RAJEC. Starostlivosti o trojročného syna venujú Denisa (25) a Janko Bohdalovci (27) všetok čas. Otec pracuje ako živnostník v drevospracujúcom priemysle, matka stíha okrem starostlivosti o rodinu aj diaľkovo študovať vysokú školu. O politiku sa preto zaujímajú minimálne.
„Keď máme voľný čas, venujeme ho rodine a synovi, nezaoberáme sa politikou," hovorí Denisa.
Informácie o dianí v parlamente majú z televíznych správ. Čas sledovať a porovnávať kampane jednotlivých strán nemajú. Predvolebné mítingy či guláše ignorujú. Rozhodujú sa skôr na základe sympatií, ktoré vyplývajú z imidžu partají.
Kapurková ich zabáva
„Starý - známy Fico je nám sympatický pre sociálne cítenie. „Babka dokonca hovorí, že sa podobá na môjho manžela," hovorí s úsmevom Denisa.
V rámci recesie je rodine sympatická aj Paliho kapurková veselá politická strana. „Bolo to príjemné oživenie v zozname kandidujúcich strán. Na druhej strane, musíme mať aj nejakú zodpovednosť, teda budeme voliť skôr Fica," hovoria manželia.
Dôvod na zakrúžkovanie Smeru majú závažnejší. „Nie je dobré, aby stále rotovali strany horedole. Fico si zaslúži šancu, aby dotiahol dokonca veci, ktoré začal. Potom sa uvidí."
Materská by mala byť vyššia
Rajčania ako mladá rodina od vlády očakávajú výraznejšie benefity na podporu rodičovstva. Materská by nemala byť podľa nich almužna - mala by odzrkadľovať plat pred nástupom na materskú.
Veľkorysejší by mal podľa nich byť štát aj pri rodičovskej dovolenke. Za nesprávne považuje rodina opatrenie v novom zákone o rodine, podľa ktorého príde matka nástupom do práce o nárok na materskú.
Bohdalovci pôjdu k urnám určite. Hovoria, že politiku môžu ovplyvniť minimálne, vlastne iba týmito voľbami. Inak sa ňou nezaťažujú. Doťahovanie koalície a opozície ich nezaujíma.
Najhoršie štyri roky od mečiarizmu
Po schválení vlasteneckého zákona mladá rodina uvažovala, že dieťa preložia do súkromnej školy.
BANSKÁ BYSTRICA. Boli to najhoršie štyri roky od čias mečiarizmu. Tak charakterizuje vládu Smeru, HZDS a SNS Banskobystričanka Lucia Skokanová (34), matka päťročného syna a prváčky na základnej škole.
„Politiku by mali robiť osobnosti. Minimálne by mali prejavovať elementárnu úctu k občanom a nemali by robiť hanbu." Zažila ukážku, ako to nemá vyzerať. „Netransparentné tendre, ničenie životného prostredia. Keď to človek sleduje, postupne prichádza o zdravý rozum."
Aktivistka z Fončordy
Po skončení Ekonomickej fakulty pracovala vo verejnej správe a má skúsenosti s politickými nomináciami. Keď rušili krajské úrady, schopná vedúca jej odboru musela odísť. Zamestnala sa v Slovenskej agentúre životného prostredia, SNS tam dosadila svojich.
„Nerobilo mi to dobre. Musela som odísť, lebo by som prišla o rozum. Dva roky pracujem v nadácii Ekopolis a som spokojná."
Bývajú v panelákovom byte na sídlisku Fončorda, Lucia sa angažuje v občianskej iniciatíve Zelená Fončorda.
Zrekonštruovali detské ihrisko, čistia potoky, snažia sa zabrániť výstavbe vysokých polyfunkčných domov v zelenej lokalite sídliska, bojovali proti výstavbe v chránenej zóne Kalvárie či výstavbe hotela v pamiatkovej zóne mesta.
Sleduje aj veľkú politiku. „Chodíme voliť celá rodina, aj s deťmi. Od malička ich učíme zodpovednosti."
Politicky jej najviac vyhovuje pravica a SDKÚ, aj keď pripúšťa, že ani tam nebolo všetko v poriadku. Zmenu volebného lídra SDKÚ privítala. V politike chce vidieť viac žien.
Lepšie školy
Na otázku, čo by mala urobiť vláda pre mladé rodiny, hovorí najmä o školstve: aby deti chodili do škôl, ktoré ich pripravia na život a boli konkurencieschopné vo svetovom meradle. Aby vzdelaní učitelia mali radi svoju prácu a ponúkali deťom aj zážitkové učenie mimo školských lavíc.
„Ak by vlastenecký zákon platil v takej podobe, ako ho predložili, to by som neprehltla. Zvažovali sme, že dieťa preložíme do súkromnej školy."
Štát by mal zabezpečiť, aby mohli mladé rodiny pracovať a zároveň venovať čas deťom. Matkám by pomohol flexibilnejší pracovný čas. Napríklad šesť hodín.
Daniel Vražda
Volili Smer, teraz nemajú koho
Kamionista a zdravotná sestra na materskej spolu nebývajú často. Politiku vtedy neriešia.
SEČOVCE. Manželia Nemcovci zo Sečoviec na východnom Slovensku sú spolu štyri roky. Zdravotná sestra Daniela (30) je na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou Dankou. Pred jej narodením pracovala na zmeny na chirurgickom oddelení trebišovskej nemocnice.
Manžel pracuje ako kamionista, doma býva iba zriedka. Často je na cestách, Dana je s dcérkou väčšinou sama.
„Beriem len materskú a keby mal manžel inú prácu, neviem, ako by sme to utiahli."
Vláda by rodinám mala práve preto podľa Dany pomôcť najmä s materskou dovolenkou. Matky sa všetkého vzdajú, zostanú doma a venujú sa výhradne výchove detí, hovorí Dana.
Pomohli by vraj aj dostupné úvery na bývanie pre mladé rodiny. „Keď sme sa zobrali, dostali sme mestský byt v nových bytovkách. Nie je síce náš, ale aj tak je to dobré - aspoň môžeme bývať sami. Vlastný byt je však istota," hovorí Daniela.
O politickom dianí má vraj len všeobecný prehľad, pozná len najznámejších politikov. „Nesledujem to podrobne. Nemám na to čas a v podstate ma to ani veľmi nezaujíma. Ani manžela, lebo keď je doma, radšej sa venujeme rodine ako politike.
Napriek tomu volila doteraz vždy, pred štyrmi rokmi dala hlas Smeru. Teraz to vraj vyzerá inak, ako očakávali. „Nedokážem posúdiť, či rozdiel medzi našimi predstavami a skutočnosťou spôsobila finančná kríza, alebo je problém niekde inde. My by sme vlastne aj šli voliť, len nemáme koho."Lýdia Vereščáková
Voliť chce ženy
Vláda si kupuje voličov a podporuje nečinnosť, tvrdí aktívna mamička.
BRATISLAVA. Posledné roky strávila na materskej, počas ktorej obnovovala detské ihriská na najväčšom slovenskom sídlisku. Ivana Brezinská sa do bratislavskej Petržalky prisťahovala pred piatimi rokmi. Keď videla zlámané hojdačky a špinavé pieskoviská, začala konať.
Oslovila susedov, komunitné centrum i mestskú časť a získala ich. Po obnove ihriska pri jej paneláku pomáhala ľuďom skrášľovať 25 ihrísk po celej Petržalke. Kľúčom k úspechu je podľa nej získať záujem ľudí. „Keby sme žiadali len mestskú časť, skončilo by to rozmiestnením päťdesiatich domčekov, hojdačiek a koníkov po sídlisku. Takto si ich ľudia zariadili po svojom, vedia, kde je lepšie spraviť pieskovisko, ako oddeliť väčšie detí od malých, dajú aj väčší pozor, aby sa ihrisko nezničilo.“
Zapájať ľudí by sa podľa nej mali snažiť aj politici. „Vyčítam vláde, že zvýšením rodičovského príspevku pre matky, ktoré si neprivyrábajú, demotivuje ženy počas materskej pracovať,“ vraví. „Dnes sa už pritom dá veľa vybaviť aj z domu.“ Nepáči sa jej ani zneisťovanie druhého dôchodkového piliera, kde si ľudia sporia na starobu.
Vláda si tiež podľa nej jednorazovými sociálnymi dávkami kupuje voličov. „Rodičovský príspevok je pritom nižší ako životné minimum a mať dieťa bez dobre zarábajúceho manžela je hazard.“Prekáža jej nacionalizmus a rasizmus SNS. V posledných voľbách volila SDKÚ. Uvažovala o SaS, „keď sa zdalo, že budú mať problém dostať sa do parlamentu. Dnes to vyzerá, že sú za vodou, takže sa asi vrátim k SDKÚ“. Krúžkovať bude iba ženy. „Aby pomohli zlepšiť politickú kultúru.“
mp

Beata
Balogová
