Agentúrnu správu sme doplnili o autorský text denníka SME
BRATISLAVA. Budapešť začne s diplomaciou až po sformovaní vlády. Tak znie maďarská odpoveď na slovenskú výzvu, aby sa okamžite stretla zmiešaná slovensko-maďarská komisia a prediskutovala sporný zákon
o dvojakom občianstve. Reč o ňom by v maďarskom parlamente mala byť vo štvrtok aj v piatok.
„Na tom sa môžeme iba zasmiať, pretože takto sa neodpovedá na serióznu ponuku zo strany slovenskej vlády," reagoval premiér Robert Fico.
Keďže do sformovania vlády 28. mája by vraj mohla byť sporná novela v maďarskom parlamente schválená, požiadal premiér nášho veľvyslanca Petra Weissa, aby inicioval stretnutie s budúcim maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ten však odkázal, že diskutovať bude až po sformovaní vlády a po našich parlamentných voľbách.
Ficova vláda má už pritom v zálohe aj návrhy legislatívnych zmien, ktoré chce prijať ako protiopatrenia v prípade, že maďarské Národné zhromaždenie novelu schváli. V tom momente má tiež mimoriadne zasadnúť Národná rada.
Zástupcovia SDKÚ v Bruseli presviedčali Európsku ľudovú stranu (EPP), v ktorej sú spolu s Fideszom, na spoločné stretnutie s KDH, SMK a SDKÚ. „Po stretnutí s Viktorom Orbánom sme sa zhodli, že môžme vyvinúť iniciatívu až po slovenskej volebnej kampani," odkázal na Slovensko šéf EPP Wilfried Martens.
SDKÚ: Občanov netreba strašiť
Politické riešenie v súvislosti s dvojakým občianstvom pre Maďarov žijúcich v zahraničí je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu dosiahnuteľné. Ako uviedol v stredu na tlačovej besede, návrh Budapešti nie je európsky a je v rozpore s medzinárodným právom. Dzurinda si nevie predstaviť, že by dvojaké občianstvo zaviedli Francúzi pre Valónov žijúcich v Belgicku alebo Nemci pre občanov Rakúska, či Švajčiarska.
Podľa volebnej líderky SDKÚ-DS Ivety Radičovej je strana po voľbách pripravená ponúknuť riešenie situácie bez toho, aby strašila občanov sankciami. Naopak, chce občanov SR chrániť. „Nie je dôvod strašiť občanov, ani zvolávať bezpečnostnú radu,“ uviedla.
Legislatíva z dielne pravicovej strany Fidesz má umožniť získať zahraničným Maďarom občianstvo aj bez podmienky trvalého pobytu v krajine. Na Slovensku žije približne pol milióna ľudí maďarskej národnosti. Slovenské zákony inštitút dvojakého občianstva špeciálne neupravujú. Právny poriadok však nezakazuje mať aj štátnu príslušnosť inej krajiny.
Vollebaek nás vypočuje
BRATISLAVA. Slovenské sťažnosti na maďarský zákon o dvojakom občianstve si v utorok vypočuje vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Knut Vollebaek.
Ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka prijme v Haagu. Vollebaek je vraj o situácii dobre informovaný, vyjadrí sa však až potom, ako sa v dôvernej atmosfére stretne s predstaviteľmi oboch krajín.
Komisár Vollebaek už riešil náš jazykový zákon. Odkázal nám vtedy, že si máme dať pozor pri jeho zavádzaí do praxe.mk

Beata
Balogová
