SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:25

Fico peniaze sponzorov obchádza

KDH vo štvrtok podá na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie. Spolu s SDKÚ vyzvali Fica, aby odstúpil z funkcie.

Premiér sa vyhýba odpovediam na otázku, či pre Smer tiež vybavovali milióny od sponzorov.Premiér sa vyhýba odpovediam na otázku, či pre Smer tiež vybavovali milióny od sponzorov. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Niektorí poslanci Smeru ani netušia, že ich strana čelí podozreniam z nekalého financovania.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico ani v stredu nevysvetlil, kde zobral Smer peniaze na veľkolepú kampaň v roku 2002. Zo slov bývalého poslanca Smeru Bohumila Hanzela vyplýva, že stála 284 miliónov korún, okolo sto miliónov mal zohnať Fico.

Fico zatiaľ nebol schopný brániť sa, všimol si Lukáš Fila

Premiér na konkrétne otázky nereagoval, povedal, že ide o „bludy". Hanzela spochybňoval aj tým, že nie je zakladateľom Smeru. Podľa dokumentu z decembra 1999 mu sám oznámil, že sa stal zakladajúcim členom.
„Môžete si prejsť všetky finančné správy. Financovanie strany je absolútne v poriadku," tvrdí Fico. V oficiálnej výročnej správe vykázal Smer v roku 2002 na voľby 10,6 milióna korún.

Hanzel tiež povedal, že podnikateľ Ľubomír Blaško daroval strane 32 miliónov korún cez priateľa a člena Smeru Drahomíra Miháleka. „Videl som aj kópiu zmluvy medzi Ficom a piatimi sponzormi. Ide o veľké peniaze a miesta na kandidátke," tvrdí Hanzel, ktorý je pripravený svedčiť na súde. Ani na tieto výroky Smer v stredu nereagoval.

Ešte v pondelok bol podľa Fica Hanzel politický skrachovanec, včera mu ho už bolo „trošku ľúto".Hoci na denníky SME a Nový Čas chce Smer pre zverejnenie zmluvy o 32-miliónovom sponzorskom dare od podnikateľa Ľubomíra Blaška podať trestné oznámenie, v prípade zakladajúceho člena strany Bohumila Hanzela tak urobiť nemieni.

Fico: Neperieme peniaze

„Nemáme problém so švajčiarskymi účtami ani s praním špinavých peňazí ako iné strany," tvrdí Fico. Na konkrétne otázky o sponzoroch, ktorí mali strane darovať desiatky miliónov, však neodpovedal.

Otázky bez odpovede Smeru
1. Dohodli ste sa pred voľbami 2002 s vplyvným podnikateľom, že daruje Smeru približne 100 miliónov korún?
2. Podpísali ste s ním zmluvu,
z ktorej vyplýva, že päť sponzorov dostane za peniaze pre stranu miesta na kandidátke ?
3. Bohumil Hanzel tvrdí, že podnikateľ Ľubomír Blaško daroval strane 32 miliónov korún cez Drahomíra Miháleka. Stretli ste sa 25. októbra 2000 s Hanzelom a Mihálekom v bratislavskej reštaurácii Jasmín?
4. Rokovali ste s Mihálekom
o peniazoch pre stranu?
5. Mihálek potvrdil, že minimálne dvakrát ste sa spolu s Fedorom Flašíkom stretli aj s Blaškom. Rokovali ste s ním o peniazoch pre stranu?

Sponzori podľa Hanzela darovali Smeru v rokoch 2000 až 2002 približne 60 miliónov korún. V tejto sume sú zahrnuté aj peniaze, ktoré mal dať strane Blaško cez svojho priateľa a člena Smeru Drahomíra Miháleka.

Ten potvrdil, že sa s Blaškom, Ficom a Flašíkom viackrát stretol. „Mihálek mi povedal, že nosil 500-tisíc mesačne," tvrdí Hanzel, ktorý s Mihálekom rokoval o peniazoch pre stranu. Na stretnutí mal byť aj Fico.

Zmluva s diablom

Peniaze pre stranu zháňal aj Fico, povedal Hanzel. Cez vplyvného podnikateľa mal zabezpečiť približne sto miliónov korún. „Videl som aj kópiu zmluvy medzi Ficom a skupinou piatich sponzorov.

Ide o veľké peniaze a konkrétne miesta na kandidátke Smeru. Týmto krokom sa upísal diablovi," tvrdí Hanzel, ktorý je pripravený svedčiť aj na súde.

Premiér stále nevysvetlil ani to, odkiaľ zobrala strana peniaze na kampaň v roku 2002. Hanzel hovorí, že stála 284 miliónov korún. „Fico to vždy odklonil tak, aby išlo cez účtovníctvo len to, čo je nevyhnutné."

V oficiálnej výročnej správe vykázal Smer na volebné výdavky len 10,6 milióna korún. „Financovanie strany je od jej vzniku absolútne v poriadku," tvrdí Fico.

Hanzela spochybňuje aj tým, že „nikdy nebol zakladajúcim členom strany Smer". V dokumente z 11. decembra 1999 mu pritom oznámil, že sa stal zakladajúcim členom strany.

List Roberta Fica Bohumilovi Hanzelovi o udelení štatútu zakladajúceho člena strany

zakladajuci_res.jpg

List Fica Hanzelovi na stiahnutie (pdf)

„Prečo začal hovoriť 25 dní pred voľbami? Pán Hanzel je veľmi úzko napojený na SDKÚ, je to osobný priateľ pána Horta," tvrdí Fico. Podnikateľ a exposlanec Smeru Hanzel včera na jeho slová nereagoval.

V Smere mnohí ani netušia

„Členom strany som od roku 2005. O niektorých veciach treba diskutovať s tými, čo môžu niečo vedieť," povedal o Hanzelových obvineniach podpredseda Smeru Vladimír Maňka. „Kandidoval som na významné posty. Nikto odo mňa nikdy nechcel nič podpísať, ani som o tom nepočul."

Bratislavský šéf Smeru Martin Glváč, ktorý podnikal s Flašíkom, hovorí, že zmluva medzi Blaškom a Flašíkom o peniazoch pre stranu - výmenou za miesta na kandidátke - je falzifikát. „Mám informácie, že tá zmluva je podvrh a že o tom viete aj vy. Pán Flašík sa k tomu aj tak vyjadril a ja to aj tak beriem."

Poslankyňa Smeru Darina Gabániová vôbec netuší, o čo v kauze ide. „Neviem vám k tomu nič povedať, lebo som to nečítala." O podozreniach z nekalého financovania strany nič nevie ani europoslanec Boris Zala. „Som v Štrasburgu v pléne. Zaoberám sa problematikou postavenia eura, finančnej krízy a otázok mechanizmu, ako má fungovať financovanie v rámci EÚ."

Smer čelí podozreniu z trestného činu

Kauzu financovania Smeru preverí generálna prokuratúra. Trestné oznámenie vo štvrtok podá KDH.

Trestný čin zneužitia právomocí verejného činiteľa, korupcie a krátenia daní. Také podozrenia vyvoláva zmluva, na ktorej by mal byť podpísaný podnikateľ Ľubomír Blaško (už zomrel) a šéf volebnej kampane Smeru v roku 2002 Fedor Flašík.

,,Je dôvod, aby sa vo veci začalo vyšetrovanie. Zmluva popiera základné princípy demokracie," myslí si právnik Pavel Nechala. Ak si sponzor kupoval miesta na kandidátke politickej strany, mohlo by podľa neho ísť o korupciu a zneužitie právomocí. Nechala si myslí, že polícia by mala začať konať sama. ,,Nepotrebuje na to trestné oznámenie, môže začať konať tak, ako to urobila pri iných kauzách," uviedol Nechala.

V prípade podozrenia z prania špinavých peňazí SDKÚ, ktoré zverejnil premiér Robert Fico, konal generálny prokurátor Dobroslav Trnka (na snímke) sám. Teraz čaká na trestné oznámenie. ,,Prokuratúra v rámci predvolebnej kampane nebude a ani nie je do toho boja zaťahovaná," vyhlásil Trnka. Celá vec je podľa neho len súčasťou politického folklóru.

Zároveň vyzval bývalého člena Smeru Bohumila Hanzela, ktorý pre SME hovoril o nečistých praktikách, aby prišiel vypovedať. ,,Dvere na špeciálnej prokuratúre má od rána do večera otvorené," povedal Trnka.

Trestné oznámenie sa chystá podať KDH. Nepriznaním daru od podnikateľa Blaška sa mala strana podľa lídra KDH Jána Figeľa dopustiť aj krátenia daní. Predseda kresťanských demokratov včera Smer vyzval, aby prestal zahladzovať dôkazy a vysvetlil financovanie. ,,Ako môže byť politická súťaž korektná a vyvážená, ak sa v nej využívajú nezákonné prostriedky stranou Smer?" Napriek kauze ani včera nevylúčil povolebnú spoluprácu so Smerom.

Líderka SDKÚ Iveta Radičová zasa povedala, že Robert Fico po zverejnení vážnych podozrení, že na Slovensku vládnu mecenáši Smeru, stratil mandát. ,,Zmena je na dosah," vyhlásila. Voliči podľa nej vo voľbách budú rozhodovať akoby v referende, či budú vládnuť na Slovensku súkromníci.
Zuzana Petková

Skrytého darcu preveria poslanci

Prípad darcu, ktorého zverejnil na svojej stránke prešovský Smer, začne riešiť finančný výbor.

Problémom sponzora Smeru, ktorého strana zverejnila na stránke prešovskej organizácie, sa začne zaoberať finančný výbor parlamentu, ktorý dohliada na financovanie strán. „Dám určite podnet na vyšetrenie na konkrétnu politickú stranu,“ povedal šéf výboru Jozef Burian (Smer).

Jeho strana bude musieť vysvetliť, prečo bola stavebná firma Movyrob na ich stránke medzi sponzormi, ale nie vo finančných správach strany.

Majiteľ Movyrobu Miroslav Mularčík najprv SME povedal, že strane peniaze dal. Neskôr to poprel a včera poslal stanovisko, že jediné, čo urobil, „boli dary do tomboly“, ktoré nepovažuje za dary pre politickú stranu.
Krajský šéf Smeru v Prešove Stanislav Kubánek tvrdil, že sa Movyrob ocitol medzi sponzormi po chybe „grafika“. Stranu vraj nikdy neplatili.

Podnet na výbor dala Aliancia Fair–play po tom, ako na prípad upozornilo SME. Aliancia si myslí, že v tomto prípade mohol byť porušený zákon o politických stranách.
knm
J&T v Joj stopla reportáž

Súkromná televízia v spravodajstve neodvysielala príspevok na žiadosť majiteľa.

BRATISLAVA. Spolumajiteľ J&T Ivan Jakabovič zastavil reportáž v televízii Joj o podozrivom financovaní strany Smer. Redaktorka Jana Krescanko Dibáková (na snímke) preto zvažuje, že dá v televízii výpoveď. Rozmyslieť si to chce do konca týždňa. Reportáž čakala na odvysielanie od pondelka.

J&T tvrdí, že Jakabovič len tlmočil vedeniu Joj žiadosť zastaviť reportáž od majiteľa televízie Petra Korbačku. Jakabovič to urobil, lebo bol práve v Joj na rokovaní o financovaní televízie.

Korbačka odôvodňuje zastavenie tým, že Ľubomír Blaško, ktorý mal Smer sponzorovať, bol jeho priateľ a z úcty k nemu nechcel, „aby sa jeho meno vláčilo po médiách, keď už je po smrti a nemôže sa brániť". Reportérka hovorí, že ponúkala kompromisné riešenie, vynechať Blaškove meno, ale vedenie nesúhlasilo. Televízia to nekomentovala.

J&T odmieta, že by zastavením príspevku chcela chrániť Smer, za ktorého vlády sa finančná skupina dostala k viacerým lukratívnym zákazkam. „Rozumiem, že táto konštrukcia sa tri týždne pred voľbami natíska, v tomto prípade ide vyložene o ľudský rozmer," tvrdí hovorca J&T Maroš Sýkora.

J&T aj televízia sa obhajujú tým, že už v sobotu o prípade v skratke informovali. Vedenie Joj Krescanko Dibákovú označilo za jednu z najlepších reportérok a nevidia dôvod, aby v televízii už ďalej nepracovala. Podľa reportérky doteraz do jej práce nikdy nikto nezasahoval.

Licenčná rada sa prípadom zaoberať nebude, keďže môže riešiť len príspevky, ktoré boli odvysielané, povedal jej predseda Miloš Mistrík. Televízie Markíza, STV a TA3 sa v spravodajstve téme venovali prvýkrátv stredu.
Monika Tódová
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 038
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 21 013
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 135
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 050
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 797
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 932
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 672
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 111
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 943
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Strana SMER-SD

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošné testovanie si vyžiada tisíce ľudí. Kde ich vziať?

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo ďalších šesť úmrtí, zomrel aj lekár z Oravy (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 30 695. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Ilustračné foto.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo ďalších šesť úmrtí, zomrel aj lekár z Oravy (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 30 695. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Hrubala: Chápem, prečo sa sudcovia z kauzy Kuciak nepostavili pred verejnosť

Predseda Špecializovaného trestného súdu nikdy nebol v penzióne svojho predchodcu.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Jan Hrubala.

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.