BRATISLAVA. Štefan Nižňanský je vo funkcii dva roky. Záujem divákov o STV sa stráca, imidžu televízie nepomáhajú ani správy o stratovom hospodárení. V pondelok večer STV odvysielala Reportérov nezvyčajne len s jedinou a o to dlhšou reportážou Bez ladu a skladu.
„Tvorcovia monotematického vydania Reportérov divákom ozrejmia, prečo ešte dnes musí súčasné vedenie verejnoprávnej televízie prekonávať problémy a nástrahy svojich predchodcov," napísalo vedenie v avíze k relácii.
Predmetom kritiky bolo hromadné prepúšťanie, keď Rybníček prepustil okolo 1200 zamestnancov. V reportáži mali prevahu názory prepustených ľudí, ktorí samozrejme neboli spokojní. Tvorcovia oslovili Pavla Ruska a Milana Kňažka, bývalých riaditeľov súkromných televízií, aj predsedu vtedajšej rady, ktorá prepúšťanie schválila. Z reportáže jednoznačne vyznel negatívny vplyv šéfovania Rybníčka.
Najväčší priestor dostal prepustený kameraman Peter Tóth, ktorý spochybnil aj spôsob, akým získal Rybníček titul Manažér roka, bez toho, aby si to STV overila. Jediný opozičný názor mal v reportáži Miroslav Kollár, ktorý hovoril, že prepúšťanie bolo súčasťou projektu Rybníčka a aj to, že v roku 2002 boli potrebné rýchle kroky, „ktoré tu televíziu zachránili pred krachom".
Odpoveď na rozhovor v SME
Príspevky reportérov zvyčajne odhaľujú nejaké kauzy, aktuálne prípady, táto nemala aktualizačný moment. „Reláciu inšpirovalo siedme výročie oznámenia o hromadnom prepúšťaní v STV," povedal hovorca televízie Peter Susko. „Relácia bola zároveň odpoveďou na minuloročný rozhovor Rybníčka v denníku SME, pretože vedenie STV do dnešného dňa nedostalo priestor na odpoveď," uviedla reportáž redaktorka.
Jedným z hlavných kritikov v reportáži bol Nižňanský. „Vznikli veľké škody a dnes to vidíme v dnešnej STV, že nám chýbajú niektoré televízne profesie. Odišlo dosť veľa kvalitných ľudí môžem povedať, ktorí už do tej televízie nikdy naspäť neprídu, už ich nemôžme získať naspäť," povedal súčasný šéf STV.
Rybníček sa odmietol v reportáži vyjadriť. Ako povedal Rybníček pre SME, keď ho redaktorka kontaktovala začiatkom marca, prisľúbil, že sa s ňou stretne a vyjadrí sa. Podľa jeho informácií však medzitým zistil, že relácia bola na objednávku. Preto keď sa redaktorka ozvala po mesiaci, s rozhovorom nesúhlasil.
Reláciu hodnotí ako chabý pokus vedenia STV odvrátiť pozornosť koncesionárov-občanov od informácie, že televízia v roku 2009 vytvorila stratu 5,6 milióna eur aj napriek tomu, že v tom istom roku dostala od vlády dotácie 8,5 milióna eur. „Myslím si preto, že vláda aj verejnosť už stratili kontrolu nad hospodárením verejnoprávnej televízie," povedal Rybníček.
Zadanie prišlo zhora
Reláciu pripravila Lucia Ležovičová, ktorá v STV pracuje niekoľko týždňov. „Zadanie prišlo zhora a ja som ho urobila, ako som vedela," povedala pre SME. Kto ho zadal, nezisťovala. S výsledkom reportáže je spokojná. V relácii hodnotil Nižňanský svojho predchodcu, no redaktorka neoslovila nikoho s otázkou, aby zhodnotil aj súčasné šéfovanie Nižňanského.
Ležovičová si nemyslí, že reportáž bola v prospech Nižňanského. „Odznel v nej kritický názor Kollára, ktorý na adresu súčasného vedenia povedal, že diváci STV starnú napriek tomu, že televízia míňa stále viac a viac peňazí a posledné tri roky vyrába každý rok dlhy rádovo vo výške sto milión korún," povedala Ležovičová, ktorá predtým pracovala ako redaktorka a moderátorka rádia Okey - aj v čase, keď spravodajstvu Okey šéfoval Nižňanský.
Na otázku, kto z vedenia zadal urobiť reportáž, hovorca priamo neodpovedal. „Pokiaľ ide o zadanie, bola to téma ako ktorákoľvek iná, navyše s občianskym podtónom a naliehavosťou, predovšetkým z hľadiska dopadu hromadného prepúšťania na likvidáciu niektorých unikátnych a prepotrebných profesií v Slovenskej televízii," povedal Susko.
„Ja by som takú reláciu nerobil, ak áno, postavil by som ju len na ekonomických faktoch," povedal bývalý člen rady STV Peter Malec, ktorý zažil oboch riaditeľov.

Beata
Balogová
