal Dzurinda.
Na podujatí sa zúčastnili napríklad exprezident Michal Kováč, herci Ladislav Chudík, Stanislav Dančiak, spevák Pavol Hammel, neurológ Pavel Traubner, manažér Jozef Uhrík, bývalý rektor Univerzity Komenského Juraj Stern, lídri SDKÚ a ďalší.