BRATISLAVA. Praktická výhoda dvojakého občianstva? Žiadna, veď obe krajiny sú členmi Európskej únie aj Schengenu, zhodujú sa predstavitelia maďarskej menšiny. Čo môže pol miliónu slovenských občanov maďarskej národnosti priniesť dvojaké občianstvo navrhované novou vládou v Budapešti? Niektorým Maďarom pocit posilnenia národnej identity.
Novelu zákona, ktorá dáva možnosť aj našim občanom hovoriacim po maďarsky a s maďarskými predkami získať maďarské štátne občianstvo bez pobytu na území Maďarska, predložili do maďarského parlamentu v pondelok.
„Je rozdiel medzi Maďarmi v Srbsku a u nás, Srbsko nie je v Európskej únii. Pre nich by z toho vyplývali výrazné výhody, u nás je výhoda skôr v morálnej rovine pre tých, ktorí by si to občianstvo želali,“ hovorí politológ László Öllős. Zdravotné a sociálne zabezpečenie a s nimi spojené výhody môže mať len občan, ktorý v krajine žije. Na tomto princípe stojí európska legislatíva.
Politológ nepredpokladá, že o maďarské občianstvo bude taký veľký záujem ako o preukazy zahraničného Maďara. O ten podľa webovej stránky Zväzu pre spoločného ciele do 1. mája 2010 požiadalo viac ako 120–tisíc osôb. Preukaz má aj šéf Mostu-Hídu Béla Bugár. „Ani raz som ho nevyužil a väčšina tiež nie – mali preukaz a tým sa to skončilo.“
Krajanský preukaz dáva viac
Krajanský preukaz zahraničným Maďarom poskytuje oveľa zaujímavejšie výhody – cestovanie v Maďarsku niekoľkokrát do roka zadarmo či za výrazne nižšie cestovné, voľné vstupy do múzeí, výhody pre tých, čo tam študujú či navštevujú knižnice.
Bugár si preto myslí, že ani maďarské občianstvo by pre neho veľký význam nemalo, počkať si však chce na definitívne znenie zákona, ktorý prijme maďarský parlament. Ešte v roku 2005 Bugár za dvojaké občianstvo pre krajanov loboval u vtedajšieho maďarského prezidenta Ferenca Mádla.
Stalo sa tak po neúspešnom referende v roku 2004, kde síce väčšina Maďarov hlasovala za dvojaké občianstvo, no na referende sa ich zúčastnilo len 19 percent. V prospech dvojakého občianstva sa vyjadroval aj Miklós Duray, podpredseda SMK. Podpredseda strany Gyula Bárdos sa včera k zákonu nechcel vyjadriť, kým nepozná definitívnu podobu.
Kálmán Petőcz z Fórum Inštitútu hovorí, že hoci Fidesz zamýšľa zákonom posilniť identitu Maďarov v susedných štátoch, jeho dôsledky môžu mať opačný efekt. „Skôr to môže mať negatívny vplyv na politiku identity zahraničných Maďarov, lebo ich to bude nabádať, aby opustili domovský štát a presťahovali sa do Maďarska. Až maďarské občianstvo uplatňované na území Maďarska môže mať totiž výhody.“
Hrozí im strata občianstva
Z pohľadu bežných ľudí má podľa bývalého diplomata výhody krajanský a nie občiansky preukaz, aj keď by rád vedel, ako zákon upraví vzťah k tým krajanom s preukazmi, ktorí prijmú maďarské občianstvo. To, či budú mať ďalej lacnejšie cestovanie, novela zákona o občianstve nerieši.
O výhodách zákona zatiaľ neuvažoval ani podpredseda Csemadoku Rudolf Mézes. Podľa neho si každý musí zvážiť, či by mu výhody z maďarského občianstva stáli za stratu slovenského, keďže o právnej úprave, ktorá by to umožňovala, uvažuje slovenská vláda.
Premiér: A už sa neusmievajme
Slovensko žiada pre zákon o dvojakom občianstve Budapešť o dialóg.
BRATISLAVA. Je čas prestať sa usmievať. Tak včera reagoval na návrh maďarského zákona o dvojakom občianstve premiér Robert Fico. Zvolal Bezpečnostnú radu štátu a zopakoval, že zákon je bezpečnostné riziko pre Slovensko. Ministra zahraničia Miroslava Lajčáka poveril, aby okamžite zvolal bilaterálne rokovanie zmiešanej slovensko-maďarskej komisie. Minister ešte včera popoludní odpoveď z Budapešti nemal.
„Maďarsko pristúpi k dialógu, je len otázkou, v ktorej fáze si nová politická sila uvedomí, že dialóg nemá alternatívu,“ komentoval Lajčák vyjadrenie budúceho maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten kroky slovenskej strany opäť označil za provokácie, na ktoré „netreba skočiť“.
Ak Maďarsko so zasadnutím komisie súhlasiť nebude, nasledovať má podľa Fica stretnutie ministrov zahraničných vecí , či dokonca premiérov. Orbán však včera hovoril, že sa stretne až s predstaviteľmi novej slovenskej vlády. Čakať s predložením zákona do konca volebnej kampane na Slovensku by bolo podľa neho pokrytecké, na rétorike našej vlády by to podľa neho nič nezmenilo.
Slovenský premiér Fico sa bude sťažovať na maďarský zákon na všetkých európskych adresách. Po rokovaní Bezpečnostnej rady zrušil na dnes plánovanú slávnostnú schôdzu parlamentu, ktorá mala ukončiť legislatívne obdobie, predseda Národnej rady Pavol Paška. „Je potrebné Národnú radu držať v stave schopnosti prijať kedykoľvek adekvátne zákonné opatrenia, ktoré by vláda navrhla, pokiaľ bude tento návrh zákona schválený v maďarskom parlamente,“ vysvetlil Fico.
K dvojakému občianstvu včera mimoriadne zasadal zahraničný výbor parlamentu. Hoci premiér zvolávanie mimoriadnej schôdze odmietol, poslanci výboru sa zhodli, že ju treba zvolať čím skôr.
„Nečakajme a zvolajme rokovanie parlamentu bez ohľadu na legislatívnu iniciatívu. Nech vláda čím skôr predloží návrh zákona, ktorý prijmeme ako protiopatrenie,“ vyzýval včera Pavol Hrušovský z KDH.
Za vhodné protiopatrenie považuje zákon, ktorý by znemožnil našim občanom dvojaké občianstvo. Predseda výboru dostal za úlohu skontaktovať nového maďarského partnera a tlmočiť mu uznesenie výboru, ktorý zákon o dvojakom občianstve rázne odmietol.
(mk,pm)

Beata
Balogová
