BRATISLAVA. Návrhom rozpočtu a programového konceptu Slovenskej televízie (STV) v súvislosti prípravou dodatku Zmluvy so štátom na rok 2011 sa zaoberala Rada STV na dnešnom zasadnutí.
Rozhodujúcim zdrojom príjmov budú poplatky za služby verejnosti vo výške 54 miliónov eur. Na základe zmluvy so štátom predpokladá verejnoprávna televízia vynaložiť 15 miliónov eur na program a 21 miliónov eur na investičné vybavenie. Oficiálnu žiadosť už STV predložila Ministerstvu kultúry SR v závere apríla.
Programový koncept podľa slov programového riaditeľa Romana Liptáka sa STV v roku 2011 dostane do normálneho výrobno-vysielacieho cyklu. Základnou prioritou bude naplnenie všetkých zákonných požiadaviek v oblasti vysielania európskej nezávislej tvorby (20%), programu vo verejnom záujme (minimálne 50%) aj rovnomerného plnenia vysielania programových typov verejnoprávneho charakteru vysielania.
Jednotka podľa Liptáka bude stále orientovaná na univerzálneho diváka s dôrazom na premiéry pôvodných dramatických programov. Dvojka si zachová charakter programového okruhu pre náročného diváka s tým, že pribudnú dramatické programy aj programy okrajových žánrov. Zameraním Trojky je šport a športová publicistika orientovaná na domáce aj medzinárodné podujatia.
STV plánuje spoločné vysielanie programov s Českou televíziou, spoločné vysielanie programov EBU (European Broadcasting Union, Európska únia vysielateľov), spoluprácu s verejnoprávnou BBC. Prijatým uznesením Rada STV zaviazala generálneho riaditeľa precizovať návrh rozpočtu a programového konceptu a prvú verziu predložiť rade do 30. septembra, zároveň predložiť návrh dodatku ku Zmluve so štátom do 10. júna.
Ako vláda plní sľub pomáhať pri financovaní STV a Slovenského rozhlasu
Čo sľúbili: Ak chceme, aby si STV a Slovenský rozhlas plnili úlohy, na ktoré sú zriadené, bude sa musieť na ich financovaní významne podieľať aj štát.
Zdroj: Marek Maďarič, minister kultúry (SMER), SME, 7.7.2006, Maďarič: Musíme oživiť kinematografiu
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Charakter vysielania verejnoprávnych médií oprávňuje finančnú pomoc štátu, optimálne by však bolo, keby boli Slovenská televízia a Slovenský rozhlas manažované takým spôsobom, aby dodatočné financovanie štátom nebolo potrebné.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda upravila spôsob platenia koncesionárskych poplatkov, po novom platia nielen majitelia televízií či rádií, ale všetci odberatelia elektrického prúdu, respektíve firmy s viac ako 3 zamestnancami. Očakávané príjmy sa však nenaplnili, obe médiá vykazujú straty a STV hrozila aj platobná neschopnosť. Finančné problémy vláda opakovanie riešila ad hoc dotáciami, koncom roku 2009 tiež podpísala s oboma médiami 5-ročnú zmluvu o financovaní najmä programov vo verejnom záujme.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.