BRATISLAVA. Do nemocníc sa síce z verejných financií dostalo viac peňazí, ale chýbal plán, ako situáciu v zdravotníctve zlepšovať. Na nedávnej konferencii však lekári a lekárnici v hlasovaní rozhodli, že najlepším ministrom spomedzi kandidátov politických strán by bol terajší minister Richard Raši (Smer-SD).
"Roky 2006 až 2010 boli premárnené roky," povedal Peter Pažitný z HPI. Sľuby z programového vyhlásenia vlády splnil kabinet asi len na tretinu a hoci napríklad chcel zvýšiť platby štátu za dôchodcov či deti na päť percent priemernej mzdy, doposiaľ sa tak nestalo. Zdravotníctvo tak v priebehu štyroch rokov prišlo podľa HPI asi o 333 miliónov eur. Tento rok by pritom z verejných zdrojov malo do nemocníc či na nákup liekov smerovať viac než tri miliardy eur.
Zrušenie poplatkov vraj uškodilo
Za nesprávne považuje HPI napríklad aj zrušenie poplatkov vo výške 20 korún (0,66 eura) a 50 korún (1,66 eura) za návštevu lekára a pobyt v nemocnici. Poplatky prispeli k poklesu návštev v ambulanciách, čím sa šetrili peniaze. Negatívne následky bude mať podľa analytikov HPI aj obmedzenie použitia zisku zdravotných poisťovní.
Akcionári súkromných poisťovní sa snažia odškodné za toto opatrenie získať prostredníctvom medzinárodnej arbitráže. Pozitívne inštitút hodnotil napríklad nový spôsob tvorby cien liekov, keď výslednú cenu na Slovensku určuje priemer šiestich najnižších cien liečiva v EÚ.
Predstavitelia vlády sa v minulosti bránili, že súkromné zdravotné poisťovne prostredníctvom možnosti tvoriť zisk odčerpávali peniaze, ktoré sa mali dostať k zdravotníkom. Zbytočným návštevám u lekára podľa ministerstva bránia takzvané výmenné lístky. Tie vystavujú všeobecní lekári pred návštevou špecialistov.
Ministerstvo analytikom neverí
Vyjadrenia analytikov Health Policy Institute (HPI) sú podľa ministerstva zdravotníctva politicky motivované za účelom nie hodnotiť, ale škodiť a zavádzať. Analytici dnes v Bratislave zverejnili hodnotenie zdravotnej politiky končiaceho sa volebného obdobia. Riaditeľ HPI Peter Pažitný tieto roky označil za premárnené obdobie, ktoré sa vyznačovalo nekonzistentnou a bezcieľnou zdravotnou politikou.
"Ministerstvo zdravotníctva vyjadrenia HPI považuje za vyjadrenia pseudoanalytikov, keďže ani jeden z predstaviteľov nepracoval v reálnom zdravotníckom zariadení. Ich hodnotenie je politicky motivované, keďže zároveň oficiálne pracujú ako členovia krízového tímu SDKÚ-DS," uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Absurdnosť ich tvrdení potvrdzuje podľa jej slov aj to, že kritizujú oddlženie nemocníc, pričom sami boli počas predchádzajúceho vedenia pri kreovaní Veriteľa a zároveň boli aj v jeho riadiacich orgánoch.
Ako vláda plní sľub zastaviť zadlžovanie nemocníc
Čo sľúbili: Väčšina nemocníc nedokáže plniť svoju úlohu a súčasne udržať chod zdravotníckeho zariadenia s vyrovnaným rozpočtom. Väčšina neustále vytvára dlh, a to nielen skrytý v podobe neobnovovania prístrojovej techniky, nemožnosti väčších opráv na budovách (...) ale aj otvorený dlh v podobe neuhradených faktúr za odobraté lieky, špeciálny zdravotný materiál či potraviny alebo teplo, vodu či ostatné energie.
Zdroj: Volebný program SNS
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najužitočnejších sľubov. Zastavanie rastu dlhu štátnych nemocníc by malo pozitívny dopad na verejné financie.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2006 až 2008 stúpol v zdravotníctve dlh po lehote splatnosti zo 186 mil. eur na 272 mil. eur. Najväčšia časť pripadá na dlh zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, medzi ktoré patria najmä veľké štátne nemocnice. Dlh týchto zariadení stúpol v rokoch 2006 až 2008 zo 66 mil. eur na 196 mil. eur. V roku 2008 sa nárast celkového dlhu spomalil, k čomu prispel vyšší objem verejných zdrojov a tiež rýchly rast ekonomiky. V roku 2010 začali dlhy nemocníc dokonca klesať, čo však bolo dôsledkom pôžičky na oddlženie vo výške 130 mil. eur, ktorú pre ne koncom roku 2009 vyčlenila vláda.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub vrátiť zdravotným poisťovniam verejnoprávny charakter, aby netvorili zisk
Čo sľúbili: Druhý krok, ktorý treba urobiť, je okamžite vrátiť zdravotné poisťovne do verejnoprávneho charakteru, aby sa tam netvoril zisk.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006
Vláda vráti Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni verejno-právny charakter.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Súkromné poisťovne sú efektívnejšie ako verejné, ktoré sa v minulosti zadlžovali a viedli pochybné účtovníctvo. Najlepším motívom k efektívnosti je totiž zisk vytváraný v konkurenčnom prostredí.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda síce nevrátila poisťovniam verejnoprávny charakter, prijala však opatrenia, ktoré prakticky znemožňujú voľné použitie zisku. Všetky zdravotné poisťovne sú naďalej akciovými spoločnosťami, zisk vytvorený od roku 2008 však už ich akcionári nemôžu použiť podľa vlastného rozhodnutia, ale len na úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvyšovať kvalitu a efektivitu v zdravotníctve
Čo sľúbili: Vláda zabezpečí zachovanie dostupnosti a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov... Súčasne podporí reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení (...) tak, aby došlo k účelnej špecializácii a tým rastu kvality a produktivity poskytovaných služieb.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Kvalita slovenského zdravotníctva sa v porovnaní s inými štátmi Európy v rokoch 2006 až 2009 zhoršila. Vyplýva to z každoročného medzinárodného hodnotenia kvality zdravotníckych systémov podľa švédskej mimovládnej organizácie Health Consumer Powerhouse. Slovensko sa v roku 2009 prepadlo o šesť priečok a obsadilo tak 28. miesto z 33 sledovaných štátov. Príčinou je najmä zaostávanie v elektronickej komunikácii a prenose dát (tzv. e-Health systém), ale aj zaostávanie vo výsledkoch liečby, v rovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti a vo výške neformálnych platieb lekárom.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub chrániť investície v zdravotníctve
Čo sľúbili: Vláda nepripustí také legislatívne zmeny zdravotníckych zákonov, ktoré by mohli viesť k poškodeniu dobrého mena SR tým, že nebude zabezpečená primeraná ochrana domácich i zahraničných investícií.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Bezpečnosť investícií prispeje k stabilite a zvyšovaniu kvality v zdravotníctve.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda dáva otvorene najavo nepriateľský postoj k súkromným zdravotným poisťovniam. Ministerstvo zdravotníctva sa po roku 2006 neúspešne pokúšalo presadiť presun poistencov štátu zo súkromných do štátnych poisťovní a neskôr aj priamu likvidáciu a vyvlastnenie súkromných poisťovní. V roku 2008 vláda presadila praktický zákaz zisku z verejného poistenia, poisťovne môžu po novom zisk použiť iba na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čo výrazne zhoršuje návratnosť ich investícií. Majitelia súkromných poisťovní Dôvera a Union preto vstúpili do arbitrážneho konania, v ktorom požadujú od štátu kompenzáciu za poškodenie investície. Najmenšia súkromná poisťovňa - Európska zdravotná poisťovňa v máji 2008 ohlásila odchod z trhu. Ako hlavný dôvod uviedla obmedzenie použitia zisku.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub podporovať objektívnejšie úhrady za zdravotnícke výkony
Čo sľúbili: Dôležitým zámerom vlády bude podpora nových objektívnejších úhradových mechanizmov za výkony v zdravotníctve.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Objektívnejšie úhrady za výkony by odstránili diskrimináciu rôznych zariadení vykonávajúcich rovnaké úkony a viedli by k zefektívneniu zdravotníctva.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda nepriniesla významnejšie zmeny v systéme úhrad za zdravotnícke výkony. V súčasnosti pripravuje katalógy diagnostických a liečebných postupov, v rámci ktorých majú byť definované výkony a ich ceny.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub výrazne znížiť doplatky na lieky
Čo sľúbili: Vláda (...) zasadí sa o výrazné zníženie doplatkov obyvateľstva na lieky a zdravotnícke pomôcky.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výrazné zníženie doplatkov by posilnilo ilúziu bezplatnosti a viedlo k neefektívne vysokej spotrebe liekov. Experti preto odporúčajú obmedziť 100%-né hradenie veľkého počtu liekov aj zdravotných pomôcok z verejných zdrojov (t.j. zdravotnými poisťovňami). V záujme ochrany sociálne slabších ľudí súčasne odporúčajú zaviesť pre vybrané skupiny obyvateľstva ochranný ročný strop na doplatky, nad ktorý by lieky boli zadarmo.
Aká je realita? Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Podľa údajov HPI síce doplatky na lieky stúpli zo 4 mld. Sk v roku 2006 na 4,7 mld. Sk v roku 2009, čo znamená nominálny nárast o 18% a v stálych cenách o 7%. Tento nárast však zrejme ovplyvnila najmä vyššia spotreba liekov. Podľa údajov ministerstva financií doplatky za top sto liekov podľa výšky nákladov (tri štvrtiny trhu) sa medzi tretími štvrťrokmi 2006 a 2009 v priemere znížili nominálne o 30 percent. Priemerná výška doplatku na top sto liekov podľa predaných balení (36 percent trhu) nominálne stagnovala, reálne klesla.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.