BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin má podozrenie - západní veľvyslanci vraj korumpujú nespokojných sudcov. Diplomati chodili na disciplinárne konania s týmito sudcami.
„Ja sa nestretávam so zahraničnými ambasádormi pred Vianocami a neprijímam od nich darčeky. Čiže aj toto treba povedať na adresu tých sudcov, či toto nie je korupcia, politická či iná," povedal Harabin. Zopakoval, že diplomati zasahujú do vnútorných vecí Slovenska. „Určite by slovenský ambasádor nechodil na disciplinárne stíhanie sudcu do Rakúska, ktorý by prepustil Fritzla z väzby."
Útok Harabina na 21 sudcov, zakladateľov iniciatívy Za otvorenú justíciu, dokazuje zápisnica z májového zasadnutia Súdnej rady. Zúčastnili sa na ňom aj šéf Európskej asociácie sudcov Björn Solbakken a čestný predseda Medzinárodnej asociácie sudcov Günter Woratsch.
Ambasády darčeky popreli
„Vyjadrenie pána Harabina nemá s britským veľvyslanectvom nič spoločné," reagoval Andrew Pittam, politický tajomník britskej ambasády. Dodal, že budú naďalej sledovať, čo sa deje v súdnictve. Rakúske veľvyslanectvo Harabinove slová ani nekomentovalo.
„Citované vyjadrenia sú nepravdivé a nehodné funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady," povedala sudkyňa Katarína Javorčíková z iniciatívy Za otvorenú justíciu. Sudcovia sa podľa nej stretli s diplomatmi len na sporných disciplinárnych konaniach.
„Za formu štátnej korupcie možno skôr považovať vysoké odmeny pre vyvolených sudcov Najvyššieho súdu, o ktorých rozhodol koncom minulého roka pán Harabin," tvrdí Javorčíková. Za nepravdivé označil Harabinove slová aj sudca Miroslav Gavalec.
Ako v Rusku
Zástupcovia medzinárodných organizácií Solbakken a Woratsch sa na Slovensku zaujímali o disciplinárne konania aj o silné právomoci Harabina. V Európe sa podľa Woratscha nestáva, že by sa bývalý minister stal šéfom Najvyššieho súdu ako Harabin. „Stalo sa to v Rusku a na Ukrajine, ale určite nie v západnej Európe," povedal Woratsch.
Na Najvyšší súd pritom smerovala aj súčasná ministerka za HZDS Viera Petríková. Jej dočasné pridelenie mala na programe sudcovská rada. Bývalá spolužiačka Harabina bola predtým predsedníčkou okresného súdu vo Vranove nad Topľou. Do funkcie ju vymenoval Harabin.
Ministerstvo Petríkovej cestu na Najvyšší súd aj jej možnú demisiu ešte pred voľbami odmietlo. Čo bude návšteva zahraničných expertov znamenať pre našu justíciu, ministerstvo nepovedalo.
Ako uvádza zápisnica, na záver stretnutia pozval Harabin oboch hostí na obed a podaroval im menší darček.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
